26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

JUSTICE: Státní zástupce – chyba a trest

Dozvěděl jsem se, že "šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Lenka Bradáčová potrestá žalobce, který zanedbal spor, jímž se bývalá mluvčí tohoto úřadu Irena Válová domáhala náhrady za ušlý zisk. Vysouzenou částku 77 tisíc korun musí žalobce zaplatit ze svého a čeká ho kárné řízení."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krejčí 16.6.2014 22:07

Divný článek

Autor především měl trochu popsat, pro co je stíhán. Mám trochu obavu, že z jeho článku jen vytéká zlost daná jeho subjektivním vnímáním věci a jsou užívány argumenty ad personae.

Nechápu souvislost mezi vyjádřením st. zástupce v nějakém civilním řízení a následným řízením trestním. Ta je prostě zcela marginální záležitost, na které trestní řízení jistě nestojí.

Ale hlavně, a platí i o kauzách Ištvánových: Státní zástupce je povinen stíhat, je-li dán vyšší stupeň pravděpodobnosti, že se stal trestný čin (je-li znám pravděpodobný pachatel). Státní zástupce je povinen žalovat i v pochybnostech. Státní zástupce může stíhání zastavit, ale jen je-li si jistý, že se trestný čin nestal či je-li si jistý, že jej nespáchal obviněný (jsou i další důvody zastavení, např. pro nepříčetnost, smrt obviněného, pro neúčelnost...). Nesmí trestní stíhání zastavit v situaci, kdy jen pochybuje, prostě v situaci, kdy si není jist tím, že u soudu uspěje, ani v situaci, kdy sám tomu, že uspěje, nevěří. I v této situaci je povinen žalovat. To prostě plyne z trestního řádu.

Pokud byste chtěli, aby státní zástupce žaloval jen v situaci, kdy si věří, že u soudu uspěje, dosáhněte novelizace trestního řádu. V podstatě budete muset posílit postavení státního zástupce. Taky si uvědomte, že informace v průběhu trestního řízení jsou často získávány postupně, tj. např. při zahájení trestního řízení (a např. vzetí do vazby) se může věc jevit jasná a pochybnosti vedoucí až např. ke zproštění mohou vznikat až následně.

Ad T. Panský: V žádném evropském státě se státní zástupci ani soudci nevolí. I v USA je to jen v některých státech a týká se to např. soudců nejnižších instancí (u nás spíše korelace s přestupkovými úřady) a vedoucích prokurátorů. Ale hlavně: vedlo by to k nutnosti volebních kampaní apod. A jak by to bylo slučitelné např. s povinností mlčenlivosti, zdrženlivého vystupování apod? Hlavně by to vedlo k tomu, že by se do systému tlačili exoti typu Samkové, Slámové apod.

O. Michálek 16.6.2014 15:06

Nic neobvyklého

Arogance moci pramenící z faktické nedoktnutelnosti "ochránců práva" je fenoménem doby. Proč byste si dělali starosti jestli vaše rozhodnutí někomu obrátí na mnoho let život naruby a některým ho dokonce zničí? Když nenesete žádnou odpovědnost, nemusíte si s následky dělat hlavu a všem okolo se můžete smát nebo je nabubřele přehlížet. Pokud to moc nepřeženete nebo nešlápnete někomu vlivnějšímu na kuří oko, požíváte neomezené ochrany svých kolegů, nadřízených i nadřízených orgánů.

Dovedu si představit, že Jaromírů Vašků běhají po republice stovky nebo spíš tisíce. Všichni to vědí, že tato zvůle a beztrestnost tady je a funguje, ale není kdo by to řešil. Ti co chtějí nemohou, ti co mohou nechtějí, jelikož jsou členy tohoto V.I.P. klubu nedotknutelných. Možná by bylo řešením poskytovat všem těmto "JUDr. Černým" veškerou lékařskou péči na specializované klinice, kde by lékaři nebyli trestně odpovědní za špatnou diagnózu nebo právo na vlastní léčebný postup. Bylo by zajímavé pozorovat, jak by se jim tato rovnost líbila.

V. Němec 16.6.2014 14:21

Bude se trestat padni komu padni?

Dostane také Ištván k náhradě odškodnění za neoprávněné stíhání a vazbu, pro poškozené jeho umanutou zvůlí?

J. Boleslav 16.6.2014 15:01

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Měl by, v každém případě. Moc tomu ale věřit nelze.

J. Svoboda 16.6.2014 16:35

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Pane Boleslave, rozhodně by v každém případě neměl!

Věřte si komu a čemu chcete. Případné pochybení bude vaší chybou a vinou.

