20.10.2020 | Svátek má Vendelín


NÁZOR: Jiří Paroubek pochopil

29.8.2006

Na pražském magistrátu dlouhé roky jako náměstek primátora Jiří Paroubek dokazoval, že při řešení věcných problémů uměl hledat dohodu s každým, protože za prioritu považoval řešenou materii a nikoliv politické zakotvení osoby, se kterou jednání vedl. I od pražských zastupitelů ODS se mu za to dostávalo uznání, byť většinou šeptem.

Jako premiér vyzvedl téměř padlou sociální demokracii za pouhý rok do výšin až nečekaných a zasadil se o to, že v Česku je nejsilnější stranou na levici opět ČSSD, strana z nejstarších a přesto moderní, strana demokratická a v Evropě uznávaná, strana která přivedla zemi do NATO, do Evropské unie, která pomohla k životu česko-německé deklaraci a po osmi letech vládnutí i slušným ekonomickým výsledkům, jak dokládají statistiky.

Soudím, že česká média byla povinna si všimnout, že jimi trvale atakovaný a ironizovaný Paroubek - za údajnou přípravu k vládní kolaboraci s komunisty - byl prvním předsedou strany, kterému se podařilo umenšit vliv a význam KSČM způsobem, který budí úctu. Byl první, který pochopil, že izolace a zahánění komunistů do kouta jim jde náramně k duhu. Pochopil, že tím dostávají dárek – který kdyby byl rozbalen –, mohl světu zakrátko hlásat: Už dvacet let se KSČM na ničem špatném v této zemi nepodílí, je čistá, je nejvyšší čas dát jí důvěru i hlasy. Paroubek byl první, který se rozhodl komunistům žádné takové dárky nedávat. A uspěl. Vzal jim voliče i poslanecká křesla.

Je mi záhadou, proč si česká pravice této skutečnosti nevšimla a proč neocenila, že nejsilnější stranou na levici je v Česku opět Evropou uznávaná a respektovaná ČSSD. I její stesky, že Paroubek mluví trvale o povolební „stovce“ jsou falešné. Kdyby tak nečinil, nestál by přece pravici ani za pozdrav. Maximalizovat volební zisk je úkol všech předsedů stran, což je politická násobilka, kterou by měli ovládat i političtí komentátoři, kteří levici nemohou přijít na jméno.

Autor je bývalý senátor za ČSSDMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.