18.5.2022 | Svátek má Nataša


IZRAEL: Teror pokračuje

5.5.2021

aneb Chtěli byste v tom žít?

Jak správně připomněla v diskusi na Neviditelném psu Hana Lukešová, zatímco Izraelci se ještě nevzpamatovali z neštěstí, k němuž došlo na hoře Meron (45 zmařených životů), Arabové pokračují v teroru.

Zmiňuje útok na samařské křižovatce „Tapuah“ (exit směr vesnice Kfar Tapuah) na dálnici 60 vedoucí z Beerševy do Nazaretu. Stalo se v neděli 2. května odpoledne, tedy téhož dne, kdy si celý Izrael připomínal onu děsivou meronskou tragédii. Jako by toho neměli Židé v tom týdnu málo, arabští teroristé ještě přidali svoji porci nenávisti a zla. Cíl byl zřejmý: zavraždit Židy.

U autobusového přístřešku krátce zastavilo stříbrné SUV, z něhož útočníci zahájili střelbu na civilisty. Zasáhli tři mladé s různým stupněm zranění. Přítomní izraelští vojáci střelbu opětovali, ale autu s teroristy se podařilo ujet.

Záznam útoku na serveru YouTube:

Sleduje v čase 0:10 vozidlo přijíždějící zleva. V čase 0:16 zastaví – a začne teror.

Oběti:

- Yehuda Guetta z Jeruzaléma – zraněn kriticky

- Benaya Peretz z Beit Šeanu – zraněn těžce

- Amichai Hala ze Safedu– zraněn lehce

Všichni ve věku 19-20 let. Po poskytnuté první pomoci byli odvezeni do Beilinsonovy nemocnice v Petach Tikvě, Amichai Hala byl již propuštěn. Zbývající dva jsou v intenzivní péči lékařů.

Postřelení jsou studenty náboženského učiliště Gevoha Itamar nacházejícím se v samařském Itamaru.

Reakce druhé strany

Zpravodajský server Times of Israel přinesl reakci druhé strany, konkrétně dvou teroristických organizací. Hamas a Palestinský islámský džihád krvavý útok pochválily. Mluvčí Hamasu Abd al Latif Qanou napsal: „Zdravíme nepoddajné hrdiny ze Západního břehu.“ Teroristé z Džihádu zase uvedli: „Chválíme odvážnou operaci.“

Zde vidíme rozdíl v hodnotách mezi civilizovanými lidmi a zločinci. Přijet k autobusové zastávce a zahájit palbu na náhodně přítomné civilisty, to je pro většinu z nás zbabělý, podlý, zákeřný a zvrácený čin. Pro ty na druhé straně civilizační barikády jde o akt odvahy, jehož strůjci jsou hrdinové.

Jenom na okraj připomeňme, že Hamas kandiduje ve volbách (před několika dny odložených – konat se měly 22. května) do zákonodárného sboru Palestinskoarabské autonomie. Není jedinou teroristickou organizací, která se snaží prostřednictvím demokratických voleb dostat k moci na celém území Autonomie. Je pozoruhodné, byť v dnešním zvráceném světě vlastně příznačné, že tato hrůzná skutečnost většinu západního světa příliš netrápí.

V pondělí 3. května přinesl web izraelské televize KAN 11 a další média informaci o tom, že automobil, z něhož byl teroristický útok na křižovatce „Tapuah“ spáchán, Arabové raději zapálili. Asi 10 km východně od místa činu, na okraji města Aqraba. Krátký videozáběr přinesl Twitter palestinskoarabské mediální služby pro mládež Quds News Network( (účet @qudsn), k vidění ZDE .

Aktualizace: Později Times of Israel referoval, že Arabové vůz (Hyundai) zapálili poté, co mu byla izraelská armáda na stopě a chystala se ho zabavit jako důkaz teroristického činu. Zpráva říká, že by mělo patřit aktivistovi Hamasu žijícímu v Aqrabě.

Popsaný příběh, jehož hrůznou realitu si my, Středoevropané, sotva dokážeme představit, je ukázkou toho, v čem musí izraelští Židé žít. Podobných situaci jim arabští nepřátelé připravili v minulosti bezpočet – a ani ta nedělní nebyla poslední. I to je nutné vzít do úvahy při hodnocení tamního konfliktu.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.