4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Pandemie v širším kontextu (1)

Současná pandemie viru Covid-19 je natolik mimořádným jevem, že je něčím jako „stoletou vodou“, kterou nikdo z žijících ještě nezažil. Máme sice k dispozici jak poměrně věrohodné popisy různých pandemií v minulosti, tak jejich literární ztvárnění (jako např. Camusův Mor či Boccacciův Dekameron), ale autentický pohled chybí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 2.4.2020 15:20

Nojo, ale co trvalý ekonomický růst?! Kdepak je?

J. Kratochvíl 2.4.2020 14:30

Po přečtení článku jsem opravdu rád, že současnou pandemickou krisi řeší Babišova vláda a ne vláda nějakého V.Klause, jako na počátku 90.let řídil tzv. ekonomickou transformaci. Tenkrát jsme přišli pouze o miliardy korun a o ztrátu ekonomické samostatnosti. Současná krize by nás stála pod vedením V.Klause 100 tisíce životů a navíc další zbytečné ekonomické ztráty. Děkuji nechci.

P. Brich 2.4.2020 17:24

Zkuste horký čaj s citronem a vypotit. Možná to poleví, pane Kratochvíle.

S. Donát 2.4.2020 13:37

Četl jsem to už na idnesu. Souhlasím, dobře napsáno, nemám co vytknout.

J. Soch 2.4.2020 12:20

Me mrzi ze jedni a ty sami okamzite napadaji diskutery kteri s clankem nesouhlasi.Kazdy ma v nasem state moznost napsat svuj nazor at je proti clanku nebo s nem

L. Severa 2.4.2020 13:46

Jestliže někdo s článkem nesouhlasí a uvede proč, tak je to v pořádku. Ale jestliže někdo, takříkajíc, jen cení zuby, tak to žádný názor není. Ten ať se nemotá mezi normální lidi.

Ś. Svobodová 2.4.2020 12:17

Už se těším na pokračování. Zacházení s infekcí SARS-CoV-2 mi připadá jako deus ex machina. Určitě bude zajímavé sledovat vývoj covid x migrace (co nedokázala EU - zkrotit Erdogana s jeho taktikou otevřených stavidel dokázal covid) a covid x dobrovolné a nadšené odevzdávání soukromí a občanských svobod ve všech zemích EU.

M. Valenta 2.4.2020 11:43

tentokrát opatrně souhlasím s opatrným hodnocením institutu a naopak neopatrně opakuji co jsem tu napsal již skoro před 3 týdny. Většina vlád páchá ekonomické harakiri a zbytečně. Je zajímavé, že takové Švédsko, kterému se tu pravidelně ( včetně IVK) nasazuje psí hlava a spílá do neoliberalistů a dekadentů se jako jedna z mála zemí z viru nezbláznilo.

P. Staronový 2.4.2020 12:15

Švédsku je spíláno, důvodně, za zelený multikulti socialismus.

Proč zrovna tomuhle pokušení odolali nevím, na výsledky jsem zvědav.

J. Soch 2.4.2020 12:21

Ja take

S. Donát 2.4.2020 14:45

Ano, bude to velmi zajímavé srovnání. Držím jim palce, ale jsem k tomu exoerimentu dosti skeptický.

V. Petr 2.4.2020 11:15

310 mrtvých denně. V 60 milionové Itálii umírá denně až trojnásobek, to je nárůst úmrtnosti o 50%!

Mimochodem, je to také více, než kolik Italů umíralo denně na bojištíéch WW1 či WW2!

Ś. Svobodová 2.4.2020 12:04

Pravda, nevyřešitelný matematický příklad. V desetimilionovém Česku umírá 310 lidí denně v běžné situaci. Kolik lidí umírá v běžné situaci v 6x větší Itálii?

V. Petr 2.4.2020 21:34

Neumíte snad číst? Nebo jen nechápete psaný text. Je to nárůst úmrtnosti o 50% oproti roku 2019!

D. Polanský 2.4.2020 15:23

Také Italové byli nejhorší vojáci, byli zcela nespolehliví, raději je nikdo ani moc nenasazoval. Dodnes si nechtějí přiznat, že provozovali fašistický stát, tváří se, že jako že nic, že byli i jsou demokrati.

V. Petr 2.4.2020 21:33

Dal bych přednost Mussoliniho Itálii, před tou dnešní.

V. Podracký 2.4.2020 11:08

Je to vždy hlas zdravého rozumu, ale v tomto, případě vládne bezradnost jako konečně ve všech podobných institucích. prostě nevíme. děláme věci, o kterých nevíme, jaké výsledky dosáhneme.

Ś. Svobodová 2.4.2020 12:34

Ale my víme. Pokud bylo a je plošné testování a dodržování hygienické opatrnosti účinné v Korei, proč by to u nás bylo jiné? Obávám se, že ambicí našeho premiéra je vyhrát první místo s nejméně nakaženými a nejméně mrtvými a nemá-li na testy, pak na to musí jít restrikcemi.

M. Moravcová 2.4.2020 14:58

Tak rozdejte každému test a otevřete všechny laboratoře, máte jistě v zásobě milion lůžek a ke každému lůžku pět zdravých lékařů a sestřiček. Kde je problém?

P. Lenc 2.4.2020 11:00

Tak jsem si doslova početl diskuzi a potvrdil se nejen můj názor, že čím je kdo slušně řečeno méně inteligentní, tím víc nenávidí inteligentní lidi.A není asi náhodou, že tito "kritici" jsou vesměs levičáci. Článek rozumný, dík za něj.

J. Soch 2.4.2020 12:09

Nikoho nenavidim jen se zeptam pane Lenci ke kterym druhum lidi patrite vy osobne ? Ja s clankem souhlasim tak na 50%

P. Lenc 2.4.2020 18:21

Nevšiml jsem si, že šmahem odmítáte všechno jenom proto, že to napsal pan Klaus.Nebo snad ano?

J. Matuška 2.4.2020 12:17

Ad 11:00 1***

Navíc, mnoho těchto lidí si žádný článek od VK/IVK ani nepřečte. Dělá se jim fyzicky špatně... :-) = pohoda

B. Rameš 2.4.2020 9:59

Širší kontexty... Je to prostě syndrom nového predátora. Tak dejme tomu ovce a jejich ovčáci jsou po staletí zvyklí na to, že občas přijde nějaký vlk nebo medvěd a nějakou tu ovci strhne. Převážně to budou oslabené kusy. Jistě, snaží se to riziko minimalizovat, ale v podstatě jsou s tím smíření: je to daň za život ostatních. Když se objeví nový, neznámý predátor (a k tomu z Číny, považte, z Číny!) začnou ovšem ovčáci panikařit - všechny je to zabije! Zaženou tedy ovce do stájí, natáhnou ostnaté dráty, nakladou pasti... Že za pár dnů nebudou mít ovce co žrát, začnou chcípat hlady a spásat vlastní vlnu, to jim jaksi dojde až potom. Ovcím nedojde nic, ty prostě chcípnou, neb jsou na ovčácích závislé.

V. Petr 2.4.2020 11:17

Vlky lze ale VYSTŘÍLET! To se zatím podařilo jen s virem černých neštovic.

V. Kain 2.4.2020 11:24

Je to krásná ukázka jak občanům sešněrovat život a připravovat je sofistikovaně o ztrácející se svobodu.Je to od této vlády záměr.Je to záměr Babiše a jeho touhy o všem rozhodovat.Po čase se to trochu uvolní,ale už ne nikdy tak,jak to bylo před tím.Potom bude stačit aby se někde něco vyskytlo (nějaká nákaza nějaký prdeček) a restrikce se rozjedou plnou parou.Máme takovou vládu jakou si zasloužíme.Mnoho naivních občanů si myslí,že to tato vláda dělá dobře.Vůbec netuší jaký je skutečný záměr tohoto naprosto zbytečného omezení.Je to test kam až mohou za jásotu davů zajít.Bohužel.

B. Rameš 2.4.2020 12:05

Objektivně to není jen naše vláda a její premiér. Jde o naplnění vlhkého snu všech sociálních inženýrů - a že jich po světě je - občané plně závislí na státu. Kdo bude zlobit, nedostane večeři. Když bude zlobit moc, nedostane ani snídani a oběd... Zajímavé je, jak na to naskočila většina médií: konečně zase příležitost ovlivňovat svět!

Ś. Svobodová 2.4.2020 12:20

Ano, je to příležitost, která se jen tak nenaskytne.

J. Soch 2.4.2020 12:11

souhlas

D. Stirsky 2.4.2020 9:41

Autoři zapomínají na jednu věc. COVID, jakkoli se jej mnozí bojíme a jakkoli si přejeme, aby nepostihl zrovna nás a naše blízké, je mimořádný z důvodu, který IVK neuvádí. C mám na mysli? TO, ŽE PANDEMII SLEDUJEME ON-LINE, V REÁLNÉM ČASE. ŽE INFORMACÍ JE TOLIK, ŽE SE V NICH ZTRÁCÍME. Často se důležitou informaci dozvíme - my, občejní - dříve, než odpovdědní lidé. "Roušky rozhodně ano", říká tituly ověnčený imunolog. "Roušky jsou k ničemu", dí renomovaná epidemioložka. "Čeká nás inflace", "musíme se bránit deflační spirále", přečteme si v jeden a tentýž den. "Je to sice hodně infekční, ale vlastně obyčejná chřipka." "Je to velmi nebezpečné onemocnění." " V Itálii kolabuje zdravotnictví, nestačí tam spalovat mrtvé." "V Itálii vše funguje, jak má, jen v jednom městě měli více mrtvých." "Vláda to nezvládá, Babiš je gaunrer." "Vláda to zvládá skvěle, Babiš zrovna tak." Jak dál? Radu dává přece K. Čapek ve sloupku ochřipce: "Čím míň se bude o chřipce povídat, tím dřív přejde - už z nedostatku veřejného zájmu." Čili dáti se touto cestou. 1. Přestat panikařit a o COVIDU informovat s mírou. Nic nezamlčovat, ale také nedramatizovat. 2. Postupně uvolňovat omezení a restrikce. 3. Hlídat ohrožené (seniory, jinak nemocné) a mít pro ně vybavené nemocnice. 3. Výrazně zjednodušit předpisy pro podnikání (zrušit EET, kontrolní hlášení, zavést daňové prázdniny, snížit sazby DPH a spotřební daně). 4. Sdělovacím prostředkům doporučit, aby psaly objektivně (zavést něco jako přestupek "parazitování na COVID".) 5. Ocenit veřejně všechny, kdo nyní nezištně pomáhají. 6. Poslanci, senátoři, krajští zastupitelé: vzdáti se na x měsíců svých funkčních požitků včetně většiny náhrad. Nebylo by to (relativně, absoliutně ano) moc, ale jako symbol to mělo být učiněno již dávno. 7. Začít normálně žit.