V žádném případě však se nesnažte brát soudní moc do vlastních rukou. Nechte soudu, co jeho jest. Pokud náhodou soud dopadne jinak, než jsou vaše představy, potom prý pomáhá kousnout se do valstního zadku.

V. Váňa 16.6.2014 15:48

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Vážený pane Němče, moc bych na to nespoléhal. Náhrada škody v tomto případě by pravděpodobně byla blamáží těch, kdo by ji navrhli.

Podle zákona jsou státní zástupci povinni stíhat příslušné osoby všude tam, kde mají za to, že se stal trestný čin. To je jejich povinnost, ať už se to zdejším přispěvatelům líbí či nelíbí. A to Ištván a spol učinili.

O vazbě rozhoduje soud, nikoli státní zástupce. Ten to jen navrhuje, a soudy ani zdaleka všem takovým návrhům nevyhoví. Takže tam je odpovědnost příslušného soudce.

No, a pokud jde o vlastní konání, ani Nejvyšší soud neřekl, že nešlo o trestný čin, nýbrž řekl, že dotyčné osoby nejde z důvodu indemity stíhat.

Pro náhradu škody musíte mít splněny tři podmínky: porušení zákonné či smluvní povinnosti, vznik škody a příčinnou souvislost mezi tím. A to tu zřejmě nalézt nejde, protože SZ s pravděpodobností hraničící s jistotou žádnou normu neporušili.

J. Svoboda 16.6.2014 16:27

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Pane Němci, děláte účet bez hostinského! Pasujete botu na kopyto, na které se vůbec nehodí i kydž vám by se určitě hodilo, kdyby se bota na kopyto dala napasovat.

Uvědomte si prosím, že rozhodovat o tom, zda jde o oprávněné, nebo neoprávněné stíhání, určitě není ve vaší pravomoci, ale jen a jen soudu. Umanutá je především ta vaše zvůle.

Na takovýto primitivní útok nebudete mít morální právo ani v případě úplnéhjo osvobození obžalovaných.

V. Němec 16.6.2014 16:36

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Nu hlavně že vaším právem je určovat na co mám či nemám právo, moc se omlouvám a doufám že mne neudáte Ištvánovi.

Děkuji

J. Svoboda 16.6.2014 16:53

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Pane Němci, přiznání, že jsem práskač ze mne nedostanete. Jste na velkém omylu! Mým právem určitě není určovat, na co vy máte, nebo nemáte právo. To v tomto případě určila už ústava tohoto státu, bez závislosti na mé maličkosti.

Rozhodování o tom, zda je nějaké stíhání oprávněné, nebo nikoliv, určitě není vaším právem! Můžete na to mít vlastní názor, který o vás vypovídá. Jen si dejte pozor, aby ten váš názor náhodou nebyl cizí.

V. Němec 16.6.2014 18:28

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Já o ničem nerozhodl jen jsem zdělil SVŮJ názor a to mi ústava nezakazuje právě naopak mi právo na názor zaručuje.Nejsem občan Severní Koree ale České Republiky.

J. Svoboda 16.6.2014 18:39

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Vím, že nejste občan Severní Koree, ale někdy to tak vypadá. Tážete se  zda "Dostane také Ištvan k náhradě odškodnění za neoprávněné stíhání a vazbu, pro poškozené jeho umanutou zvůlí?". Pokud se takto primitivně ptáte, musel jste už vy, nebo někdo na stejné lodi, rozhodnout o tom, že stíhání bylo neoprávněné a stíhaní poškozeni. Slušní lidé sdělují své názory jinak.

V. Němec 16.6.2014 21:56

Re: Bude se trestat padni komu padni?

Vše marno jest.

J. Svoboda 17.6.2014 10:52

Re: Bude se trestat padni komu padni?

I já si to myslím, když čtu vaše příspěvky.

J. Křivánek 16.6.2014 10:55

Černý

Tak jestli autor napsal pravdu tak se divím, že pan Černý už není pan Tuhý či pan Mokrý v sudu na dně nějaké přehrady. Jo jo "českej právní stát" to je neco. Asi jako že patří právníkům co mluví česky.

J. Boleslav 16.6.2014 15:02

Re: Černý

Nějak tak. A osvícený lid tomu tleská, protože nechápe, že stejně může dojít i na něj.

J. Svoboda 16.6.2014 17:40

Re: Černý

Pane Boleslave, nezapomeňte, že i vy tleskáte tomu, co může dopadnout i na vás. Názory osvíceného lidu nechte osvícenému lidu. Například osvícený Janoušek se moc nebojí, že by na něj mohlo dojít a to je k tomu nepoměrně blíže, než my všichni.

