25.9.2023 | Svátek má Zlata


JUSTICE: Topolánek nás vrátil před listopad 1989

20.6.2009

„Chceme zabránit návratu před rok 1989,“ prohlásil Topolánek a oslovil menší politické strany, sdružení, občanská sdružení a neziskové organizace. Pomozte nám zabránit nástupu levice po dvaceti letech. Hrozí totiž podle něj, že ČSSD a KSČM po volbách v říjnu mohou ovládnout Sněmovnu.

Topolánek postupuje podle osvědčeného receptu. Vymyslíme hrozbu, postrašíme lidi a postavíme další kampaň na mobilizaci proti komunistickému nebezpečí. Tak především: Česká sociální demokracie žádné komunisty do vlády nepřivede. Nebo jinak – žádnou vládu s komunisty sestavovat nebudeme. Kde na to ale Topolánek přišel, že on a jeho strana jsou garantem demokratického vývoje? Možná mu uniklo, že v nedávno vysílaném televizním pořadu o procesu s Miladou Horákovou stáli před soudem a byli odsouzeni k smrti také přední sociální demokraté. I když je strašné to sledovat, nesmírně si ceníme toho, že se to připomíná. Tohle se vrátit nesmí a sociální demokracie návrat komunismu nepřipustí.

Jak vážně to ale myslí Mirek Topolánek, když ve svém dopise tvrdí, že ODS jde o hodnoty demokracie, jako jsou svoboda, odpovědnost jednotlivce a budování právního státu? Co udělala jeho vláda pro budování právního státu a důvěry v orgány české justice? Jak je možné, že jeho politická strana toleruje v orgánech justice ty, kteří se na včerejších předlistopadových perzekucích podíleli? Jak je možné, že dokonce na nejvyšší místa v justici přivádí ty, kteří se před listopadem do těchto perzekucí aktivně zapojovali? Několikrát jsem se premiéra Topolánka ve Sněmovně veřejně ptal jak je možné, že on a Ivan Langer přivedli znovu na místo zástupce vrchního státního zástupce v Praze JUDr. Aloise Grygárka. JUDr. Alois Grygárek se před listopadem dobrovolně podílel jako státní prokurátor na právním zaštiťování represí vůči demonstrantům na Václavském náměstí. Připomínal jsem opakovaně slova ombudsmana JUDr. Otakara Motejla, že některé činy některých lidí nesmí být zapomenuty. Právě činnost doktora Grygárka byla podle něj příkladem mimořádné servility vůči režimu. Máme v takových služebnících smutnou tradici v podobě nechutného prokurátora Urválka a dalších. Místo aby se vláda ODS v době své vlády snažila bránit tomu, aby v justici byli lidé vždy znovu oddaně sloužící straně, vládě či jiné aktuální moci, naopak se o příchod takového člověka opakovaně postarala. A to není jenom jeden člověk. Problém justiční mafie byl jedním z klíčových důvodů pádu Topolánkovy vlády. ODS začala znovu vytvářet systém oddaně sloužících lidí v justičním aparátu, policii a u soudu. Servilita se začala znovu odměňovat.

Během vlády ODS se vytvořil nový systém práce. Pokud je třeba ovlivnit výsledek nějaké právní, soudní či policejní kauzy, je třeba ji přeložit k jinému policistovi, státnímu zástupci, soudci, takovému, který je ochoten s ní nakládat jak strana či vláda potřebuje. Leckdo z těch, kdo mají zkušenost se socialistickou minulostí, se nám dnes může znovu hodit. JUDr. Alois Grygárek je jen prototyp podobných slouhů, po kterých ODS hrábla a začala je využívat. Takto nás Mirek Topolánek začal sám vracet před listopadu 1989.

Autor je místopředseda Sněmovny za ČSSD