Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

MILOSTI PREZIDENTA: Pavel má v rukou stovky osudů

3307, tolik milostí udělil v roce 1987 prezident Gustav Husák. V průměru dával kolem 2000 milostí ročně. Václav Havel za 13 let ve funkci československého a českého prezidenta udělil 1938 milostí. Nejvíce, přes 400, v roce 1994.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Vážený právníku a politologu - jděte se bodnout s tím vaším právem - zde : Nepochopitelná milost pro vraha Kájinka. !!!!!!

0 0
možnosti
PH

P11e75t26r 26H46á90k

21. 3. 2023 20:11

Já vím, že se to nemá, že se má komentovat obsah, ale tohle fakt nemá chybu:

"Autor je právník a politolog"

Pardon, to se prostě nedalo ;-D ;-D ;-D

Díky za zvednutí nálady R^

0 0
možnosti
PD

Je. A na rozdíl od Kolmana, který je zde taky často zveřejněn co právník a pedagog, tak Hamerský je dost rozumný, ač trochu naivní.

0 0
možnosti
FN

Nečekejme žádné zázraky. Zatím jenerál zkonil vše, na co sáhl. Od podpisu vládní důchodové zlodějny, přes podvody při financování volební kampaně až k poslednímu klopýtnutí, kdy bezpečnostní službu 3D Security prohlásil za bezpečnostní riziko, aby se provalilo, že ji sám při kampani využíval. Měl by mít, jako americký popleta Joe mluvčího, který by vysvětloval, co svými výroky myslel a uvádět je tím na pravou míru.

0 0
možnosti
PD

Zázrak nečekám, jen takový běžný český standard. Po jeho předchůdci to bude milá změna k lepšímu.

0 0
možnosti
Foto

P58a79v66e21l 89M68o36l62í61k

21. 3. 2023 13:11

Udělování milostí by nemělo mít zemanovský nádech, tedy jen pro pár nejbližších pochlebníků a pak jen pro pár dalších, kterým se podařilo upoutat pozornost Zemana. Obávám se, že Zeman nepochopil nebo nechtěl ve své zarputilé seniorské zaťatosti pochopit, že milost nepatří do takové kategorie, kde se dá uplatnit nepotismus, klientelismus a další současné společenské nešvary. Milost, abolice a další úlevy pro trestně stíhané či odsouzené jsou příliš vážná rozhodnutí, než aby se s nimi dalo hauzírovat. Miloš Zeman i v tomto případě ohýbá Ústavu, konkrétně institut milosti k obrazu svému. Miloš nezvládl ve druhém období svého "panování" výkon prezidentské funkce a mnohostranně selhal. Nový prezident Pavel má další jedinečnou příležitost v podobě nového postoje k milostím a dalším aktům prezidentské empatie. Zeman příliš šetřil a škůdlil s milostmi, aby o to více uplatňoval tuto výhodu pro své pochlebníky. Pavel by měl rozhodně dávat více milostí a dalších aktů milosrdnosti s tím, aby se vyvaroval praktik svých předchůdců od Havla přes Klause až po Zemana, protože všichni jeho předchůdci svým způsobem zneužili svého postavení prezidenta a znetvořili institut milosti. Také by mohl nový prezident Pavel uvažovat o všeobecné amnestii. Právě po skonu šíleného Stalina se v našich českých podmínkách dobře uchytilo udělování amnestií, které bylo relativně velmi časté a rozsáhlé svým záběrem na amnestované paragrafy z trestního zákona, takže už za Tondy Zápotockého se stalo, že některé věznice byly nuceny zcela mimořádně vyvěsit tzv. bílý prapor na nejvyšším místě na znamení, že všichni obvinění či odsouzení po amnestii opustili vězeňské prostory a bachaři neměli koho hlídat, což se ovšem během pár dnů změnilo, protože někteří recidivisté jsou nenapravitelní.

0 0
možnosti
JP

Doporučuji na jednoznačně nejhoršího prezidenta Zemana prostě zapomenout. Dobré pro stát, kromě kamarádů, neudělal skoro nic, ale je to beztrestné, hlavně ať zmizí z povědomí "debilů a mentálně narušených alkoholiků", jak nás ten hulvát nazýval. A potrestat ho jen za případnou novou sviňárnu, pokud mu ji dovolí jeho alkoholem zhuntovaný zdravotní stav.

0 0
možnosti
PD

Ano, na něj osobně zapomenout je přínosné. Není ale dobré zapomínat na všechny ty jeho nemravy, aby se lidé jemu podobní vyskytovali v politice co nejméně. Což je na nás, voličích.

0 0
možnosti
VK

Další kopání do minulého prezidenta tentokrát z důvodu že dával málo milostí z nichž jedna je sporná takže se bude neustále opakovat. Dle autora článku dával správné milosti pouze Václav Havel a Gustav Husák.

0 0
možnosti
PD

Vypadl vám Klaus a Zeman skutečně zacházel s institucí milosti podivně. A sporná nebyla jen jediná, ale prakticky všechny, z toho mála udělených.

0 0
možnosti
PK

P80e16t54r 56K73u35b25á87č

21. 3. 2023 8:55

Je hezké si v jednom odstavci přečíst jak Klaus s milostmi zacházel špatně - protože je uděloval a o tři řádky níže je, že Zeman s milostmi zacházel špatně, protože je neuděloval.

Pro mně z toho vyplývají 2 věci :

- autor je názorově silně flexibilní

- agent Pavel to bude mít v novinách dobré - ať bude milosti udělovat, nebo ne.

0 0
možnosti
PD

Nestačí číst, ještě je třeba pochopit přečtené. Nepodařilo se vám to.

0 0
možnosti
Foto

Institut milosti nemá se spravedlností co dělat. Ale koneckonců justice taky ne. Tak proč se vzrušovat...

0 0
možnosti
JS

Před lety jsem na poště zažil situaci, kdy se paní přede mnou domáhala vydání zásilky na základě soudcovské legitimace. Úřednice jí slušně vysvětlila, že tento průkaz nemůže akceptovat, protože jí to směrnice pošty nedovolují. Snad nikdy jsem nezažil takovou dávku arogance a sprostoty jako od té paní se soudcovským průkazem. Nechtěl bych, aby o mně takováto paní rozhodovala v jakékoliv záležitosti. K tomu si přidejte, že soudci jsou neodvolatelní a neštěstí je na světě. Tudíž si myslím, že jakýkoliv opravný prostředek je dobrý a neměl by se rušit. Spíš by se mělo něco dělat se stavem naší justice, protože to je v současnosti největší problém, který naše země má.

0 0
možnosti
PD

Stav naší justice odpovídá stavu naší společnosti. Těžko může být výrazně jiný.

0 0
možnosti

P87e56t17r 36Č49e43c27h

21. 3. 2023 8:01

Podle mne jakékoliv udělování milosti je třeba zrušit. Tedy, pokud věříme, že naše soudy rozhodují správně a spravedlivě. Každý kdo porušil zákon si svůj osud stanovil sám a sám si má také odpykat trest. Bez výjimky a bez milosti.

0 0
možnosti
PD

A vy v to věříte? Soudí jen lidé a soudí lidi. Bude to vždy omylné (otázka je nakolik, ale to je ovlivnitelné jen dlouhodobě). Mít instituci, která může napravovat některé omyly je přínosné, i když to jeden president skoro nevyužíval a pokud ano, bylo to spíše zneužití.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz