21.6.2021 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Kdy se vrátíme k normálu? Prymula má plán

Česko je v karanténě. Zamčeno, vyprázdněné ulice, zavřené hranice, přiškrcený byznys. Anglicky shutdown nebo taky lockdown. Česky by se dalo říct třeba utažené šrouby. A utaženy mohou být ještě víc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krčmář 26.3.2020 23:30

Ano.

P. Kubáč 26.3.2020 11:39

Prymula propásl příležitost mlčet. Pokud se chceme poučit o možnostech "rozvolnění" karantény nemá smysl poslouchat naše papaláše-teoretiky - je třeba koukat do Číny jak se jim tento proces daří.

J. Ganaur 26.3.2020 11:46

Vy jste zase propásl příležitost nesahat na klávesnici.

J. Kanioková 26.3.2020 18:01

1*****

Š. Hašek 26.3.2020 11:48

Aha.

J. Jurax 26.3.2020 11:53

Doteď jsem tápal, teď díky Vám už vím!

P. Lenc 26.3.2020 11:14

Problém je mimo jiné také v byrokratickém schvalování a rozumím tomu, strachu riskovat.Viz příspěvek pana Wágnera dole,čas 6.26.

J. Ptáček 26.3.2020 9:15

1) Anglický spisovatel A. Huxley (1894-1963) napsal:

"Lékařská věda už udělala takové pokroky, že prakticky nenajdete zdravého člověka".

2) Staré latinské přísloví říká:

"Lékaři jsou šťastní lidé. Na jejich úspěchy se dívá slunce, jejich omyly zakrývá zem".

Š. Hašek 26.3.2020 9:49

Velice trefné postřehy.

Znám i lékaře, kteří Vámi uvedené (byť jinými slovy) pokorně uznávají.

J. Ganaur 26.3.2020 11:45

Přesně.Celou epidemii (žádná pandemie) léčí způsobem: čekáme, jak to dopadne.

Š. Hašek 26.3.2020 11:48

???

K. Wágner 26.3.2020 6:19

"Vakcinace může být zahájena nejdřív na jaře nebo v létě příštího roku"?

Kdyby tomu tak bylo, jaký by asi byl konečný počet obyvatel promořené Velké Británie?

Ve Velké Británii pokročily práce na vývoji vakcíny ChAdOx1 proti nemoci Covid-19, na které pracuje tým z Oxfordské univerzity pod vedením Sarah Gilbertové natolik, že se testuje na zvířatech a testy na lidech začnou na počátku dubna v laboratoři v Porton Down u Salisbury. Snaha je testy uspíšit tak, aby se mohly první testy na lidech z fáze 2 konat ještě před tím, než se ukončí testy na zvířatech. Protože podobné vakcíny proti jiným nemocem byly bezpečné, může se proces urychlit natolik, že bude vakcína k dispozici už v červnu nebo v červenci, kdy se očekává nejvíce mrtvých, jak uvedl profesor Adrian Hill, ředitel Jennerova institutu v Oxfordu.

P. Hatina 26.3.2020 2:01

Když on problém s tou cílenou depistáží je v tom, že její výhodnost závisí na tom jak rozumně bude úřady aplikována. Protože, pan Prymula se v souvislosti s ní v některých rozhovorech odkazuje na iniciativy IT firem Covid19CZ a Mapy cz monitorující pohyb nakažených, a prakticky už si je "bere za za své " a úředně je vykládá - a říká "tyto kontakty půjdou" do karantény..

Což by ale byl průšvih, protože sami tvůrci těchto aplikací připouštějí že přesnost těch aplikací není úplná (plus mínus deset metrů), takže pouze doporučují uživatelům - zvažte svoje zdravotní příznaky a až podle toho, atd...

Zatímco podle toho úředního výkladu by to znamenalo, že stačí aby se ten nakažený (nebo ten kdo je v karanténě? ) - šel třeba po ulici - a stovky dalších lidí kteří byli v okolí se pokaždé naženou do karantény, i se svými rodinami, kontakty, atd..

..Což asi není to právě ořechové, jak se říká...

L. Písařík 26.3.2020 2:19

Každá hůl má dva konce. Ale protože chci přežít a nikoliv být geroj, pokládám Prymulova opatření za dobrá.(Pohled muže 77+).

P. Dvořák 26.3.2020 2:36

Četl jste v příspěvku P. Hatiny opravdu důkladně odstavec začínající slovy "Zatímco podle toho úředního výkladu . . . " ?

Jestliže by se takový člověk prošel městem (v Praze Václavák, v Brně Masarykova, Česká) nebo jel autobusem, tramvají, metrem, vlakem, znamenalo by to od jen od tohoto člověka tisíce!!! lidí do karantény.

P. Hatina 26.3.2020 2:41

Jak jste sám napsal "Každá hůl má dva konce". No a vzhledem k tomu že dosud není dostatek ochranných prostředků pro zdravotní a záchranný personál, zdravotnictví kolabuje, a dosud není možné si dát udělat rychlý test (i ti nahlášení na to čekají dost dlouho), atd.. se mi ta Prymulova opatření už zase tak dobrá nepřipadají - tímhle způsobem může leda celý národ nahnat do karantény, ale nic jinýho..

L. Písařík 26.3.2020 3:07

Souhlas, karanténa národa je poslední opatření z možných. Ale jestli máte lepší návrh, sem s ním.

F. Kusák 26.3.2020 11:27

To, co jste četl tady na NP je už taková manipulace, ale vycházejte z článku Tomase Pueyoa. V tom totiž spočívá podstata problému. Jsem přesvědčen, že žádný stát na světě neudržuje v pohotovosti zdravotní systém tak, aby byl schopen zvládnout epidemii bez intervencí. A skenovat všechny, to se hezky řekne, ale hůř udělá, a má to spoustu dalších "ale"včetně mutace viru. takže vždy jde o nějaký kompromis, vycházející z daného stavu. Možná, že naše vláda kecala, ale velmi brzo si uvědomila vážnost situace. Díkybohu, rychleji než v některých, mnohem bohatších státech.

P. Hatina 26.3.2020 12:13

No právě proto. Ony už jsou to dva měsíce od počátku té epidemie, což bylo v Evropě koncem ledna. Takže proto bych očekával že vláda od té doby, alespoň ten potřebný počet ochranných pomůcek pro potřebné lidi v první linii, jak pšete "s intervencí" zajistí, což se dosud nestalo. S testama je to zatím taky na levačku. Taky nikdo nepožaduje, aby se testovali všichni lidé, ale rychle ti potencialně nakažení, ale ani to se nestíhá.

Když se nad tím zamyslíte, tak vlastně nic jiného, než jsou ty plošné zákazy, které se pořád utvrzují, vláda nevyprodukovala..A ani to bohužel zatím nedává dobrý výsledek, ty počty nakažených v posledních dnech drasticky rostou. Včetně mrtvých..

K. Wágner 26.3.2020 6:26

Přední světový epidemiolog Larry Brilliant v rozhovoru na téma současné pandemie pro americký magazín Aires v minulých dnech znovu laické i odborné veřejnosti připomínal, že hlavní je „testovat co nejvíce lidí“. K čemuž ještě podotkl, že nyní potřebujeme „něco jako těhotenský test, aby se mohl každý otestovat doma.” Ovšem něco takového již existuje. Jedná se o soupravu na detekci COVID-19 lgM/lgG, která je vhodná i pro domácí použití a má odhalit nákazu za pár minut.

A kde je ten zakopaný pes? Inu, v tuto chvíli je souprava Lomina Superbio Fast COVID-19 stále v procesu certifikace IVD sebetestování, se snahou o udělení výjimky pro zrychlené uvedení na trh, které může udělit Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím SZÚ nebo SÚKL.Tudíž se dosud tento test na Covid-19 u nás neprodává.

J. Kalina 26.3.2020 21:28

co třeba takto: zjistí se, že jste nakažený, zjistí se kde jste zhruba chodil poslední "týden" a při pohovoru se třeba lépe vybaví, kde jste se zastavil, kam zašel. Rozhodně nelze předpokládat, že se dají do karantény všichni klem kterých jste prošel. To by 1 člověk zahltil kapacitu zdravotnictví celé republiky.

Ovšem jedno velké pozor: manželé nebo páry by měly být zpovídány odděleně. takové zjištění, kde že jste se to zastavil na 30 minut by mohlo být velmi výbušné.

P. Hatina 27.3.2020 5:10

To co uvádíte jsou už představované jednotlivé dílčí kroky těchto "smart opatřeni".

Za prvé, přítomnosti manželky se bát nemusíte, protože - ten výslech se neprovádí osobně (to by si asi dneska nikdo neriskoval) - ale přes telefonního operátora.

Ale za druhé, ten operátor už bude mít před sebou zpětně mapu Vašeho pohybu - za posledních pár dnů - jak stopu Vašeho mobilu, tak!finanční stopu" Vaší platební karty, třeba i auta, a jistě řadu dalších, takže si tím "vzpomene " za Vás až budete valit oči.

Ale teď se právě dostaneme k bodu č. 3, což je právě ta iniciativa mapy cz - že takto zpětně nebudete evidován jen Vy, ale všichni kolem kterých jste - do té vzdálenosti ca 10 metrů prošel..A moje námitka a obava je v tom, jak "chytře" úřady tuto sekundární evidenci yužijí. Jistě lze předpokládat že téměř nikdo nakažen nebude (nakonec, nosíme ochranu) - proto taky ono doporučení mapy cz mělo pouze znít "prošel jste /den předtím) kolem nakaženého, tak si hlavně zkontrolujte svoje zdravotní příznaky..

Jenže, z pozice hloupého úřadu už to tak chytře být nemusí - ten je schopen tupě převzít ten seznam a na všechny uvalit karanténu - jeho to totiž nic nestojí..Tož uvidíme a necháme se překvapit...