J. Boleslav 16.6.2014 8:12

Nevím, zda trestat Černého

ale šílenému Uštvánovi by tepláky velmi slušely. Jenže na toho evidentně nemá nikdo. Prostě v tomto státě začínají vládnout prokurátoři a proti jejich zvůli není obrany. Hrozné pomyšlení.

P. Lenc 16.6.2014 9:20

Re: Nevím, zda trestat Černého

Když mu klepe na rameno i pan prezident, paní Bradáčová jeho "vyšetřování" hodnotí jako "standartní", novináři se mohou přetrhnout v komentování "zdárného postupu" ve vyšetřování a opravdu úspěšně vytváří veřejné mínění, tak se opravdu není čemu divit.Máme nové Urválky, čekám na petice pracujících, odsuzující "sabotéry státního zřízení."

Z. Švrček 16.6.2014 9:44

Re: Nevím, zda trestat Černého

A to stále uvažuji, proč novináři i onen Uštván kráčejí v té frašce dál, vydojují ji až na krev již přes rok, když již za ni zaplatil Nečas, jeho vláda i jeho strana cenu nejvyšší? Jde jen o to, aby někoho přece jen zavřeli a tudíž aby celá ta Uštvánparta nebyla za voly, a nebo je to jen generální zkouška, či provozní zkouška na jinou akci, kdy bude cílem jiná vláda, jiný premiér a jiná strana?

J. Boleslav 16.6.2014 15:00

Re: Nevím, zda trestat Černého

Tipoval bych první možnost. Ale tak či tak, je to hnus, velebnosti.

J. Svoboda 16.6.2014 17:54

Re: Nevím, zda trestat Černého

Vidím, pane Švrčku, že máte problém s logikou. Strana jednak zapaltila cenu dost vysokou za svou blbost, jednak, když se vám želí takové strany, je vidět, jak na tom jste. Uvědomte si prosím, že strana by tu měla být pro nás a nikoliv my pro stranu.

Ono je to dvojsečné. Lidé jako vy, budou tštít síru v každém případě, ať někoho zavřou, nebo ne. V obou případech se budete snažit to zneužít.

Pokud se jiná vláda  bude chovat tak, jako ty dosavadní, nechť je cílem. Je to nakonec základní povinností OČTŘ.

J. Svoboda 16.6.2014 17:35

Re: Nevím, zda trestat Černého

Pane Boleslave, někteří státní zástupci konečně začali dělat odpovědně svou práci. Hlavně, že proti zvůli vašich miláčků bylo obrany, ale pozdě, když se probojovali do bezvýznamnosti a teď spoléhají na krátkou lidskou paměť. Je možno říci, zaplať Bůh, konečně.

Pro hrozné pomyšlení mají lidé i v demokratickém prostředí různé důvody.

T. Pansky 16.6.2014 0:28

Znovu opakuji, ze k procisteni rad soudcu a zalobcu ...

... je treba zavest jejich volbu.  Dnes nejsou de facto zodpovedni nikomu a nam, obcanum, se mohou smat do oci.  My na ne totiz nemuzeme, nemuzeme je nijak potrestat za neodvadenou praci.  Prijali bychom tuto zodpovednost?  Chteli bychom si soudce a prokuratory volit (jako se to deje i v nekterych jinych zemich)?  Ja ano (uz jsem si to vyzkousel v jine zemi - a chovani soudcu tomu odpovidalo.  Ti voleni soudci se ke svych zamestnavatelum = obcanum = chovaji uplne jinak).

M. Zikmund 16.6.2014 4:52

A jaký bude výsledek?

Jenom vzroste moc mediální nálepkovací mašině. Ve skutečnosti to bude probíhat tak, že média kohosi odsoudí, dají mu předem nálepku viníka, vytvoří "pravdu i vině". A pokud se náhodou soudce nebo státní zásupce vzepře této "pravdě", pak nebude mít šanci na zvolení, protože mediálně zpracovaná veřejnost ho bude považovat za brzdiče spravedlnosti. Pokud bude soudce chtít být zvolen, musí vyjít mediální hysterii vstříc. Faktickými soudci se tak stanou média (nebo lépe ti, co je ovládají) a soudci a státní zástupci již budou jen prováděcí orgán rozhodnutí, učiněného v zákulisí.

Mělo by to ale jednu výhodu - ubylo by zkorumpovaných soudců a státních zástupců. Už by totiž nebylo nutné je korumpovat, stačí mít dostatečně dlouhé prsty v médiích. A korupce v médiích není vidět, není o ní slyšet, ta je přece naprosto absurdní, že?

J. Svoboda 16.6.2014 17:44

Re: Znovu opakuji, ze k procisteni rad soudcu a zalobcu ...

Pane Pansky, domyslel jste, že by pánové Němec a Boleslev z této diskuse volili soudce? Ani trochu vás tato možnost neděsí?