31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


MÉDIA: Respekt s "ricinem" ohrozil BIS

8.5.2020

Po jednání bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny oznámil tiskový mluvčí BIS, že právě tato služba podala trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci ohrožení zájmů BIS a Česka.

Trestní oznámení podala Bezpečnostní informační služba (BIS). Potvrdil to mluvčí civilní kontrarozvědky Ladislav Šticha. „Vzhledem k tomu, že v minulých dnech došlo k úniku části klasifikovaných informací, což negativně ovlivnilo naší práci, podali jsme trestní oznámení. Z dosavadního šetření vyplývá, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS,“ napsal webu Lidovky.cz Šticha.

Informaci o příletu ruského agenta s jedem ricin uveřejnil Respekt již 26. dubna 2020 v článku „Muž s ricinem“. Před třemi týdny přicestoval na Letiště Václava Havla z Ruska muž s ruským diplomatickým pasem. Čekalo na něj auto zdejšího ruského diplomatického sboru a odvezlo ho na ambasádu v pražských Dejvicích. Zdroje Respektu tvrdí, že pasažér cestoval s kufříkem, ve kterém měl mít smrtící jed ricin. Bezpečnostní složky o příletu cestovatele věděly a muže vyhodnotily jako bezprostřední riziko pro dvojici českých politiků, jejichž kroky v posledních měsících vyvolaly hněv Moskvy.

Tři komunální politici, starostové Prahy 6 a Praha-Řeporyje a primátor Prahy, pak obdrželi policejní ochranu, což potvrdil starosta Prahy 6. Jistě ne shodou okolností, ale díky jejich politické orientaci se jedná vesměs o zástupce opozičních stran, a to TOP 09, ODS a ČPS. Starosta Prahy 6 se do údajného hledáčku Moskvy dostal kvůli odstranění sochy maršála Koněva, starosta Prahy-Řeporyje za to, že umístil na území obvodu desku s připomínkou účasti takzvaných vlasovců na bojích v Praze během květnového povstání. Primátor Prahy má pykat za přejmenování náměstí u ruské ambasády podle zavražděného ruského opozičního politika.

BIS se dušuje, že k úniku informací do Respektu došlo „mimo tajné služby“, což znamená pouze jediné. Vyzradit takovou informaci mohl jen ten, kdo je se zprávami BIS seznamován v rámci své politické funkce. Oznámení přistálo na stole vrchních žalobců v Praze. „Na váš dotaz nemůžeme poskytnout – vzhledem k režimu, v němž jsou veškeré informace ohledně vašeho dotazu – žádnou odpověď,“ uvedla Lenka Bradáčová, šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze. Blíže se k případu nechtěla vyjádřit. Podle informací Lidovky.cz musejí ale žalobci prověřit, zda a kdo se případně dopustil trestného činu ohrožení utajované informace.

Bude zajímavé sledovat osud tohoto oznámení, které, jak očekávám, bude po nějakém čase ukončeno, aniž se zjistí, kdo tajnou informaci do médií pustil. Rozhodně to ale musel vyzradit někdo, komu velmi záleželo na zhoršení česko-ruských vztahů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček byl ostatně zpovídán na ČT a prohlásil, že současná situace nevyžaduje odvolání ruského velvyslance zpátky do vlasti. Něco se tedy událo, ale pokud není zatím nutné odvolávat ruského velvyslance, asi ta informace z Respektu není relevantní. Prezident Miloš Zeman dokonce tvrdí, že mu jeho chabé chemické znalosti připomněly ricinový olej, což některá jemu nenakloněná média vykládají tak, že si Zeman plete prudký jed ricin a projímadlo.

Primátor Prahy pak využil připomínku výročí počátku pražského květnového povstání k tomu, aby popřel rozhodující roli sovětské armády při osvobození Prahy v roce1945. Prohlásil totiž, že Rudá armáda přijela již do svobodného města. Někteří historici považují tato slova za správný popis reality, protože německé jednotky se z Prahy stáhly před příjezdem Rudé armády. Německo ale kapitulovalo 8. května 1945 a formálně tak německá armáda uznala svou porážku den před příjezdem sovětských, ale například i polských jednotek, do srdce Čech-Prahy. Naprosto přesně by tak pražský primátor měl prohlásit ve svém projevu to, že Německo kapitulovalo den před příjezdem Rudé armády do Prahy. 

Jenže jsme u toho „kdyby“. Zatímco čtyřicet let komunistická propaganda zamlčovala podíl americké armády na osvobození Československa a vyzdvihoval se pouze Sovětský svaz jako náš zachránce a osvoboditel, někteří mladí čeští politici dělají vše pro to, aby relativizovali zásluhy Sovětského svazu na porážce Německa. Ty bezesporu existují bez ohledu na peripetie paktu Molotov-Ribentrop mezi Německem a Sovětským svazem, který na několik let opět rozpůlil Polsko na německou a sovětskou část. Rovněž o podílu tak zvaných vlasovců se za komunistické éry nehovořilo, protože bojovali téměř do posledních dnů po boku německé armády a teprve na konci války a v Praze pomohli v květnovém povstání. Tyto vojáky dokonce na konci války nechtěli vzít do zajetí ani Američané, a Rudá armáda pak několik set vlasovců na našem území zlikvidovala. Více o vlasovcích zde.

Vyprávění Respektu o ruském agentovi s ricinem se tak zřejmě zakládá na úniku zprávy BIS (ta únik z vlastních řad vehementně popírá), která byla tvořivě upravena někým na cestě do médií. Kdo tam co přidal se už zřejmě nedozvíme, neboť Respekt bude tvrdě bránit svůj „zdroj“. Nicméně, akce „ricin“ splnila minimálně jeden z cílů, pro který byla vypuštěna. O několika komunálních politicích se mluvilo, někdo je možná i politoval. A česko-ruské vztahy klesly ještě hlouběji pod bod mrazu, na kterém jsou již od ruské intervence na Ukrajině a obsazení Krymu.

Co se samotného Respektu týče, zdá se, že bychom měli jeho „zaručené“ informace z důvěrných zdrojů posuzovat naprosto bez respektu.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czChytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.