30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

NÁPADY: Taškařice s povinnými datovými schránkami

Když datové schránky začínaly, tak jsem si říkal, proč proboha musí mít např. Finanční úřad datovou schránku s názvem: „xonftlaj“ (příklad)? To si stát nemohl vymínit názvy pro datové schránky nějak úměrně? Např. „fupha08“? Nevymínil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 24.2.2023 0:58

Včera jsem vykulil oči. Přišlo mi z datové schránky (fyzická osoba), že mám zprávu do vlastních rukou s doručenkou. Co to může být? Jsem už v důchodu... Bylo to oznámení o zřízení datové schránky Podnikatel. Kroutím hlavou, proč mi ji zřídili, když jsem svou registraci OSVČ zrušil na přelomu roku 2012/2013 a od té doby mám za to, že jsem byl z registru vyřazen. Asi nebyl... :-P [>-]

V. Němec 21.2.2023 22:18

7. února jsem obdržel dopis na zřízení DS. Jsem poctivec, tak to bylo ten den. Jenže den předtím jsem se domluvil s účetní, že mi připraví papíry na 8. února. Vypracovala je hned, nic moc, žádné šílené výdělky, koukla na net podle IČOa :-), moji DS nenašla, takže přiznání připraveno v papírové formě k podpisu.

No, ještě že jsem se zmínil, že už DS mám aktivovanou ze dne předtím. Takže to rychle udělala znovu a lépe přes internet.

Kdybych byl na FÚ dodal papíry, zaplatil bych POKUTU !!!

A tak tady žijeme.

J. Novak 21.2.2023 20:25

Myslite, ze zpravu z DS bude za 50 ci 100 let stale mozno precist?

A bude platit i u soudu?

Papir s razitkem plati.

O. Vašíček 21.2.2023 22:02

DS je jen "poštovní" úřad, "doručovatelka" a "poštovní schránka". Není určen k archivaci zpráv. Zprávu je možné "konvertovat" do autoritativní papírové podoby. Bohužel na oprávněných úřadech, což pak trochu postrádá smysl. Vynechat návštěvu úřadu pro podání a vyzvednutí a pak ho navštívit, abych elektronickou podobu přenesl, právoplatně, opět na papír. :-)

Problém se "čtením" elektronických formátů jakéhokoli typu je noční můrou všech správců dat. Je možné zálohovat na desítky až stovky let (teoreticky, zatím to nikdo nevyzkoušel :-), jen prohlášení výrobce záložních médií a zařízení) vytvořená elektronická data (obraz, zvuk, text, atd., jpg, png, doc, docx, xls, xlsx, odt, pdf, dwg, ....) a přitom nejsou schopni otevřít stejný formát ve správném tvaru ani programy jednoho výrobce a typu jen pár verzí od sebe. Přitom nelez ke každému formátu archivovat i výchozí program a celý systém. Je to celá věda. ;-)

L. Novák 22.2.2023 9:57

S tím měla problém už NASA, že spoustu cenných dat z vesmírného výzkumu měla uloženu v souborech, k nimž už neměla programy, které je vytvořily a dokázaly přečíst. Jak to vyřešili, nevím. Ale v oboru audio-video (i dalších podobných) je obvykle zpětná kompatibilita zajištěna. Jestli u všech výrobců SW, si jistý nejsem, jako první neschopný je je třeba jmenovat Microsoft, jehož Windows Media Player je v podstatě k ničemu, je nutné si pořídit programy z free kategorie, na které je za dlouhá dvě desetiletí spolehnutí a jsou i nadále pravidelně aktualizovány (např MPC HC).

O. Vašíček 22.2.2023 11:03

NASA měla to štěstí, že spousta systémů je jejich původních a mají k nim zdrojové kódy. Při nějaké investici jsou schopni emulovat původní SW.

Problémem je komerční SW. Ten nemusí zaručovat nekonečnou kompatibilitu. Nejraději by donutili uživatele ke stálým platbám, např. formou pronájmu a data neustále "přeukládat" v novějším formátu. Pro archivní data je to nesmysl, ale zatím jediná spolehlivá cesta.

Další je nějaký univerzální formát (prostý text, možná pdf-a), ale zde se může ztrácet některý detail nebo funkce. Viz CAD programy. Znám z praxe, že občas jsou konstruktéři rádi, když někdo doma najde starý počítač s 10 let starou verzí. Hlavně, když se ozve zákazník, který není nucen aktualizovat a stále provozuje něco takového a pošle v tom zadání. :-)

U audia a videa vidím problém hlavně v médiích. Ne, že by nebyly CD mechaniky nesehnatelné, ale již nejsou standardem ani ve stolním PC. A externí nejsou, co se týká kvality, nic moc. S původními Plextory se to nedá srovnat, ale ty již nejsou nebo je nemáte do čeho zapojit. :-(

V reálu se archivace více jak 10 let řeší "archivací" i potřebné techniky.

Případně opravdu replikací dat ze zastaralých médií na nové. Dodržením archivačních formátů, apod.

Je to opět celá věda a není to lehce řešitelný problém.

P. Kozelský 21.2.2023 17:25

Aplikace Datovka pro android je naprostý průser. Přístup není možný pomocí bankovní identity. Prostě napůl hotovo a basta. Byrokratický šiml si řehtá...

R. Langer 21.2.2023 17:57

A ono bylo někde slíbeno, že to pomocí toho přístupné bude? 8-o

Je to vůbec nějaká oficiální aplikace? Aha!

Já jsem ji používal na PC několik let, a pochybuji, že najdete cokoliv lepšího. Je ale pravda, že spravovat DS na Androidu bych se asi neodvážil. Ale způsob přihlášení je určitě to poslední, co by mě trápilo. :-P

P. Kozelský 21.2.2023 17:22

Opravdu zřizovat datové schránky u lidí s pozastavenou činností, to musel být neuvěřitelný tupoun obecný.[>-]

J. Kejkrt 21.2.2023 14:26

No to bych nevymyslel ani po třech tabletách naftalínu ... 8-o

Tvl., ten stát opravdu zaměstnává ty největší tupouny, jaké lze na trhu práce sehnat.

P. Hák 21.2.2023 13:38

Kdyby to za něco stálo, nemuseli by DS nařizovat. Lidi by si je vzali dobrovolně a rádi.

Jo a s obsluhou počítače fakt problém nemám. Novinářskovládní stereotyp, že DS nechtějí "občané zejména staršího věku a nízké kvalifikace, kteří se ještě nesmířili s novou společenskou realitou" je nejen z komunistických příruček, ale taky nepřesná paušalizace.

J. Kejkrt 21.2.2023 14:41

Je to stejně přiblblá argumentace, jako když ti samí obhajují letní čas s tím, že (oni) můžou jít odpoledne se psem na procházku. ;-D

R. Langer 21.2.2023 17:51

Letní čas je zcela přirozený a chvályhodný, protože nejlépe kopíruje přirozený biologický koloběh, kdy v zimě se vstává později, a v létě dříve, podle světla. Pouze porouchaní roboti musí vstávat podle umělého zařízení celý život ve stejnou hodinu, což je naopak naprosto NEPŘIROZENÉ. :-P

A je to stejně přiblblá argumentace, jako když vy tvrdíte, že nemůžete jít někam o hodinu dřív. :-P

P. Španěl 21.2.2023 22:15

Letní čas je nepřirozený! Plantáte přiblble dvě věci dohromady(=Váš výraz)...když v létě vstáváte rád dřív, proč byste nemohl a to za jakékoli polohy malé ručičky na budíku...nevidím důvod, proč by se mělo šoupat dvakrát do roka s fyzikální veličinou a tím mj. rozhazovat režim lidem, kterým to vadí....?!?

J. Jurax 21.2.2023 20:12

No, bude mi letos 74, nicméně s obsluhou počítačů problém nemám. Živil jsem se jimi od roku 1972 až do důchodu.

Datovku mám, ač nemusím, ale byl jsem zvědavej. A pravím, kdybych za svého profesionálního působení napsal tak blbý systém jako je datovka včetně uživatelského rozhraní (na PC, na Androidu jsem to nezkoušel) tak by mně zákazník nezaplatil a už bych si u něj neškrtl.

P. Hák 21.2.2023 22:02

Podobná vyjádření jsem slyšel od více lidí. Všechno technici VŠ.

Vy máte dobré, že nepodnikáte, takže ji můžete kdykoli znepřístupnit, když Vás začne štvát.

P. Molík 21.2.2023 13:27

Datové schránky i přes jejich prospěšnost nelze lidem vnucovat resp. naordinovat nějakým neprozíravým zákonným opatřením v rámci legislativní smrště bláznovin podle vzoru samolibého počínání bruselských byrokratů. Já používám datové schránky už minimálně dva roky, jen mě irituje automatické mazání písemných sdělení po třech měsících, že prý si mám pořídit datový trezor atd. Udělal jsem určité ústupky, abych mohl psát i soukromým subjektům, neboť v rámci datových schránek lze psát bezplatně pouze státním institucím....Datové schránky mají k dokonalosti ještě hodně daleko, ale jsou přínosem, ale i prokletím pro lidi, jejichž koníčkem není počítačové běsnění. Někteří lidé se solidní IT erudovaností se bojí nastolení elektronické totality, a to s tím zajímavým portfoliem, které by třeba Hitlerovi či Stalinovi imponovalo. Některé IT nápady jdou na dřeň lidské civilizace, protože vyvolávají otázky a diskuzi o smyslu a účelu lidské společnosti atd. Lidstvo má novou hračku v podobě počítačové techniky, technologie a počítačové filosofie, ale tato hračka může být velmi nebezpečná, může i zničit lidskou civilizaci. Zejména umělá inteligence se může vymknout z mezí lidského chápání...

R. Langer 21.2.2023 18:06

Nemám naprosto žádný strach z umělé inteligence (nic takového totiž neexistuje, a nikdy existovat nebude) ale mám velmi silnou obavu z umělé blbosti. Ta se už dnes projevuje velmi citelně. ;-D

J. Jurax 21.2.2023 20:14

Nebojte se. Přirozené, ryze přírodní, ekologické a bezemisní blbosti je dostatek, ba přebytek.

O. Kaucký 21.2.2023 11:59

Nevíte, někdo náhodou, který zákon říká, že OSVČ má mít povinně počítač, tablet nebo chytrý telefon?

O. Vašíček 21.2.2023 12:15

Žádný. Stejně jako nemusíte mít dům, byt nebo svoji poštovní schránku. Můžete mít evidované trvalé bydliště na obci. Ale pro poštu si tam musíte chodit pravidelně, aby jste nepromeškal některé důležité úřední sdělení. A takto si musíte dojít do veřejné knihovny a na tamním veřejném PC se pravidelně přihlásit, pro kontrolu korespondence. :-)

O. Kaucký 21.2.2023 12:58

Je hezké, že jste tak loajální k této vládě. Dům nebo byt s poštovní schránkou chci mít, ale nechci počítač ani chytrý telefon.

Když není po ruce veřejná knihovna, nastěhuji se na nějaký státní úřad a tam budu vyřizovat korespondenci z datové schránky?

Co asi dalšího se vylíhne v hlavách těchto mocipánů?

O. Vašíček 21.2.2023 13:35

O loajalitu ani tak nejde. Spíš konstatování stavu.

Asi možná ještě existují nějací podnikající, kteří nemají žádný přístup k internetu, ale již dlouho jsem žádného nepotkal. "Bránit" se těmto technologiím je stejně zbytečné. Jsou všudypřítomné.

Nasazení datových schránek není výmysl této vlády (ta má svých dost :-)). Spíš mě udivuje, že to jde tak pomalu.

R. Langer 21.2.2023 17:52

Hm, a čí je to tedy výmysl? Když to nechtějí nasazovat, proč to tedy dělají? 8-o

O. Vašíček 21.2.2023 21:52

Digitalizace státní správy je dlouhodobý plán, paradoxně, napříč politickým spektrem. Má podporu všech.

Plán to není špatný. A myslím, že i dobrý. Je to jedna z mála věcí, které můžou zjednodušit a zrychlit jednání se státem.

Představte si, že kdysi nebyly ani centrální evidence občanů a ani občanské průkazy. Taky to byl nátlak na občany, aby se registrovali a udržovali své doklady ve správném stavu a kontrolovat si platnost.

Stejné je to nyní, jen v trochu jiné formě. :-)

J. Novak 21.2.2023 20:16

Myslite, ze zpravu z DS bude za 50 ci 100 let stale mozno precist?

J. Novak 21.2.2023 20:16

Myslite, ze zpravu z DS bude za 50 ci 100 let stale mozno precist?

R. Langer 21.2.2023 17:46

Chtít nebo nechtít sice můžete, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Tak to prostě je. Mimochodem, koho jste volil? ;-)

O. Kaucký 21.2.2023 20:34

Tyhle šílence ani Babiše, ani SPD ne. Volím Svobodné nebo Trikoloru. Tentokrát jsem zkusil Trikoloru.

P. Diviš 21.2.2023 23:24

Ta je taky dost šílená a Svobodní bez Macha jako kdyby vůbec nebyli.