25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

NÁVRH: Výběr ústavních soudců opravdu není soutěž „ O zlatý paragraf „, ale mocenský souboj

Dodejme význačný a dle mnohých komentátorů vlivný správní soudce J.Baxa dostal v tajném hlasování pohodlných 63 hlasů od 79 hlasujících senátorů, pražský akademik J. Wintr 64 hlasů a soudkyně D. Zemanová slušných 59 hlasů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 5.6.2023 8:23

Tak, české ústavní soudnictví není o právu, ale o moci?

No, jsem rád, že konečně se dere do veřejného prostoru otázka, co tedy instituce zvaná Ústavní soud vlastně je. Zvláštní ústavní orgán soudního typu, ZÚOST, jak Wikipedie, opravdu nemůže být soudem.

Ano, souhlasím, že ZÚOST je o moci, ne o právu. Je to moc, kterou si proponenti českého ústavního ,,soudu" drze přivlastnili a stejně drze tvrdí, že jí disponují z jakéhosi vyššího principu - z vyšší lidskoprávní spravedlnosti, které my občané nerozumíme, jen oni sami.

Tragedie společnosti pak spočívá v tom, že státní instituce českému ústavnímu ,,soudu" takovou roli dobrovolně přiznávají. Občané se vzdávají práva o svém životě rozhodovat. ČR jako právní a demokratický stát je pouhá fikce.

P. Čech 5.6.2023 8:28

Občané ČR se nevzdávají žádného svého práva. To právo demokracie, demost kratos - vlády občanů je lidem upřeno ústavou, kterou žádný občan přímo neschválil. Zejména se jedná o čl.5 ústavy, který hovoří o volné soutěži politických stran a ne o volné soutěži zástupců občanů. Politické subjekty totiž nikdy nejsou a ani nemohou být zástupci občanů zejména proto, že jejich vůle nikdy nedosahuje nadpoloviční, demokratické, většinové hodnoty.

J. Vorlický 5.6.2023 8:49

Pane, když vám někdo upírá něco, co vám patří právem, a vy neusilujete, abyste to dostal zpět, tak se toho vzdáváte. Ti, co to občanům upřeli a upírají, nejsou hloupí.

Problém vidím v tom, že to, co si já a zřejmě i vy, myslíme, že nám - jako společnosti, občanům by mělo patřit, nám nikdy nepatřilo, nikdy jsme to neměli a nikdy jsme o to neusilovali. Tedy logicky, nikdo vám nemůže vzít, co jste nikdy neměl. Vy se pořád oháníte Švýcarskem. Já Švýcary nemusím, ale oni si to, co dnes mají, vybojovali a udržují stovky let. Vy to chcete pro ČR samo od sebe???

Z Ústavy dávají smysl její preambule a její první dva články, je to ale jen pohádka, sen o tom, jak by věci měly, mohly být. To ostatní jsou většinou nesmysly nebo do Ústavy vůbec nepatří. Navíc Ústava není to, co si většina lidí myslí, že je, nebo, že by měla být. Atd. atd. srdečně

P. Čech 5.6.2023 9:21

Nikdy a nikde jsem neřekl, že komunisté a "bývalí" komunisté jsou hloupí. Oni jsou naopak chytří až moc. Je to vidět na tom, jak s lidmi zametli po listopadu 1989 a zejména v roce 1992. Výsledkem je to, co zde máme dnes. Vládu a moc politických stran a hnutí a ne vládu a moc občanů - demokracii. S tím Švýcarskem máte pravdu jen částečně. Oni si to tamní lidé sami nevybojovali. Bylo jim to dáno před více než 200 lety. V době, kdy se na tamním území hádali a prali mezi sebou tam žijící Němci, Francouzi, Italové a Rétorománci. Našlo se totiž pár chytrých lidí, kteří se na to již nemohli dívat. Tito vzali za základ ideály Velké francozské revoluce a teze George Washingtona a stvořili zcela nový, demokratický systém. Tento systém nijak neokecávali, ale zavedli. Lidé tam žijící velmi brzy pochopili, že jim tento systém vyhovuje a jali se jej podporovat. Ti lidé měli štěstí, že je vedli občané chytří a ne vychytralí jako je tomu u nás. Samo od sebe nic nevznikne, to vím docela dobře. Aby takový systém vznikl, je nutno jediné. Dát občanům do jejich rukou přímý nástroj k prosazování jejich většinové,skutečně demokratické vůle. Proč myslíte, že se politické strany zdráhají vytvořit, schválit a dát občanům do jejich rukou zákon o obecném referendu, jehož výsledku musí být obecně závazné? Podle mne zejména proto, že takový zákon bere z rukou politických subjektů moc nad občany a tuto dává do tukou těm občanům. A v tom to všechno vidím.

P. Čech 5.6.2023 11:07

U nás občané nemají ve svých rukách žádný přímý nástroj k prosazování jejich demokratické moci. Volby podle zásad poměrného zastoupení takovým nástrojem rozhodně nejsou Lidé mohou svůj názor pouze demonstrovat na ulicích co nemá žádný smysl, poněvadž si z toho politické strany a jejich představitelé dělají jen legraci. Demonstrace a výbuch hněvu občanů má jakýs takýs smysl pouze a jedině v případě revoluce a to politici velmi dobře vědí.

P. Diviš 5.6.2023 8:34

České ústavní soudnictví hlavně je něco.

"O něčem" je tak akorát pohádka.

A podle toho taky vypadá obsah.

P. Čech 5.6.2023 9:56

Ano. České ústavní soudnictví je n ě c o . Akorát něco špatného a nefunkčního, jako ostatně všechno ostatní, co vychází ze špatné ústavy a špatného volebního zákona.

P. Diviš 5.6.2023 12:41

https://cs.wikipedia.org/wiki/Obsese

:-P

J. Vorlický 5.6.2023 16:45

Dobrý. Ano, člověk to musí hlídat, aby se nevymkla z rukou.

Co ale dělat, když každý obdivuje císařovy nové šaty a vy pořád vidíte, že je úplně nahý? To může člověka zničit. Říct to nemůžete, to by vás ušlapali.