28.11.2021 | Svátek má René


KULTURA: Už je to tady!

1.2.2010

aneb Bigbít není umění, míní bývalý ministr kultury Jandák

ČSSD je si tak jistá vítězstvím ve volbách, že již ví, jak bude řídit prostřednictvím bývalého ministra kultury, názory na to, co je a není umění. Již víme, že to nebude bigbít, ty zastoupí Michal David a Eva s Vaškem. Jak to bude s filmy? Že by si pan ministr chtěl zahrát ve filmu, třeba podle svého scénáře. Nyní běží úspěšný seriál Sanitka a nový by se mohl jmenovat Záchytka.

Umění našemu bodrému lidu musí být srozumitelné, dílo musí pochopit i člověk, jehož mozkové buňky bývaly traumatizovány a dokonce usmrcovány alkoholem v krvi. Ve škole nám říkali, že nervová vlákna přerušená úrazem nebo i jinak, se mohou časem obnovit, ale nervová buňka usmrcená se již neobnoví. Mozek může mrtvé buňky nahradit jinými, leč inteligence opilců se ani funkcí nevrátí. To je potom velmi obtížné chtít, aby hodnotitel nebo určovatel výše pomyslné laťky byl sám schopen třídit díla a jejich přijatelnost na předložení díla všemu lidu. Asi budou potřeba hodnotitelské komise. Třeba ještě žijí členové bývalých komisí, jako kamarádi z mokrý čtvrtě, což by bylo nejlepší. Možná, že si vychovali nástupce, jen nevím, jak nahradí uliční výbory a jiné důvěrníky, kteří by poměřovali hodnotu umělce a jeho díla.

V dramatické tvorbě to bude jednoduché. Obnoví se dramatizace z padesátých let, když konzultanty mohou být bývalí básníci hlásající naše světlé zítřky. Budou se obnovovat filmy (kolik verzí má třeba Hrabě Monte Christo?) a nebudou potřeba schvalovačky. Půjde přece o filmy dobře schválené v tvrdých podmínkách normalizace či únorového nadšení. Kvalifikaci herců jistě potvrdí seznam podpisů „Anticharty", tedy dnes bychom řekli NO PROBLEM.

Kdysi jsem nepovažoval za nutné pořizovat si na stará kolena DVD a domácí kino. Dnes jsem rád, že se mi bude moc hodit. „Dývek" mám dost na dlouhé večery a do voleb si stačím filmy, co ještě nemám, nakoupit nebo okopírovat, a to vše jen díky šprochům bývalého ministra Jandáka. Přece není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

Převzato z Rottenberg.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.