7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

NÁZOR: Už je to tady!

Za drahotu zdaleka nemůže jen předchozí vláda, ani jen ta současná. Inflace má příčiny i v minulosti dosti vzdálené. Nezodpovědná politika centrálních bank. Od roku 2008 bezstarostně tisknou další a další nekryté peníze, přičemž nulovými či dokonce zápornými sazbami znemožňují autoregulační a výchovnou funkci úroků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 8.9.2022 15:16

Koupím diesel agregát a elektrickou energii si budu vyrábět sám.

Palivo - použitý olej po smažení bramborových hranolků;-D;-D;-D

L. Novák 7.9.2022 23:46

„EU se rozpadne před očima, pokud se nevyřeší energetická krize,“ řekl ministr Blažek

https://echo24.cz/a/SicGe/blazek-energeticka-krize-reseni-rozpadne-se-eu

„Jsme vazalové Berlína i Moskvy. Vypněme emisní povolenky a uvidíme, co se stane“

"Klidně emisní povolenky vypněme. Uvidíme, co se stane. První evropská lekce: Musíš mít odvahu říkat věci, které se nelíbí evropskému hlavnímu proudu. Protože ten evropský hlavní proud nás svými rozhodnutími dostal tam, kde jsme," říká v Salonu Echa Mojmír Hampl.

https://echo24.cz/a/ShWK8/energeticka-krize-cesko-vazalem-nemecka-a-ruska-vypneme-emisni-povolenky-topolanek-hamp-durcak4

Vládní obrat kvůli krizi. Energetická problematika přešla přímo pod Fialu

https://echo24.cz/a/S7LRB/zpravy-ekonomika-energeticka-krize-urad-vlady-reseni-krize-fiala-plyn-elektrina

J. John 7.9.2022 21:26

Drahé energie mohou být jen vylepšená metoda podvodů s LTO v 90. letech a projektu „solárních baronů“.

ČEZ prodává elektřinu se ziskem na Lipské burze, kde ji za ještě vyšší cenu nakoupí čeští „obchodníci“ a prodají ji se ziskem v ČR. Elektřina přitom neopustí území ČR. Prodej přes burzu není nařízen, je dobrovolný. Předpokládám, že by nebyl velký problém do řetězce překupníků zařadit nějakého, který má dobré styky na politiky a jejich kumpány. U koho končí ty pohádkové zisky, které musí čeští nevolníci financovat?

Německé firmy kupují levně plyn na základě dlouhodobých smluv s ruským Gazpromem. České firmy dlouhodobé smlouvy z velké části zrušily. Plyn proto čeští „obchodníci“ kupují na burze za několikanásobně vyšší cenu než na základě dlouhodobých smluv a prodávají ho se ziskem v ČR. Předpokládám, že není velký problém do řetězce překupníků zařadit nějakého s „dobrými styky“ na politiky a jejich kumpány. Kam jdou miliardové zisky se můžeme jen domnívat.

Kdyby tomu ta nebylo, tak by vláda jistě dávno zareagovala. Česká vláda odmítla koupit podzemní zásobníky, které nyní prodává RWE. Ty jsou klíčové pro možnost levnějšího nákupu plynu a tím snížení ceny. Ale kapři si nevypustí rybník....

J. Vintr 7.9.2022 21:54

Včera jsem četl, že největší část zisku z přeprodávání naší elektřiny končí překvapivě ve Finsku. Přes státem vlastněnou firmu, která obchoduje s elektřinou.

L. Novák 7.9.2022 21:56

Už zase plácáte totální nesmysly? Rv 8-o

J. Herink 8.9.2022 12:18

Jaké nesmysly, četl jsem to samé!

J. John 9.9.2022 14:20

Těším se na váš věcný výklad.

J. John 9.9.2022 14:55

Německé firmy kupují od Gazromu za cca 7 Kč/m3 a Fialovi prodávají za desetinásobek. Proč? Viz minulý komentář.

M. Šimon 7.9.2022 19:38

Reforma EÚ? To je blud - takhle se, nejen u nás, společnost reformovala za totáče několikrát a víme, kam to vedlo. Jedinou nadějí je transformace EÚ.

L. Žaloudek 7.9.2022 18:22

Samotná myšlenka zálohovat OZE paroplynovkama nesmyslná není, ale kdo vymyslel ten princip, že tím pádem bude VSECHNA elektřina za tu nejvyšší dosaženou cenu, ten snad musel spadnout z Brusele. A protože je asi pravda, že nejde rozlišit, komu přišla která KWh, bude se asi muset vymyslet průměr - možná už o něm někteří slyšeli.

L. Novák 7.9.2022 20:00

Ale ona za tu nejvyšší cenu není VŠECHNA el. energie. Dlouhodobě nasmlouvaná množství se prodávají za ceny mnohem nižší. Problém je v tom, že když není nadbytek provozuschopných a levných zdrojů, z nichž se pokrývají dodávky na vyrovnání kolísání OZE, tak jsou dostupné jenom ty drahé za nejvyšší ceny. A na vysokou cenu na burze stačí i malá množství prodané energie, největší množství je vyprodané za ceny mnohem nižší, ale aktuálně už nedostupné. Nedostupné právě kvůli úbytku kapacit levných a spolehlivých zdrojů (Francie má mimo provoz zhruba polovinu z 56 JE, Německo odstavilo nejmodernější uhelné elektrárny a poslední 3 JE odstaví do konce roku, atd. atd.). No a když někdo chce nakoupit el. energii mimo dlouhodobé smlouvy nebo po jejich skončení, tak mají problém, že za nízké ceny jim nikdo neprodá a nebo nikdo nemá volné zdroje a nemá co nabídnout.

Když byl elektřiny nadbytek, tak bylo výhodné nakupovat za spotové ceny, protože aktuální situace srážela ceny elektřiny na minimum. Tím že byl uměle vytvořen nedostatek zdrojů, se situace otočila a vidíme její důsledky. A to si představte, že se uskuteční zelené fantasmagorie s elektromobilitou, a prudce naroste spotřeba elektřiny na její provoz... :-P

M. Vinkler 7.9.2022 17:19

Souhlas , podepíši se pod to.

EU zdegenerovala v novodobou RVHP i s internacionálním politbyrem (=EK). Pouze se obávám, že není schopna sebereflexe a změny kurzu.

V. Hlad 7.9.2022 16:40

" Pokud Francie brzy nepřistoupí k radikálnímu řešení, stane se v historicky krátké době muslimskou zemí s vládou práva šaría."

Takže budeme mít za rohem ručníkáře s prstem na červeném tlačítku ? Úžasná představa.

D. Mach 7.9.2022 15:25

Příčinou energetické krize je russká válka na Ukrajině a manipulace Gazpromu s dodávkami na evropský trh a s kapacitou zásobníků, kterou prováděl v loňském roce.

O. Kaucký 7.9.2022 15:28

Když tomu věříte. A jak je to s elektřinou v ČR, také manipulace Gazpromu?

A. Renjascu 7.9.2022 19:36

To je mantra, kterou opakuje půl roku a s těmi manipulacemi ještě déle. Není schopen pochopit, že si jednotlivé země objednaly nedostatečné množství plynu a spoléhaly na to, že zbytek koupí jako Bohemia energy na burze a ani nechápe, že když západ sankcemi porušil tisíce smluv a ještě Rusku ukradl miliardy dolarů v západních bankách, tak že Rusko nemude mít moc silnou motivaci dodávat objednané množství. Je vůbec zazarak, že dosud smlouvy o dodávkách plnilo

L. Novák 7.9.2022 20:10

Chudáček loupeživé Rusko, chudáček válečný zločinec Putin... Nikdo je nemá rád a nikdo od nich nechce nic koupit, protože s takovými gaunery se neobchoduje... :-P

O. Kaucký 7.9.2022 21:14

Jeden o voze, druhý o koze. Na které planetě žijete?

A. Teply 7.9.2022 21:25

Chtěl napsat "nebohé loupeživé USA" - protože ony ukradly ty stovky miliard Rusku - stejně jako kradou ropu v Sýrii.

A protože 2/3 planety s Ruskem obchodují - taky to musel poplést.

A. Renjascu 7.9.2022 21:30

Chudák L.Novák, který stále obviňuje ty s kterými nesouhlasí ze lži a když je má dokázat, tak se odmlčí a nebo vrhne na urážky. Argumenty nula nula nic a když už náhodou reaguje, tak jen selektivně a ještě k tomu chybně. Znalosti chybí, ale sebevědomí má, to se musí nechat...

V. Kuhaj 7.9.2022 21:51

Indie od nich bude kupovat ropu. Turci plyn. Čína a Arabové...ale co, vy si budete pořád mlít to svoje.

