18.5.2022 | Svátek má Nataša


KORONAVIRUS: Očkování – další důkazy politizace covidu

12.1.2021

Hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba je současně předsedou všech hejtmanů. Prohlašuje, že si kraje jsou schopny vše zařídit, pokud stát dodá vakcíny. Dalším hejtmanům chybí „návod“.

Naprostá zbytečnost krajského zřízení se vždy prokáže v časech finančních problémů. Krajské samosprávy křičí, že jsou nezávislé, a přitom druhou rukou chtějí na státu stále více financí. Když je stát dá, je to stejně špatně, protože je jich málo. Kraje jsou v Česku tak malé, že pro účely evropských dotací jsou slučovány do podivných regionů typu „Severozápad“ či „Severovýchod“ apod. Máme tolik krajských samospráv, že jen jejich provoz nás přijde na miliardy korun ročně. Stát má podle opozice snižovat počty úředníků, počty úředníků na krajích však bobtnají úplně stejně a o tom jejich představitelé mlčí. Jak jinak, že.

ČT ve svém proslaveném (spíše nechvalně) nedělním pořadu 168 hodin konfrontuje názor Andreje Babiše, a sice že je stát na očkování připraven, s tím, že očkování „vázne“. A vina je samozřejmě na vládě. Ostatně, vina vlády je vždy po ruce, když se zdá být něco v nepořádku, pokud něco funguje, je to jakoby navzdory vládě a zásluhou opozice. Již zmíněný lékař a hejtman Martin Kuba se nechává slyšet, že kraj má naočkováno a nemá vakcíny. Kde to prý vázne, se ptá. Jiné kraje naopak nejsou tak úspěšné a očkují pomalu. Jihočeský Kuba velmi vehementně prosazuje, aby byl krajům dán prostor na organizaci očkování, že to kraje zvládnou mnohem lépe než vakcinace organizovaná státem.

V systému očkování se EU dohodla na tom, že se vakcíny objednají pro celou EU a jednotlivé státy pak obdrží alikvotní podíl dle počtu obyvatel. Lukáš Dolanský, zpravodaj ČT v Bruselu, pak upozornil, že si Německo kromě centrálního nákupu přes EU zajistilo dalších 30 milionů dávek samostatně, navzdory dohodě EU. Údajně to způsobilo v Bruselu nelibost. A tím to asi skončí, že ano. Mimochodem, pokud se v Německu nechá očkovat asi polovina dospělé populace, stačilo by oněch 30 milionů dávek až na třetinu populace.

Osobně považuji vládní plán na očkování za realistický. Všechny úvahy o tom, že by ale měli mít očkovaní jisté výhody, však považuji za další pokus, jak z dobrovolnosti udělat povinnost. Údajně se uvažuje i v mezinárodním měřítku o „covidpasu“, který by museli předložit ti, kteří chtějí cestovat. V rámci EU si takové opatření dokážu jen stěží představit bez zavedení kontrol na hranicích, a to velmi důsledných.

Ještě k plánu jihočeského hejtmana na očkovací centra, která by „chrlila“ očkované. Osobně se sice nechám očkovat, ale rozhodně ne v nějakém mamutím centru. Plán, který představila vláda a který počítá s tím, že se do očkování zapojí praktičtí lékaři tak, jako v případě chřipky, považuji za dostatečný způsob. Tento systém má i své nepopiratelné výhody, když praktičtí lékaři znají své pacienty, a mohou tak případně lépe odhadnout kontraindikace.

A na závěr jen krátkou poznámku na účet strašení ČT. Ta v neděli v Událostech zase chrlila informace o přeplněných nemocnicích, když počet pacientů v nemocnicích klesl podle údajů Ministerstva zdravotnictví asi o 600 osob. Stát zatím nemusel aktivovat lůžka v rezervních nemocnicích postavených armádou. Ostatně přiznává, že by ani neměl dost personálu. Nějak se ale ze zpráv vytratilo, že až 50 % pacientů v nemocnicích má velmi lehký průběh a jejich hospitalizace není nutná. Hovořilo se o možnosti uvolnit lůžka tak, že by se bezpříznakoví pacienti přesunuli do uzavřených hotelů do doby, než by byli bezinfekční. O tom je nyní ticho po pěšině.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz