29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Mediální pluralita vs. politická nepluralita

Co se týče odborných a politických názorů na řešení koronakrize, je mediální prostor poměrně vyvážený a nasycený. Není tomu tak ovšem v případě politické scény. Žádná relevantní politická strana si nevzala za své téma demontáž „koronaideologického“ konceptu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 15.9.2020 23:05

Strašení Velkým bratrem v případě tzv. Chytré karantény či aplikací typu eRouška je naprosto mimo mísu. Kdo má smartphone s Androidem, je sledován na každém kroku (pokud si nevypne sledování polohy, což většina lidí nedělá, už kvůli funkčnosti jiných užitečných aplikací). Google tak ví o každém našem pohybu. Ale aby vědělo Ministerstvo zdravotnictví jestli jsme se setkali s nakaženou osobou je problém ? Uvažujme trošku hlavou.

P. Szirotný 15.9.2020 22:55

Nesnáším ty kecy o svobodě, když jde o zdraví (a někomu i o život). V čem naši svobodu omezuje rouška, rozestupy, desinfence ? Jedině snad v možnosti prskat svobodně virus na ostatní. Mnohem větším ohrožením svobody (projevu) mi přijde třeba uzavření diskuse pod článkem o platu hradních potentátů na iDnes. Nebo cenzura "nevhodných" příspěvků na sociálních sítích. Přičemž o vhodnosti-nevhodnosti příspěvku rozhoduje jeden člověk. Nebo možná nějaký automat.

J. Dostál 15.9.2020 22:47

No je to určitý názor a jako takový by si zasloužil upřesnění a sázku. Pak by se vidělo, co tím autor myslel a jak tomu věří.

J. Vágner 15.9.2020 19:28

To s čím se svobodomyslně přemýšlici člověk ztotožňuje či neztotožňuje je mi doopravdy srdečně jedno. Co mi ovšem není srdečně jedno, když na mne svobodomyslně přemýšlici člověk bez roušky začne v obchodě prskat své podělané viry bez jakýchkoliv respektu k svobodě a zdraví kohokoliv jiného než té jeho vlastní.

I. Spálený 15.9.2020 17:16

Pochopitelně možnost řešit problémy státu na úkor života lidí v minulosti existovala. Ale určitou dobu už máme základní právo na život, hájené i v případě masových vrahů. Tak mě překvapuje, že zrovna koronavirus má být důvodem k pozabíjení několika tisíc důchodců pro možný zisk pár procent HDP. Když třeba u zločinu nebo masové migrace je každý život svatý.

A. Hlaváček 15.9.2020 15:07

No, v době mobilních telefonů, bankovních karet, "chytrých" spotřebičů atd je toto strašení "velkým bratrem" trochu nadbytečné. Jo a došly do schránek roušky, akorát v jedné byly pouze tři a v druhé čtyři. takže baliči na poště stačili zásobit své rodiny na dlouho dopředu. No prostě Česká pošta!!! Nějak nás to nezasáhlo, v Penny mají roušky za 8 kč.

P. Brich 15.9.2020 13:03

Kdyby se kolem chřipky blbnulo stejně jako kolem koronaviru, covid-19 by z těch čísel jistě blednul závistí.

B. Rameš 15.9.2020 12:08

Už mne nudí komentovat koronu.

Kdo chce, podívá se na graf počtu zemřelých za poslední čtyři roky po jednotlivých týdnech a udělá si obrázek sám. https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

R. Vacek 15.9.2020 12:43

Další důkaz, jak skvěle zatím pandemii zvládáme. K tomu máte přidat odkaz jak dopadli v oblastech, kde reagovali pozdě, nebo špatně. Na severu Itálie jim za půl roku zemřelo tolik lidí, jako jindy za 2 roky.:-)

https://www.europeandatajournalism.eu/eng/News/Data-news/A-fraction-of-European-regions-account-for-a-majority-of-COVID-19-deaths

J. Herodek 15.9.2020 13:30

Vystizne. Co uz vic chteji? To je proste Orwell.

J. Matuška 15.9.2020 11:39

Your Coronavirus Test Is Positive. Maybe It Shouldn’t Be.

https://www.nytimes.com/2020/08/29/health/coronavirus-testing.html?smid=fb-share&fbclid=IwAR339AnIQqdVr7-WhiV5hB6zfGP6RnkgOszHSswzi5TXEtuNyNvsTPFfhJo

http://jdem.cz/fgrgf5

J. Matuška 15.9.2020 11:32

Zneužitý epidemiolog Maďar: ruskou vakcínu by dítěti nedal. Jenomže co skutečně řekl?

O. M. 15.9.2020 10:02

Na vašem článku je vidět, jak se z navýsost odborné problematiky (ochrana zdraví) dá udělat politikum - podle toho to taky vypadá.

P. S.: nemám problém s nošením roušek na vymezených místech (je to lepší, než kvůli bující nákaze zavírat školy a fabriky). Mám problém s chaotičností naší vlády a plynulou proměnlivostí stanovených pravidel typu "když bude na semaforu oranžová, přistoupíme k takovým a makovým opatřením" -v Praze je sice semafor oranžový, ale, víte, on ještě není dost oranžový, takže klid".

P. Hatina 15.9.2020 9:23

Bohužel.. Oni to totiž ti liberálové a libertariáni dělají teď naprosto špatně. Když pominu jejich hlásání po médiích (dneska se do vlády strefuje každej), tak samozřejmě nejhorší způsob je vyrazit mezi lidi - do obchodů, MHD, a pod..bez roušky, tím demonstrujou leda že na ty lidi kašlou.. (doslova).

Ale to správné řešení, a taky jsem už je někde četl - když už chce být svobodně bez roušky, tak neleze tam kde jsou přikázané. Nejezdí MHD (každý liberál má jistě vlastní auto), nenakupuje v obchodech (vše objednat přes eshop), všechny transakce a právní úkony dělá online (každý správný liberiál už má jistě datovou schránku),..samozřejmě, už i svou práci dělá v home office..No a kdyby měl podezření na covid, tak na ten už se může objednat a zaplatit si ho sám :)))

A pak může radit dalším...;-D

J. Kulheim 15.9.2020 9:11

Dlouhodobá mediální masáž pomocí koronaviru nese své ovoce. Lidé kolabují ve frontách na testování, který jim řekne jenom to, že v této chvíli na tamponu, který byl použitý k výtěru, není koronavirus. To za předpokladu, že metoda vyšetření je spolehlivá. Za několik minut to může být úplně jinak. Před 20-ti lety by většina pozitivně testovaných vůbec nevěděla, že jsou smrtelně nemocní.

Opatření na omezení rychlosti šíření viru na počátku pandemie, kdy nikdo nevěděl, jak se bude virus chovat, jsou pochopitelná. Roušky současnou situaci v šíření a dopadech infekce covid-19 nezhorší, ale ani nevyřeší. Nic proti nošení roušek ve veřejných prostorách s velkou koncentrací lidí. Momentálně pokračuje proměřování obyvatel ČR. Zatím v souvislosti s koronavirem zemřelo v ČR asi 420 lidí. V souvislosti s každoročními epidemiemi chřipka zemře cca 2000 občanů a v důsledku nemocniční infekce zemře každý rok cca 12000 našich spoluobčanů. Možná že by nebylo od věci nemocnice zavřít. Těch 12 000 lidí, pokud by zůstalo doma, tak by možná přežilo. Možná ano možná taky ne.

Člověk je součástí přírodního prostředí a v přírodě působí samoregulační různé mechanismy, které udržují rovnováhu. Jedním z těchto mechanismů regulace jsou infekce. Současná pandemie nevznikla např. na Šumavě v hájence, ale ve Číně ve městě, které má 13 mil. obyvatel. Dá se předpokládat, že se budeme setkávat častěji infekčními nemocemi. Srovnávat současnou pandemii se Španělskou chřipkou nelze. Virus této chřipky zabíjel zejména lidi mladé a nepotřeboval k tomu, žádné sekundární onemocnění.

R. Tichý 15.9.2020 7:37

Noseni rousky nepovazuji za utok na mou svobodu. Naopak ti, kteri rousku nenosi, jsou pro mne potencialne nebezpecni.

J. Kernal 15.9.2020 8:23

Dobrovolné nošení určitě není útok na svobodu jednotlivce, ale nařízené a pod hrozbou pokuty určitě a navíc nesmyslné pro děti od 3 let. Pokojný den.

R. Vacek 15.9.2020 6:52

Smrtnost (počítaná z diagnostikovaných případů) klesla snad proto, že zpočátku při nedostatku testů byli testováni jen ti se smrtí na jazyku. Tím, jak se testování rozšířilo, byli stále častěji diagnostikovaní i ti bez příznaků a výpočet ukázal klesající smrtnost.

O prázdninách jsme měli pozitivitu testů pod 1% (dnes přes 10%) a tedy jsme podchytili značnou část nakažených.

A smrtnost tehdy klesla v Evropských zemích až na 1% - tedy 1% z diagnostikovaných zemře (při střední době od diagnostiky ke smrti 2 týdny). Řádově víc, než u chřipky (0,1%). A smrtnost poroste, protože se opět dostáváme do situace, kdy testovací kapacity budou stačit jen pro ty se smrtí na jazyku.

J. Herodek 15.9.2020 7:37

Mortalita COVID CR k dnesnimu datu 0,016% ( 465 umrti, 37222 pripadu). Tedy nedosahuje kvalit chripky. Umrti na, ci s covid jsou stale diskutabilni.

Prosim nestraste normalne uvazujici lidi.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/mortalita-covid-19-je-nizka-chripka-u-nas-zabije-kazdorocne-tisice-lidi-40318891

R. Vacek 15.9.2020 8:19

Mortalita? No ta závisí na tom, jak moc dovolíme viru, aby zasáhl populaci. A až skončí pandemie, tak budeme vědět, jaká je. Nyní, v průběhu pandemie můžeme odhadovat smrtnost třeba s tou chřipkou, a u diagnostikované chřipky je smrtnost 0.1% a u diagnostikovaného kovidu to je 1%.

A na stránkách WHO jsou mnohem horší čísla, tak nemalujte normálně uvažujícím lidem svět kolem na růžovo:-):

"Mortality for COVID-19 appears higher than for influenza, especially seasonal influenza. While the true mortality of COVID-19 will take some time to fully understand, the data we have so far indicate that the crude mortality ratio (the number of reported deaths divided by the reported cases) is between 3-4%, the infection mortality rate (the number of reported deaths divided by the number of infections) will be lower. For seasonal influenza, mortality is usually well below 0.1%. However, mortality is to a large extent determined by access to and quality of health care. "

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/q-a-similarities-and-differences-covid-19-and-influenza

J. Herodek 15.9.2020 9:42

17.3.2020. :-)

R. Vacek 15.9.2020 9:59

Pokud zvládáte jednoduché početní operace, můžete si mortalitu spočítat sám. Třeba v USA mají už delší dobu zhruba 50 000 diagnostikovaných denně a nějakých 700 mrtvých. Takže můžete odhadnout, kolik procent z diagnostikovaných umírá (třeba vám vyjde něco kolem 1.5%).

J. Herodek 15.9.2020 12:09

Ano. Pokud vychazite z potvrzenych pozitivnich testu a vynechate nepomerne vetsi cast promorene populace, tak ano mate pravdu. Nicmene je to nepravda.

R. Vacek 15.9.2020 12:23

Nepoměrně větší část populace nemusí být nepoměrně větší. O jejím horním odhadu si můžete udělat představu z pozitivity testů. Pokud takřka všechny testy vycházejí negativně, moc nepodchycených pozitivních lidí venku neběhá. Tam jsme byli o prázdninách - pozitivita pod 1%. Dnes jsme na 10% a rosteme, takže venku začíná být nepříjemně zamořeno.

J. Herodek 15.9.2020 12:24

No a pokud tedy chcete pokracovat ve statistice, tak byste mel zohlednit fakt imunizace populace, vseobecne prijate i mezi temi opatrnymi. To jsou 4% populace. Pokud tedy ferove zpracujete i toto cislo, dostavate se na hodnotu mortality pod statistickou odchylku. Takze cisla prezentovana v mediich jsou asi jako jedna+jedna = ryba.

J. Herodek 15.9.2020 9:46

Predpokladana imunizace 10%. Vlada chce trasovat. Smesne. Svedsko zvolilo spravnou cestu. Vsichni ostatni se cykli ve smycce. Si uvedomite pri x-te vlne. Hlupaci.

R. Vacek 15.9.2020 10:02

Ve Švédsku oproti jejich sousedům mají 10x víc mrtvých. A aby nezatěžovali nemocnice, tak tam staré ani neposílali, ani jim nedávali kyslík a píchli jim morfium. Naštěstí takových zemí moc nebylo.

https://www.bbc.com/news/world-europe-52704836

J. Herodek 15.9.2020 12:30

Ano. Souhlasim. Dovolim si ale takovou malou predikci. Pri stopadesatetreti vlne si nekdo z tech mluvicich hlav vzpomenee na Svedsko. Uz to chapete?

R. Vacek 15.9.2020 12:41

Ale dnes jsme (i to Švédsko) podstatně lépe připraveni. Máme ochranné prostředky, víme lépe jak zacházet s pacienty, firmy změnily interní pravidla, školy se připravily na distanční výuku. Proto dnes můžeme karanténní opatření dávkovat mnohem lépe a nemusíme obětovat ty nejstarší.

J. Herodek 15.9.2020 12:58

Nebo jeste jinak. Ve Svedsku oplakali priblizne priblizne ctyri mtrve na covid na jednu vesnici behem sesti mesicu a oplakali dalsich x lidi co zemreli na neco jineho a nyni, pominu-li problemy s migranty, si uzivaji babiho leta a ctou v novinach, co ze se to deje v Cesku.