D. Stirsky 7.9.2022 15:07

Velmi nerad, leč musím souhlasit. Já se učil, že EU (kdysi EHS) = volný pohyb zboží, služeb, práce, kapitálu. To jsou ony 4 pilíře. S tím opravdu nesouvisí GDPR, emise CO2, Lisabonská úmluva, green deal, dotace na cyklostezky a na chov daňků, LGBT+, kvóty na to či ono, Istanbulská úmluva, společná zemědělská politika atd., atd. Už Havel říkal, že Lisabonská smlouva (klidně ji nazvěme Ústavou) by měla být dokument, o kterém se budou učit děti na ZŠ. Dokument nedlouhý, srozumitelný. V reálu jde o knihu o 392 stranách! Naše ústava má necelých 20 stran. K tomu 11 stran LZPS. Inflace: Za mého mládí bylo obvyklé, že jsem si uložil peníze u ČSSP a základní úrok byl 2 % p.a. U vkladních knížek s půlroční/roční výpovědní lhůtou byla úroková sazba 3 %/4 %. „A jak to vidíte, pantáto?“ „No, tak řekněme pět ze sta?“ Tak se v 19. století mohlo konverzovat v seknici na vesnicích. Jinak řečeno: Peníze mívaly (pravda, ne vždy) hodnotu! Zvláště pokud byly vázány na zlato. Distingovaná dáma z detektivek se S. Holmesem žila se svojí společnicí z úroků! Z úroků nadační jistiny (z dlouhodobého vkladu u banky) nadace posílala chudé studenty do škol. Je to dnes možné? Když úrokové sazby z vkladů byly ještě nedávno nulové, ba dokonce i záporné a nebo směšné např. 0,15 %. Přitom banka by vkladatelům měla platit za to, že jí střadatelé půjčují peníze. Zvláště pokud je půjčují na delší dobu. Jenže od r. 2008, jak píše autor, začaly masivní emise peněz bez jejich krytí odpovídajícím množstvím vyprodukovaného zboží a poskytnutých služeb. Ano, do jisté doby tak činit lze.

D. Stirsky 7.9.2022 15:08

Do doby, než to trh pozná a reaguje inflací. Kvantitativní uvolňování peněz, helikoptérové peníze, zaručený příjem, tramvajenka v Praze za 1,- Kč, podpory, subvence, dotace, granty (a to jsem fanda soukromého neziskového sektoru) atd., atd. To vše nelze provádět ad infinitum! Náš (tj. český) státní rozpočet resp. závěrečný účet byl od r. 1993 pouze pětkrát v mírném plusu. Jinak již jen, tj. v cca 83 % případů, záporné saldo. Kdysi panovník razil dlouhou (čti „sajrajty pančovanou“) minci. Pak se tiskly nekryté bankocetle, za revoluce v Francii asignáty. Výsledem bývaly války nebo státní bankrot. Dnes to funguje mazaněji: Vláda emituje dluhopisy s jistým úrokem. Ty odkoupí centrální banka jako spolehlivou investici. Jenže hotovost peníze na jejich odkup nemá. Takže převede peníze z podrozvahové evidence do pokladny se souvztažným zápisem na stranu DAL účtu „emise oběživa“ a je vymalováno. V reálu to bude o něco složitější, diferencovanější (bondy mohou koupit i zahraniční investoři), ale v základu tomu tak je. Nynější státní dluh ČR: cca 2,7 mld. Kč. Závazky z emitovaných státních dluhopisů k 30. 6. 2022: 2,466 bil. Kč. Bilion = jeden tisíc miliard. Mnozí frikulíni možná žijí v bludu, že u nás je to stejné jako v anglosaském světě. Že 1 bilion = tisíc miliónů. Omyl! Jeden bilión = tisíc miliard! Miliarda = tisíc miliónů! Připadám si jak Kasandra, jejímž věštbám nikdo nevěřil nebo jako hlas volajícího na poušti.

L. Žaloudek 7.9.2022 18:10

Taky byste mohl říct, že je bilión roven miliónu miliónů. Ale k těm procentům u Sherlocka: ono obvykle nešlo o úroky, ale o "výnosy", dnes nazývané dividendy. Ale stejně mi vždycky vrtalo hlavou jak někdo vyžije z výnosu z tisíce nebo ještě méně liber (a je to i u Hercula).

J. Herink 8.9.2022 12:22

Přesně pane Stirský, hlasoval jsem kdysi přesně pro takovou EU. Od té doby se z ní stala příšera.

P. Brich 7.9.2022 15:07

Podpora OZE (Občasných Zdrojů Energie) je loupež podepřená zákonem!!;-€EU;-O

A. Teply 7.9.2022 14:22

Nebezpečný návrh EK k energiím

EK navrhuje řešení cen elektřiny pomocí konfiskace prodejní ceny z neplynových elektráren, která překročí stanovený limit (jako příklad se uvádí 200 EUR/MWh pro jaderky).

Tato částka bude konfiskována ve prospěch vlády. Je na zvážení vlád, jak velkou část těchto peněz použijí na dotace spotřebitelům.

Toto řešení má mimořádný korupční potenciál - marže jednotlivých neplynových zdrojů tak bude stanovena "úředně" a prý "individuálně". Úplatek v řádu miliard EUR pak může velkým hráčům dávat ekonomicky smysl.

Výrobci i vlády budou motivováni maximum elektřiny vyrábět z plynu. Výrobcům bude výroba z plynu přinášet vyšší marže, vládám obrovské příjmy do rozpočtu.

O. Kaucký 7.9.2022 15:26

Tomu nevěřím, to by nevymysleli ani chovanci léčebných ústavů z klecových lůžek.

A. Teply 7.9.2022 16:30

Klecová lůžka se v Bruselu nepoužívají - preferují tam sedativa.

V. Hlad 7.9.2022 16:46

Právě proto je to uvěřitelné, neb již několikrát nám podobné "věci" vnucené.