16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

IZRAEL: Teror pokračuje

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 5.5.2021 23:00

Kriticky zraněný Yehuda Guetta (19) zemřel. Palestinští arabští teroristé mají na svých rukou další krev.

T. Bubeníček 5.5.2021 12:42

Na druhou stranu, v konfliktu Azerů + Turecka s Arménií se izraelci postavili na stranu agresora proti křesťanské Arménii a prakticky válku rozhodli (díky dodávkám dronů a informací). Takže ono morálka na jedné straně a peníze na druhé.

T. Bubeníček 5.5.2021 12:43

A ano, i přesto fandím, v konfliktu Izraele s teroristy, Izraelcům. Jen už ne tak moc, jako před tou Arménií.

V. Kuhaj 5.5.2021 12:09

Židů je mi líto, svět na ně kašle čím dál víc, takže budou mít čím dál větší problémy. Ale že bychom si tuhle "hrůznou realitu" neuměli v Evropě představit? Islám na tom dost pracuje, abychom si to představit uměli. Už jsme byli nuceni představit si, jak bylo lidem, rozježděným náklaďákem na Riviéře, nedávno jsem si zase představil, jak bylo židovské lékařce, kterou umlátil a z okna vyhodil zhulený muslim, mimochodem zproštěný odpovědnosti...a mám takový pocit, že budeme nuceni představovat si další a další hrůzy, tady v Evropě.

I. Štípek 5.5.2021 11:29

Západní břeh, fanatiky zvaný Judea a Samaří, je dějištěm smutných událostí, při nichž umírají bohužel i civilisté. Naplacato říkám, že dokud bude trvat Izraelská okupace, nic se nezmění; Palestinci svůj odpor, i ozbrojený, násilný, chápou jako osvobozenecký boj. Možná jistou nadějí by mohl být očekávaný politický konec Netanjahua (a jeho rychlé odsouzení za korupci). Lidsky a s pochopením pro obě strany rozebral tamní situaci K.Schwarzenberg v LN (Česká pozice). Lze jen doporučit.

K. Křivan 5.5.2021 12:28

Štípku, dej si pozor co říkáš. Sprostě lžeš, a to by tě mohlo stát zdraví. Svět je malej, mohli bychom se potkat, a za tvoje kecy ..... Štípků je málo, neměl by být problém si tě najít. Naposledy ti píšu, co jsou fakta. Zapiš si to za uši a už nelži Lež je smrtelný hřích. ;-D

Území, která arabové dobyli v roce 634 byla až do šestidenní války okupovaná území. Nejdřív Araby a potom také Osmanskou Říší okupovaná.

Po šestidenní válce se z nich stala osvobozená, israelská území. Opět součást Israele.

I. Štípek 5.5.2021 12:48

Co se to na vás přilepilo, pane Stejskale?

J. Nevrkla 5.5.2021 8:23

Nechápu, jak někdo může Palestince omlouvat a podporovat. A je to skoro celý západ.

K. Křivan 5.5.2021 9:15

Pane Nevrklo,

já začal palestinci opovrhovat a hluboce nenávidět, když jsem 11.9.2001 viděl v televizi přenosy z islámských měst celého světa s jásajícími dvounožci. Nejhnusnější byly arabská města a palestinci. Ty jejich nadšené ječící samice a mládata s plastikovými Kalašnikovy to byl vrchol hnusu, nepředstavitelného hnusu. Od té doby to nejsou lidi ale jen dvounožci. Tehdy definitivně ztratili právo se nazývat lidmi. Nenávidím islám.

Je nenávist opodstatněná na kterou máme právo ať si fašistický Brusel žvaní co chce.

V. Kuhaj 5.5.2021 12:11

Hodně drsné, ale R^!

K. Křivan 5.5.2021 12:50

Já vím, ale co mohu dělat ? Já nezačal, vraždit a ničit. Já jen za vraždění a ničení nenávidím. Doufám, že se tu neobjeví Gestapo. (tajná státní policie). Je právo na lásku, a tím pádem i na nenávist. Jedno, co fašisti v Bruselu nařizují. (fašismus je forma socialismu. Statní, korporativní socialismus.)

J. Lukavsky 5.5.2021 7:27

Palestinci mohli několikrát přijmout nabídku na mírové uspořádání s Israelem. Např. v Camp Davidu mohl J.Arafat podepsat velmi výhodnou smlouvu o míru. Místo toho spustil další válku. Vypadá to tak, že Palestinci o mír nestojí, je totiž (pro ně) mnohem zábavnější válčit za peníze EU a (po Trumpovi) i USA než okopávat rajčata. Což takhle Palestincům nedat ani floka za každý den kdy vyletí jedna raketa, jeden balon, jedna rána... "když máte na rakety tak asi nepotřebujete abychom vám dávali na chlebíček". A ještě jedno, každý Žid obého pohlaví by povinně nosil pistoli ve dne v noci s právem jí použít k obraně svého života. To se to střílí do neozbrojených, ale až by každý vytáhl kvér.....a vojenskou službou ta, prošel skoro každý. J.L.

K. Křivan 5.5.2021 7:19

Území, která arabové dobyli v roce 634 byla až do šestidenní války okupovaná území. Araby okupovaná.

Po šestidenní válce se z nich stala osvobozená území.

Komu se to nelíbí, ať mi (_!_) políbí.

K. Křivan 5.5.2021 7:27

No dobře, ... část té doby ta území okupovala turecká Osmánská Říše.

J. Lukavsky 5.5.2021 7:32

a před nimi Římané a po Osmanech Angličani. A před Římany král David a Šalamoun a před nimi Filištíni (co válku vést nebyli líní). Problém asi bude, že s Židem se dá dohodnout kšeft win-win kdežto s Arabem asi ne. Tu válku tam udržují peníze EU a USA protože kdyby Palestinci měli hlad a žízeň tak by si nevyskakovali. Už dostali naklepáno na budku kolikrát, ale poučení žádné! J.L. end

I. Štípek 5.5.2021 3:40

Autor se zapomněl zmínit, že se tato smutná událost odehrála na okupovaném území.

R. Langer 5.5.2021 5:33

Páni! A kdo kde koho okupuje? 8-o

D. Rajninec 5.5.2021 7:18

To záleží na Katastri , či je izraelský , alebo palestínsky kataster. Tak to dopadne , keď má územie 2 "zákonných " majiteľov ! Vidieť , že diabolský plán angličanov sa vydaril ! Palestína nebude našej královny , tak nebude nikoho . A darí sa už skoro 70 rokov ....

H. Lukešová 5.5.2021 7:25

Země izraelská nebyla "palestinskou" vůbec nikdy, nikdy. 1) V průběhu celých dějin nikdy neexistoval žádný státní útvar „Palestina“, a už vůbec ne „arabská Palestina“. Pod pojmem „Palestinou“ rozumíme geografické označení území nazývaného v dějinách Království Izraelské, Království Judské, Země Izraelská či křesťany nazývaného Svatá země. Na druhé straně rozhodnutí Ligy národů roku 1922 hovoří o tom, že židovská národní domovina má být znovuobnovena na místě zvaném Palestina. Na tomto území žili národy Židé, Římané, Arabové, Osmané, Čerkesové, vyznavači judaismu, křesťanství i islámu. Nejednalo se a dodnes se nejedná o arabskomuslimskou zemi.

2) Až do 30. let 20. století požadovali tehdy Arabové žijící v britském mandátním území Palestiny spojení s francouzským mandátem Sýrií a Libanonem, jelikož považovali tuto oblast za jižní Sýrii.

3) „Palestinský arabský národ“ v dějinách nikdy neexistoval. Sami arabští obyvatelé tehdejší „Palestiny“ se považovali za jižní Syřany. Arabský konflikt s Izraelem není bojem o území, ale boj mezi islámem a judaismem, zda-li Židé mají vůbec nějaký nárok mít svůj stát právě na území dnešního Izraele. Pro Židy se tudíž jedná o samotný boj o život.

4) Izrael není koloniální projekt. Židé jsou původním obyvatelstvem, samotní Arabové jsou skuteční kolonialisté a imperialisté, kteří vyšli z Arabského poloostrova na začátku 7. století, dobyli a obsadili židovskou domovinu, jejíž jméno „Judea“ změnili Římané na „Palestinu“ a masově zalidnili tuto zemi v průběhu 19. století, kdy započalo novodobé židovské přistěhovalectví do Země Izraelské.

5) Tehdejší rozhodnutí Britského mandátu (tedy před rok 1939 než Britové zneplatnili Balfourovu deklaraci z roku 1917 a začali podporovat výhradně Araby), podpořilo více než 50 zemí, uznalo židovské urovnání na celé zemi západně od Jordánu (tj. Stát Izrael, Judea a Samaří, Gaza) na východ od řeky Jordán se nachází dnešní stát Jordánsko, tam se Židé usazovat nesměli.

H. Lukešová 5.5.2021 7:26

6) Židovské osady v historické židovské vlastni nemůžou být „ilegální“.

7) Pokud má být někdy situace vyřešena na základě dvoustátního řešení, nemůže být zřízen jeden čistě arabský stát bez Židů a druhý stát židovský i s arabským obyvatelstvem. Je nemyslitelné a nespravedlivé vůči Židům prosazovat jeden čistě etnický arabský stát.

8) Arabové první prováděli etnické čistky za pomocí teroristických útoků v podobě vražd, drancování a ničení židovských domů, majetku a polí v období 1920-1948. Zhruba 20,000 Židů bylo vykořeněno ze svých domovů v lokalitách Hebronu, Jeruzaléma, včetně Gazy, Nábulusu, Jeninu, Jericha, Tul Karmu, Gush Etzionu a dalších míst.

9) Arabové vždy odmítli jakoukoliv diplomatickou nebo politickou dohodu, stejně jako jakýkoliv kompromis, včetně vyjmutí Transjordánska z mandátního území pro židovskou vlast, několik návrhů na rozdělení mezi roky 1937-1939, stejně jako konečný návrh rozdělení na základě rezoluce OSN z 29.11.1947. Posléze Arabové odmítli nabídku Izraele o vrácení všech území za zelenou hranicí 1967, které Izraelce dobyli v průběhu Šestidenní války, tj. nabídky izraelských politiků Dajana, Allona, následně Barakovu mírovou dohodu z roku 2000 a nakonec mírové návrhy Olmerta, Livni a Netanjahua.

10) Palestinská samospráva je nedemokratickou diktaturou, kterou ovládá řada konkurenčních teroristických bojůvek. Prakticky zde neexistují politická, lidská a občanská práva pro její vlastní arabské obyvatele. Palestinští politici jsou neústupní, nepodporují mír a koexistenci s Židy a Izraelem, zatímco protižidovské předsudky jsou v palestinské společnosti vštěpovány prostřednictvím jejího vzdělávacího systému od nejnižších stupňů.

11) Palestinská samospráva odměňuje terorismus, přijala politiku „výplatu za vraždy“, tj. motivuje své obyvatele k vraždění Židů z důvodu, aby jejich rodiny mohly získat peníze.

H. Lukešová 5.5.2021 7:26

12) Pokud má být někdy nastolen konečný mír mezi Izraelem a Palestinci, musí mu předcházet uzavření úplného míru mezi OOP/Fatahem a Hamasem a poté, co Arabové odstraní ze svého vzdělávacího systému protižidovské výlevy a výzvy k páchání teroru.

H. Lukešová 5.5.2021 7:11

Na jakém území, prosím? Jednak já žádná "okupovaná území" v Zemi izraelské neznám, Židé nemůžou okupovat sami sebe a jednak a i kdybych přijala vaše levičácké uvažování o "okupovaném území" nedává to Arabům žádné právo útočit na židovské obyvatelstvo. Židé v Izraeli také neútočí na Araby z důvodů odarabení, tak jak Arabové chtějí Judeu a Samaří dejudaizovat.

M. Grundmann 5.5.2021 1:08

Izrael je s Araby v dlouhodobé válce o území, na které si obě skupiny dělají nárok. Protože je Izrael vojensky silnější, vedou válku, jakou může vést slabší : partizánskou. Podobně bojuje Taliban proti Američanům a vyhrává. Alžírští Arabové stejným způsobem vyhráli proti vojensky silnějším Francouzům.

Tento konflikt je typickým příkladem koloniální války. Výsledek není jistý, Evropané podobné války vyhráli v USA, jinde je zase prohráli.

J. Vaněček 5.5.2021 3:15

ani v partizánském boji není dovoleno útočit na civilisty...a status civilisty ti Izraelci neztrácejí, ani když se pohybují na okupovaných územích

D. Rajninec 5.5.2021 7:14

A to vám kto povedal , že nie je dovolené útočiť na civilistov ? Práve naopak ! Všade partizáni šírili , širia a budú šíriť teror , strach o svoje životy , bezsenné noci , hlavne v tomto prípad . Keď každý m2 už niekoľko krát zmenil majiteľa , bol ukradnutý , obyvatelia boli vyhnaní , samozrejme ak stihli utiecť. Dnes už ani Jehova a ani Mohamed nevedia kto začal , a prečo ?

H. Lukešová 5.5.2021 7:22

Zde v této situaci se nejedná o konflikt o území, ale o náboženský konflikt mezi islámem a judaismem, tedy výklad islámu praktikovaný palestinskými Araby, podle nich Židé nikde nemají právo mít svou zemi a nad to mít navrch nad muslimy, to je největší urážka muslimského boha Alláha, Židé, kteří jsou podle některých výkladů islámu nepřátelé Alláha, potomci opic a prasat, proto ta nenávist.

Arabové nepotřebují další území, mají 22 států s obrovskou rozlohou, Židé jenom jeden malinký státeček velikost Moravy. Shrnuto a podtrženo, není to územní spor ale spor veskrze náboženský, agresivní, praktikovaný muslimy.

M. Grundmann 5.5.2021 10:17

Národy vždy války mezi sebou vedou kvůli území či jiným zdrojům. Náboženství je pouze metoda, jak dobře motivovat bojovníky.

Proti Izraeli bojují Arabové, kteří přišli o území. A může jim být v podstatě jedno, že nějací jiní Arabové mají jinde dost jiného území. Pokud nějakou skupinu obyvatel připravíme o území, nezajímá je, že jiná skupina o své území nepřišla. Ostatní Arabové jsou s takto postiženými Araby pouze více méně solidární.

Je samozřejmě pochopitelné, že něco takového si Židé nikdy nepřiznají a budou se vždy snažit zdůvodnit, že Arabové v Palestině bojují kvůli něčemu jinému než kvůli nějakým pozemkům, na kterých nyní žijí Židé. Že se jedná o zcela banální boj o nemovitý majetek. Možná dokonce tak trvalý a zarputilý postoj Arabů a jejich neochota kapitulovat a tento nemovitý majetek odepsat Židy překvapila.

Pro Evropany je takový postoj Arabů nepochopitelný. Překvapuje je, že jsou ochotni kvůli pozemkům udělat v podstatě cokoliv, že se nezastaví vůbec před ničím. Sami jsou Evropané jiní a jsou ochotni předat svá území ostatním, pokud to ti ostatní nějak zdůvodní. Arabové takoví nejsou, jsou jednoduše jiní. Nejrozumnější je nechat je v klidu, nesnažit se jim brát pozemky a nevnucovat jim naše představy o společnosti.

E. Korbelová 5.5.2021 16:21

Máte naprostou pravdu.R^

J. Kočvar 5.5.2021 17:19

Náboženskou dimenzi nijak nepopírám, ale nijak to nevysvětluje, proč se mezi palestinskými teroristy našli i arabští křesťané (např. únoskyně letadel Lejla Chálidová), a proč se Palestinci hlásili k nacionalismu a marxismu.

Nic jako "generický Arab" neexistuje. Arab z Maroka není Arab bez přívlastku, ale marocký Arab, a pokus masově je přesídlit do Jemenu nebo Iráku by neskončil dobře.

Je známo, že u nás před příchodem Slovanů žili Germáni, ale to neznamená, že bychom to tu měli na požádání vyklidit Germánům a odstěhovat se do jiné slovanské země, i když tam je životního prostoru dost.

H. Lukešová 5.5.2021 17:52

Ale Země izraelská nebyla nikdy arabskou zemí, vždy se jednalo, jedná a bude jednat o židovskou zemi. Viz výše jsem napsala historické shrnutí o 12 bodech.