Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JUSTICE: Marie Benešová, reziduum staré občiny

diskuse (11)

Celkem bez povšimnutí médií i odborné veřejnosti zůstala asi nejzávažnější replika Marie Benešové, která má být jmenována 30. dubna 2019 ministryní spravedlnosti.

Nejprve ale připomenu souvislosti: Okamžitě po zveřejnění zprávy o výměně ministrů prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová prohlásila, že zatím není zřejmé, proč má ve funkci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka vystřídat poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici.

A dodala: toto jmenování „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování právního státu.“ Marie Benešová na to reagovala slovy, že „soudci vystrkují růžky“.

Pokud taková slova vypustí advokátka z Kladna a nominantka na ministryni spravedlnosti, tedy žena, která by měla mít odborné znalosti, je třeba se nad tím pozastavit, neboť ona touto replikou napadá nezávislost soudní moci: justice nesmí nikoho poslouchat a mimo jiné má za úkol kontrolovat i moc exekutivní.

To pak nutně vzbuzuje pocit, že od doby, kdy byla nucena na návrh ministra spravedlnosti v roce 2005 rezignovat na post nejvyšší státní zástupkyně, a poté, co byla kratičce ministryní spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka, nepochopila, jak se celá justice proměnila, emancipovala a přiblížila standardům Evropské unie.

I v délce trvání soudních procesů, které napadá, jsme podle posledních statistik v první půlce osmadvacítky. Její prohlášení spíše ukazují na to, že se jako ministryně spravedlnosti domnívá, že soudci jsou její podřízení, jako tomu bylo za vládnoucí nenormality do roku 1989.

Za dobu svého působení na Nejvyšším státním zastupitelství provedla jedinou důležitou věc: zavedla tzv. 6. odbor pro vyšetřování nejzávažnější hospodářské a finanční kriminality. Skoro vše ostatní zůstalo jen ve verbální rovině.

Proto lze s trochou nadsázky hovořit o tom, že v současné justici bude vypadat jako představitelka staré školy, jako reziduum staré občiny, i když samozřejmě není jediná.

To je zřejmě i ten hlavní důvod, proč hovořila o tom, že by bylo třeba omezit funkční období funkcionářů státních zástupců. Odvolat Pavla Zemana z funkce nejvyššího státního zástupce si nejspíš netroufne, ale pokusí se prosadit zákony, které by je donutily skončit a ona by mohla nechat vypsat výběrové řízení. Jinými slovy dosadit si tam snáze ovladatelné persony.

Snaha odstranit Pavla Zemana může být ovlivněna i tou skutečností, že zastavil-li by současný státní zástupce, který má na starosti vyšetřování Čapího hnízda, vyšetřování, jediný, kdo by takový krok mohl zrušit, je právě Pavel Zeman. Ten by to s největší pravděpodobností učinil.

Za takové situace je pravděpodobné, že nová paní ministryně bude prosazovat raději změnu zákonů, které jsem zmínil. Jejich prosazení v zrychleném řízení by mohlo trvat v nejrychlejším případě rok.

A budeme-li spekulovat, můžeme si snad dovolit říci, že panu prezidentovi jde nejspíš hlavně o to, aby byly zastaveny kauzy, v nichž vyšetřují státní zastupitelství úředníky Hradu, pozornost upřená na Čapí hnízdo se mu hodí.

A paní Benešová jako věrná spolupracovnice prezidenta nemusí ani na zastavení žaloby premiéra tlačit, protože pro prezidenta je slabší postavení premiéra výhodné: pan Babiš bude muset být vůči Hradu poslušnější a zastavení vyšetřování úředníků Hradu se odehraje ve stínu brebentění kolem Čapího hnízda.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz