22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

NÁPADY: Taškařice s povinnými datovými schránkami

Když datové schránky začínaly, tak jsem si říkal, proč proboha musí mít např. Finanční úřad datovou schránku s názvem: „xonftlaj“ (příklad)? To si stát nemohl vymínit názvy pro datové schránky nějak úměrně? Např. „fupha08“? Nevymínil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 24.2.2023 0:58

Včera jsem vykulil oči. Přišlo mi z datové schránky (fyzická osoba), že mám zprávu do vlastních rukou s doručenkou. Co to může být? Jsem už v důchodu... Bylo to oznámení o zřízení datové schránky Podnikatel. Kroutím hlavou, proč mi ji zřídili, když jsem svou registraci OSVČ zrušil na přelomu roku 2012/2013 a od té doby mám za to, že jsem byl z registru vyřazen. Asi nebyl... :-P [>-]

O. Vašíček 22.2.2023 11:03

NASA měla to štěstí, že spousta systémů je jejich původních a mají k nim zdrojové kódy. Při nějaké investici jsou schopni emulovat původní SW.

Problémem je komerční SW. Ten nemusí zaručovat nekonečnou kompatibilitu. Nejraději by donutili uživatele ke stálým platbám, např. formou pronájmu a data neustále "přeukládat" v novějším formátu. Pro archivní data je to nesmysl, ale zatím jediná spolehlivá cesta.

Další je nějaký univerzální formát (prostý text, možná pdf-a), ale zde se může ztrácet některý detail nebo funkce. Viz CAD programy. Znám z praxe, že občas jsou konstruktéři rádi, když někdo doma najde starý počítač s 10 let starou verzí. Hlavně, když se ozve zákazník, který není nucen aktualizovat a stále provozuje něco takového a pošle v tom zadání. :-)

U audia a videa vidím problém hlavně v médiích. Ne, že by nebyly CD mechaniky nesehnatelné, ale již nejsou standardem ani ve stolním PC. A externí nejsou, co se týká kvality, nic moc. S původními Plextory se to nedá srovnat, ale ty již nejsou nebo je nemáte do čeho zapojit. :-(

V reálu se archivace více jak 10 let řeší "archivací" i potřebné techniky.

Případně opravdu replikací dat ze zastaralých médií na nové. Dodržením archivačních formátů, apod.

Je to opět celá věda a není to lehce řešitelný problém.

L. Novák 22.2.2023 9:57

S tím měla problém už NASA, že spoustu cenných dat z vesmírného výzkumu měla uloženu v souborech, k nimž už neměla programy, které je vytvořily a dokázaly přečíst. Jak to vyřešili, nevím. Ale v oboru audio-video (i dalších podobných) je obvykle zpětná kompatibilita zajištěna. Jestli u všech výrobců SW, si jistý nejsem, jako první neschopný je je třeba jmenovat Microsoft, jehož Windows Media Player je v podstatě k ničemu, je nutné si pořídit programy z free kategorie, na které je za dlouhá dvě desetiletí spolehnutí a jsou i nadále pravidelně aktualizovány (např MPC HC).

K. Vomáčková 22.2.2023 5:02

Protože osvč je fo.

K. Vomáčková 22.2.2023 4:51

OSVČ není právnická osoba. Právnická osoba je sro, as atd. Učivo prvního ročníku ekonomie.

P. Diviš 21.2.2023 23:24

Ta je taky dost šílená a Svobodní bez Macha jako kdyby vůbec nebyli.

V. Němec 21.2.2023 22:18

7. února jsem obdržel dopis na zřízení DS. Jsem poctivec, tak to bylo ten den. Jenže den předtím jsem se domluvil s účetní, že mi připraví papíry na 8. února. Vypracovala je hned, nic moc, žádné šílené výdělky, koukla na net podle IČOa :-), moji DS nenašla, takže přiznání připraveno v papírové formě k podpisu.

No, ještě že jsem se zmínil, že už DS mám aktivovanou ze dne předtím. Takže to rychle udělala znovu a lépe přes internet.

Kdybych byl na FÚ dodal papíry, zaplatil bych POKUTU !!!

A tak tady žijeme.

P. Španěl 21.2.2023 22:15

Letní čas je nepřirozený! Plantáte přiblble dvě věci dohromady(=Váš výraz)...když v létě vstáváte rád dřív, proč byste nemohl a to za jakékoli polohy malé ručičky na budíku...nevidím důvod, proč by se mělo šoupat dvakrát do roka s fyzikální veličinou a tím mj. rozhazovat režim lidem, kterým to vadí....?!?

O. Vašíček 21.2.2023 22:02

DS je jen "poštovní" úřad, "doručovatelka" a "poštovní schránka". Není určen k archivaci zpráv. Zprávu je možné "konvertovat" do autoritativní papírové podoby. Bohužel na oprávněných úřadech, což pak trochu postrádá smysl. Vynechat návštěvu úřadu pro podání a vyzvednutí a pak ho navštívit, abych elektronickou podobu přenesl, právoplatně, opět na papír. :-)

Problém se "čtením" elektronických formátů jakéhokoli typu je noční můrou všech správců dat. Je možné zálohovat na desítky až stovky let (teoreticky, zatím to nikdo nevyzkoušel :-), jen prohlášení výrobce záložních médií a zařízení) vytvořená elektronická data (obraz, zvuk, text, atd., jpg, png, doc, docx, xls, xlsx, odt, pdf, dwg, ....) a přitom nejsou schopni otevřít stejný formát ve správném tvaru ani programy jednoho výrobce a typu jen pár verzí od sebe. Přitom nelez ke každému formátu archivovat i výchozí program a celý systém. Je to celá věda. ;-)

P. Hák 21.2.2023 22:02

Podobná vyjádření jsem slyšel od více lidí. Všechno technici VŠ.

Vy máte dobré, že nepodnikáte, takže ji můžete kdykoli znepřístupnit, když Vás začne štvát.

P. Hák 21.2.2023 21:59

To je právě to, co mne od DS odrazuje. Člověk nemá nic v ruce "natvrdo", pořád aby kontroloval, zda mu papíry ještě platí.

O. Vašíček 21.2.2023 21:52

Digitalizace státní správy je dlouhodobý plán, paradoxně, napříč politickým spektrem. Má podporu všech.

Plán to není špatný. A myslím, že i dobrý. Je to jedna z mála věcí, které můžou zjednodušit a zrychlit jednání se státem.

Představte si, že kdysi nebyly ani centrální evidence občanů a ani občanské průkazy. Taky to byl nátlak na občany, aby se registrovali a udržovali své doklady ve správném stavu a kontrolovat si platnost.

Stejné je to nyní, jen v trochu jiné formě. :-)

O. Kaucký 21.2.2023 20:41

Samozřejmě, že to v žádném zákoně není. Argument jsem uvedl jen jako příklad, kdy stát ukazuje lidem, že si s nimi může dělat, co chce.

O. Kaucký 21.2.2023 20:37

Uvádím to jako příklad, kdy se něco zavádí více méně násilím a nikomu to nevadí. Jde o známou salámovou metodu. Těším se na další nápady z dílny vlády, neříkám ani naší.

O. Kaucký 21.2.2023 20:34

Tyhle šílence ani Babiše, ani SPD ne. Volím Svobodné nebo Trikoloru. Tentokrát jsem zkusil Trikoloru.

J. Jurax 21.2.2023 20:27

No, když to sepisují IT experti dosazení přes politiku, tak je u nich prakticky zaručeno, že o IT kulové vědí. No a pak za ty prachy,

kvůli nimž ty experty dělají, sepíšou peachovinu, kterou vydávají za zadání. Realizovat by ho pochopitelně ani vzdáleně neuměli, jsou jen experti, ne vývojáři a programátoři.

J. Novak 21.2.2023 20:25

Myslite, ze zpravu z DS bude za 50 ci 100 let stale mozno precist?

A bude platit i u soudu?

Papir s razitkem plati.

J. Novak 21.2.2023 20:23

Tohle je problem u ukladani mimo datovy trezor.

Skonci platnost casoveho razitka a co pak?

Plati ulozena zprava stale nebo Vam ji u soudu hodi na hlavu? Dokud k tomu neni judikat nejvyssiho nebo ustavniho soudu, nikdo si nemuze byt jist.

J. Novak 21.2.2023 20:23

Tohle je problem u ukladani mimo datovy trezor.

Skonci platnost casoveho razitka a co pak?

Plati ulozena zprava stale nebo Vam ji u soudu hodi na hlavu? Dokud k tomu neni judikat nejvyssiho nebo ustavniho soudu, nikdo si nemuze byt jist.

J. Jurax 21.2.2023 20:17

Nemusíte mít počítač ani chytrý telefon. To je Vaše svobodná volba. Ovšem budete se muset vyrovnat s důsledky oné volby.

J. Novak 21.2.2023 20:16

Myslite, ze zpravu z DS bude za 50 ci 100 let stale mozno precist?

J. Novak 21.2.2023 20:16

Myslite, ze zpravu z DS bude za 50 ci 100 let stale mozno precist?

J. Jurax 21.2.2023 20:14

Nebojte se. Přirozené, ryze přírodní, ekologické a bezemisní blbosti je dostatek, ba přebytek.

P. Hák 21.2.2023 20:12

Asi jak co. Člověk aby neustále kontroloval, co ještě platí a co už ne. Tedy pokud informace níže přiložená nelže.

Na vládních stránkách (ten vykulenej) se sice tvrdí něco jiného, ale věřte jim, když před třemi měsíci natvrdo lhali o odchodu do důchodu a o daních...

J. Jurax 21.2.2023 20:12

No, bude mi letos 74, nicméně s obsluhou počítačů problém nemám. Živil jsem se jimi od roku 1972 až do důchodu.

Datovku mám, ač nemusím, ale byl jsem zvědavej. A pravím, kdybych za svého profesionálního působení napsal tak blbý systém jako je datovka včetně uživatelského rozhraní (na PC, na Androidu jsem to nezkoušel) tak by mně zákazník nezaplatil a už bych si u něj neškrtl.

P. Hák 21.2.2023 20:09

Takže tohle je kec?

"Pouze Datový trezor zaručí, že zprávy budou mít právní platnost po celou dobu uložení. Pokud je budete mít uložené v Portálu občana nebo si je stáhnete na disk do počítače nebo jinam, musíte si právní platnost dokumentů hlídat sami.

Takto uložené dokumenty jsou totiž platné jen do konce platnosti certifikátu, jímž byly podepsány nebo do konce platnosti tzv. časové razítka.

„V případě uložení datových zpráv mimo datové schránky – Portál občana, vlastní počítač apod. – mají uživatelé možnost platnost datové zprávy ověřit přímo v klientském portálu datových schránek, případně zde prodloužit platnost datové zprávy,“ doplnil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil."

http://www.portalsvj.cz/diskuse/povinnost-datovych-schranek-se-blizi-zadarmo-ale-dulezite-dokumenty-neulozi

J. Novak 21.2.2023 20:07

A bude dokument zdarma ulozeny platit u soudu i za 20 let? Bez prerazitkovavani casovymi razitky?

To zatim nikdo nevi, nebot o tom zatim soudy nerozhodovaly.

J. Novak 21.2.2023 20:03

Vytisnuty dokument z DS je car papiru.

B. Šlapota 21.2.2023 19:48

Dobry den. Tak ja s tim mam stejny problem jako autor. A cely ten problem otocim takto. Obcanskou datovou schranku jsem si zridil uz pred par lety, drive nez jsem zacal podnikat. Nicmene od okamziku ohlaseni zivnosti se mnou urady komunikuji pres tuto obcanskou datovou schranku. A teprve ted mi milostive zridili datovou schranku OSVC. Dovedeno ad absurdum:Mam to tedy chapat tak, ze veskera predchozi korespondence tykajici se me cinnosti OSVC, kterou mi urady dorucily do obcanske DS, je nedorucena, protoze Ja obcan nejsem Ja OSVC?

P. Hák 21.2.2023 18:28

Já to tedy ještě neotevřel, využívám těch 15 dní, kdy nemusím. Takže ještě jeden dotaz - ukládání probíhá v aplikaci DS?