27.11.2022 | Svátek má Xenie


KORONAVIRUS: Proč očkovat imunizované?

2.1.2021

Mainstreamový názor podporovaný všemi politiky světa, téměř všemi novináři, všemi hypochondry a „náhodou“ také farmaceutickými firmami je, že úspěch v boji proti covidu-19 závisí na tom, aby se nechalo dobrovolně očkovat co nejvíce lidí, nejlépe všichni. Pokusy bránit se proti vražednému covidu-19 bez očkování prý všude pohořely. Jakékoli diskuse či připomínky je třeba zesměšnit jako „rýmičkářské“ a konspirativní. Lze číst i názory, že kdo se nenaočkuje, ohrožuje životy ostatních. Ve Španělsku dokonce začali vytvářet seznamy odpůrců očkování, které budou předány do evropských databází.

V podobném duchu popsal Ondřej Neff lidi, kteří nejsou dostatečně z vakcíny nadšeni, jako fanatiky nepochybující o své pravdě a mávající na barikádě svým praporem, prý podobně jako lidé opačného názoru, přičemž sebe pan Neff pochválil jako umírněného člověka „z jiného těsta“ (zde); to mně nebylo jasné, protože jeho mainstreamový článek chválí očkování a zesměšňuje každého s jiným názorem. Například Ladislavu Jaklovi upřel právo na názor, jelikož ten je prý odborník ve věci pivovarů a ne ve věci vakcín, ale mně naopak připadá, že fermentace piva souvisí s biochemií vakcín víc než science fiction, na kterou je odborník pan Neff.

Jako biochemik podporuji každé užitečné očkování, ale jako stoupenec vědy a demokracie jsem proti ostrakizování jakékoli diskuse. V postojích mainstreamových nadšenců mně chybí přiznání, že když kromě vakcín proti covidu-19 nic nepomáhá, tak různá exotická opatření proti covidu-19 aplikovaná po celém světě po celý rok byla směšná a škodlivá. Chybí mně přiznání politiků, že ochromení společnosti a hlavně zdravotního systému způsobilo mnoho úmrtí. Chybí mně uznání, že Švédsko, které nepropadlo hypochondrickému ochromení, dopadlo lépe než mnoho států s hysterickými opatřeními včetně Česka (861 zemřelých na milion ve Švédsku oproti 1066 v Česku koncem roku). Politikové si covid-19 přivlastnili do svých karierních plánů a prostí občané včetně prostých novinářů na jejich plány jako vždy skočili. Strašit je vždy účinné a smrtí obzvláště. A farmaceutickým firmám nelze vyčítat, že chtějí co nejrychleji lidem pomoci.

Druhý největší výrobce léků, firma Pfizer, získal na západě jako první povolení svou vakcínu použít. Když se Pfizeru podaří prodat vakcínu pro 3 miliardy lidí, obdrží 120 miliard dolarů. Připomeňme si největší úspěchy této firmy v minulosti: jde například o Lipitor, lék na snižování tuků v krvi, který vydělal firmě přes 150 miliard dolarů, nebo o Zoloft, lék proti depresi, který vydělal přes 125 miliard. Stinnou stránkou těchto úspěchů je fakt, že Lipitor k prodloužení lidského života nepřispívá (zde) a že Zoloft náladu nezlepšuje více než placebo (zde, zde). K důležitým úspěchům firmy lze přičíst Viagru, lék proti sexuálním problémům, k neúspěchům pak mnoho zemřelých, jejichž příbuzní firmu žalovali, například po použití léku Celebrex (zde), a také mnoho pokut za ilegální prodej neschválených nebo neúčinných léků (zde).

Ponechme stranou otázku, o co je covid-19 nebezpečnější než chřipka (pravděpodobně o nic), a zamysleme se, k čemu je dobré očkování celé populace. Celkově se věří, že epidemie se zastaví, když 60-70 % lidí bude imunních. Z toho se vyvozuje, že je třeba proočkovat alespoň takovou část populace. To ale nebere v úvahu fakt, že část lidí již infekcí prošla, a podle všech vědeckých zjištění se tak stala imunní (zde, zde). Počet dosud infikovaných lze zhruba odhadnout jako desetinásobek počtu pozitivně testovaných; jde o odhad, o němž se opakovaně zmiňuji ve svých příspěvcích zde na Psu již od jara (např. zde), jeho potvrzení lze nalézt například v žurnálu Nature z 21. prosince (zde). Je-li počet pozitivně testovaných v Česku kolem 700 000, pak podle uvedeného odhadu jsou dvě třetiny občanů v Česku již imunizované; přesnou hodnotu neznáme, protože čeští politici se starali více o svou kariéru než o změření tohoto důležitého parametru, stejně jako politici v ostatních státech.

V každém případě je počet imunizovaných již větší než 50 %, takže k nim stačí přidat 20 %. Kdyby se před očkováním zjišťovala přítomnost protilátek v krvi a očkovali by se jen negativní, pak by se očkovalo méně než 50 % lidí pro dosažení úplné imunizace obyvatel anebo zhruba 20 % pro dosažení 70% imunizace (50 % promořených + 20 % očkovaných). Je-li tedy jen 50 % lidí ochotno se očkovat, zcela to stačí a netřeba dávat odpůrce na černou listinu a vyhrožovat jim. Objednala-li vláda v Česku vakcíny pro 9 miliónů lidí, jde nejen o nesmyslné očkování již imunizovaných, ale i o vyhazování peněz do kanálu. Zatím jsme předpokládali, že vakcína je účinná a zcela neškodná, ale není vyloučeno, že bude málo účinná nebo že u části lidí vyvolá negativní reakce, jak varoval tvůrce vakcíny firmy Pfizer, Drew Weissman, ve svém článku před třemi lety, kdy netušil, že vakcína bude předčasně povolena (zde, zde).

Nejsem příznivec konspiračních teorií a proti dezinformacím jsem systematicky vystupoval (zde), ale historie jasně ukázala, že potlačování diskuze a zákaz určitých názorů vždy spíše škodily než pomohly. Je třeba se spolehnout na co největší počet lidí, kteří jsou vystaveni co největšímu počtu názorů. Nedělám si iluze, že pravda a správný názor se mermomocí musí ve volné diskuzi prosadit, ale pravděpodobnost, že se správný názor prosadí, se určitě s rostoucím útlakem snižuje. Víme, že politikové někdy lžou, a není důvodu se domnívat, že noviny, které jsou v jejich rukou, nebudou občas také lhát. Proto se nelze divit, že se mohou vyskytnout nedůvěřivci, kteří někdy odmítnou třeba i správný názor, který mezi politiky a novináři zrovna panuje.

Proto by se mělo dát slovo co největšímu počtu odborníků a ne jen těm, kteří hájí určité zájmy. Hlavně diskuse mezi odborníky různých názorů, srozumitelná pro širokou veřejnost, by pomohla rozptýlit i směšné fantazie lidí bez vzdělání v daném oboru, i účelové lži zájmových skupin. Zrovna v tak důležitém okamžiku, kdy se jedná o proočkování celého lidstva narychlo připravenou vakcínou firmy, která nemá nejčistší historii, taková diskuse kupodivu zcela chybí.

http://www.hegaion.cz