Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Přežil všechno

diskuse (183)
Rok po vydání vzpomínek exprezidenta Antonína Novotného vycházejí jako bestseler vzpomínky dalšího člena komunistické “věrchušky“ Lubomíra Štrougala. Ten přežil skutečně všechno.

V roce 1948 vstoupil do stranického aparátu, v roce 1957 byl zvolen vedoucím tajemníkem jihočeského KV KSČ, v roce 1959 se stal ministrem zemědělství, v roce 1961 ministrem vnitra, v roce 1965 tajemníkem ÚV KSČ, v roce 1968 místopředsedou v ČerníkověLubomír Štrougal Paměti a úvahy vládě, v roce 1970 předsedou vlády ČSSR a v této funkci vydržel až do roku 1988.

Pomáhal Novotnému zlikvidovat bývalého ministra vnitra Baráka a stal se jeho favoritem, pomáhal sesadit Novotného, spolupracoval na jmenování Dubčeka prvním tajemníkem a pomáhal při jeho sesazení, zasazoval se o to, aby byl Černík předsedou vlády a pomáhal při jeho sesazení, protestoval proti vstupu vojsk i proti dělnicko-rolnické vládě a pak se spojil s normalizátory, nechal odposlouchávat Husáka a stal se jeho blízkým spolupracovníkem. Nesnesl se až s Jakešem.

Pokud bude někdo ve vzpomínkách hledat nějaké senzace, bude zklamán. V jednotlivých kapitolách, týkajících se význačných etap jeho života, je především věcný popis událostí, který se nijak nevymyká tomu, co již bylo mnohokráte publikováno. Také v uvádění jmen je více než skromný. Ale lze tam nalézt i některé zajímavé detaily. O čem lze úspěšně pochybovat, jsou údaje o tom, co si v té době o některých rozhodnutích KSČ myslel.

Stěžejní kapitolou je „Socialismus v ČSSR – český kapitalismus poté?“, ve které se věnuje mírnému hodnocení toho, co bylo před rokem 1989 („pravdivý, kritický obraz lidově demokratického a socialistického Československa“) a tvrdému hodnocení toho, co bylo po roce 1989, včetně ohrazení proti „vykladačům“ dějin o zločinném komunistickém režimu a jeho představitelích.

Píše o „promarněném dědictví“, spočívajícím, podle jeho názoru například ve vybudovaném sociálním pojištění, bezplatném zdravotnictví, široké podpoře mateřství, plné zaměstnanosti, vyřešené bytové otázce, rozvinutém školství, vybudované výrobní a výzkumné základně, stabilní měně podložené zlatým pokladem, nízké zadluženosti, nízké kriminalitě, moderně vybavené armádě, zabezpečené energetice, zabezpečených zdrojích surovin, ustáleném zahraničním trhu, atd.

Proti tomu staví „totální živelnou, právně deformovanou, téměř bezzákonnou privatizaci, při které zůstalo státu jen to, co nikdo nechtěl“. Poklesl kurz koruny, což vedlo k výprodeji majetku do zahraničí a transferu zisků mimo ČR. Inflace znehodnotila úspory obyvatel. Celé národní hospodářství doznalo hluboký pokles. Ekonomika je v rukou zahraničních majitelů a stát je zadlužen až po uši. Výrazně narostly sociální rozdíly, vzrostla nezaměstnanost a zvýšila se kriminalita, atd.

Jeho základní tezí je, že kdyby se KSČ odhodlala k tomu, aby republiku zadlužovala tak jako současné vlády a získané prostředky věnovala na rozvoj spotřeby obyvatelstva, byla by ČSSR socialistickým rájem na zemi.

V podkapitole věnované systému vládnutí, která mohla být stěžejní, protože Lubomír Štrougal byl typickým představitelem mocenského manažera, je dosti ticho po pěšině, podobně jako v kapitole o nezákonnostech v letech 1949 – 1954. Zde je autor skutečně velmi skromný, ačkoliv právě on měl ke všem dokumentům přístup. Nakonec – za všechno mohou Stalin a Brežněv. Nějaké chyby byly, ale ty se odstranily. K tomu, že po roce 1948 a po roce 1968 byly zničeny životy statisíců rodin, uvádí pouze, že konkrétní viníci měli být potrestání, ale nebyli. Ale sám je nakonec rád, že za své viny nebyl potrestán.

Lubomír Štrougal je typickým příkladem toho, že nejhorším nebezpečím nejsou vyřvávající méně inteligentní fanatici, ale vysoce inteligentní aparátčíci vykonávající konkrétní moc. Jsou to oni, kteří setrvávají na svých místech i za cenu, že slouží ďáblu a ve jménu svého prospěchu neznají slitování.

V tom je také podstatný rozdíl mezi „ideologicky“ psanými paměťmi Novotného a „pragmaticky“ psanými paměťmi Štrougala.

Lubomír Štrougal: Paměti a úvahy, Nakladatelství Epocha, 2009, cena cca 300

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Dolar po nedělním oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že nebude usilovat o znovuzvolení na...

ČTK
22. 7. 2024

Česká tenistka Karolína Muchová si po finálové účasti na antukovém turnaji v Palermu polepšila ve...

David Čermák
22. 7. 2024

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se...

Lidovky.cz
22. 7. 2024

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz