24.9.2023 | Svátek má Jaromír


JUSTICE: Petr Nečas – politická Iveta Bartošová

21.11.2013

Po zhlédnutí zpravodajství všech televizních kanálů ze včerejška, tj. 14. 11. 2013, se musím Petra Nečase zastat. Je to paradox, protože téměř ve všech svých článcích jsem ho spolu s Kalouskem po právu proklínal až do třetího kolena. Jenže to, co se děje teď, je opravdu mediální hon na čarodějnice.

Médii je nám předhazována stokrát ohlodaná kost, kauza Nečas-Nagyová. Skuteční kmotři si v klidu a pokoji debužírují pod ochranným štítem českých orgánů "nečinných" v trestním řízení a takzvaná "nezávislá" média jim u toho ochotně asistují.

Toto vše je režírováno právně zastydlým olomouckým prokurátorem Ivo Ištvanem. Prokurátorem urválkovského typu s prvky fanatického učení jezuitského bratrstva.

Tvrdík z ČSSD, jak jsem ironicky glosoval ve svém posledním článku, dával velký pozor ve fyzice. Pan Ištvan zato vůbec nedával pozor v přírodopisu. Rád mu proto připomenu sociální chování vlků. Když v jejich smečce dojde k boji o to, kdo bude vůdcem a alfa samcem, a slabší kus prohraje, tak si lehne na záda, zvedne tlapy a odkryje břicho, nejzranitelnější část těla. Tím dává najevo, že je poražený. A ani ten nejzuřivější vlk mu břicho nerozpáře.

Petr Nečas má "tlapy" nahoře již hodně dlouho, ale zavilý Ištvan by páral a trhal, až by chlupy lítaly. Nemilosrdně, bez spravedlnosti. Je horší než ten vlk. Je to nečestné a zbabělé, nerytířské, podlé a podvraťácké. S právem a zákonem to nemá nic společného. Bohužel, média mu na toto právní sebeukájení skočila. A celkem ráda. Iveta Bartošová poslední dobou příliš nezlobí, takže není komu okopávat kotníky a zvyšovat tak sledovanost či čtenost.

Nečas není Mirek Dušín a Nagyová není Matka Tereza. V žádném případě jim nebudu dělat advokáta a hlásat, že nic neprovedli. Kdo četl některé mé články, ví, že jsem velký a zarputilý kritik ODS a především Nečase. Na něm jsem nenechal nit suchou. Ale to, co se kolem nich děje, je už příliš. Opravdu mi toho Nečase bylo včera líto. Byl uštvaný víc, než by si zasloužil. Normální člověk by se měl zastat slabšího. V tomto stojím za Nečasem. Je to politická a mediální štvanice. Nečas je pasován do role nepřítele státu. Skuteční nepřátelé státu jsou ale někteří státní zástupci. Nechci rozvíjet žádné komické konspirační teorie, ale všechny okolnosti tohoto "skandálu" jsou opravdu dost zvláštní.

Část vysvětlení může být ovšem celkem banální. Psal jsem o tom v tomto článku. Ambiciózní Ištvan, posedlý bludem své velikosti, bludem lapení velké ryby, chtěl hrát první ligu a přitom jeho schopnosti jsou podle výsledů tak na úrovni okresního přeboru. Situace se mu vymkla z rukou. Teď bojuje o holé přežití a odklání kauzu, stejně jako Kocourek odkláněl miliony od své manželky. Rittig s Janouškem jsou proto v absolutním bezpečí, dokud vyšetřování povede pan Ivo Ištvan a jemu podobní z olomouckého vrchního státního zastupitelství!

"Objektivní" média, zejména Česká televize, mu v tom silně pomáhají. Malý příklad. Nedávno v Otázkách Václava Moravce vystupoval Ivo Ištvan. Moravec - jako vždy, když měl před sebou "papaláše" - nezklamal. Tenkrát ani nekoulel divoce očima, nešustil papíry a netetelil se blahem nad tím, že položí další otázku "na tělo", aniž počká na dokončení odpovědi. To, co popisuji, se dělo, když Moravec nedávno griloval policistu Šlachtu. Šlachtu si tenkrát opravdu vychutnal. Doslova si na něm zgustl.

K Ištvanovi byl Moravec servilní. Oba tam seděli jak dvě pecky a hovořili moudře, téměř státotvorně. Řešili, kolik andělů se vejde na špičku jehly. Jinými slovy řešili, jak to vůbec bylo s tím sledováním či nesledováním paní Nečasové. Podružné detaily v podružné kauze. Mediální inkvizitor Moravec byl jak pěna. Kam se poděl ten "investigativec" politických kauz? Moravec se ani nezeptal, v jakém stádiu je to, co údajně odstartovalo tento politický skandál. Ani jednou, zdůrazňuji, ani jedinkrát nepoložil Ištvanovi otázku, třeba kdy bude lapen Rittig s Janouškem a kdy že budou vrženi do želez. Tato jména tam nepadla. Moravcovy otázky byly neslané a nemastné. Takový impotentní pořad o ničem a k ničemu. Ztráta času to sledovat. Bylo to opravdu zvláštní a "vyvážené".

Jsem ale rád, že všechny novátorské konstrukce Ivo Ištvana se začínají hroutit jako domeček z karet. Jsem rád, že čím dál tím více lidí si uvědomuje Ištvanovo pokrytectví. V onom mém zmiňovaném článku píši také o tom, že Ištvana hodil přes palubu i exministr spravedlnosti Pospíšil, který ho do funkce vrchního státního zástupce instaloval. Asi toho dnes lituje. Těch hlasů přibývá. Odkazuji na rozsáhlý článek v MF Dnes ze dne 12. 11. 2013 "Sliby a ústupky". Autorem byl šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral. V samém závěru článku kultivovaně tvrdí to, co já říkám jinými slovy, drsně, bez servítků a naplno. Budu citovat: "… je potřeba výrazných změn a vyvozování odpovědnosti za kauzy, v nichž se jejich strůjci sice mediálně prezentují, ale své často velmi represivní kroky nedokážou ani dostat před soud, natož aby přinesli důkazy umožňující odsouzení."

Budu parafrázovat jeden dobrý český film: "Je nutno odstranit Ištvana". Není to tak složité, ve skříni má své kostlivce. Pokud by byl z případu odvolán, bude taktika jeho obrany nejspíš průhledná: Já, Velký Ištvan, prokurátor všech prokurátorů, jsem chtěl s korupcí zatočit. Ale ONI tomu nechtěli. Kmotři mě dostali. Stačil by mi již jen jeden, jediný týden a spustil bych superrealizaci, která by opět otřásla celou politickou scénou. Už už jsem měl kmotry na lopatě, ale… Dosaďte si další a libovolné protikorupční bláboly.

Aby tomu bylo předejito, mám lepší řešení. Jako důvod odvolání Ištvana stačí, když bude řádně vyšetřen jeho postup v kauze Krobot. V té popisované záležitosti není ani špetka politiky. Jde o kauzu ryze kriminální a civilní. Kauzu, v které není ani jeden člověk politicky aktivní. Zde se pan Ištvan nemůže vymlouvat na "politické tlaky".

Když Petr Nečas včera zapochyboval o nestrannosti vyšetřovatelů, reagoval olomoucký státní zástupce Petr Komár slovy: "Po krátké úvaze jsem se rozhodl neudělit mu za to pořádkovou pokutu." Je to převzato z médií, takže není jasné, zda se Nečas nechoval vzpurně či agresívně. Pokud je to pouze tak, jak je odcitováno, potom kontruji: "Po ještě kratší úvaze jsem dospěl k názoru, že pan Komár by si měl najít jinou práci." Sakra, kam jsme to dospěli, když je jakési blahorodí ze státního zastupitelství dotčeno tím, že někdo pouze vyslovil pochybnost o nestrannosti!? Že je česká spravedlnost nestranná, tomu asi "věří" jen Komár s Ištvanem. Pěkně to tam spolu vedou.

Pavel Páral v úplném závěru zmiňovaného článku zdůrazňuje, jak je důležité, kdo bude ministrem vnitra a spravedlnosti. Svatá slova. Můžu potvrdit z vlastní praxe. Jak Blažek, tak Benešová, ministři spravedlnosti, ač formálně z různých stran, byli žábami na prameni. Počkejme, kdo tedy tento důležitý post obsadí nyní. Nebude-li to klon Blažka nebo Benešové, jistě vyvodí z řádění olomouckých státních zástupců patřičné důsledky.

Co se týká role ministra vnitra, pot mě obléval, když to vypadalo, že ze stínového ministra vnitra Tejce z ČSSD se stane ministr skutečný. Trend těch Grossů, Íček, Johnů, Pecinů by tak byl završen loutkou řízenou Nejedlým (skutečný šéf SPOZ). Vzpomínáte ještě na tu schůzku/neschůzku v hotelu Augustine? Pánové tam pod taktovkou Nejedlého "ladili noty".

Já neobhajuji Nečase a Nagyovou-Nečasovou tím, že tvrdím, že nic nespáchali. Vina, či pochybení tam nejspíš bude. To musí ale rozhodnout soud a ne osvícený Ištvan, snažící se jim přišít všechny hříchy politické scény Česka. Mediální štvanice přenechme historii a všem těm Urválkům a Goebbelsům. Dnes se píše rok 2013.

To, co předvádí prokurátor Ivo Ištvan, překročilo hranice běžného vyšetřování. Když mu soud zatrhl jeho novátorské trafiky, vybíjí se na Nečasovi, aby odvedl pozornost od pravých kmotrů a od své neschopnosti. Je to chorobná umanutost spojená s vendetou a ne postup nezávislého státního orgánu. Ta kouřová clona, maskující Ištvanovo fiasko v kauze skutečných kmotrů a prošustrovaných miliard. mu nesmí projít.

Doporučuji tomuto pilíři prokuratury zaměřit se na kauzu Krobot. Tam bude, možná poprvé v životě, stoprocentně úspěšný.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem