5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

HRAD: Liberální hradní panel vybere pestré ústavní soudce?

Jak dnes ví i středoškoláci a středoškolačky ústavní soud je pro demokratický právní stát klíčový. Proto je naprosto zásadní otázkou, kdo je a bude ústavním soudcem. Ústavních soudců máme ze zákona patnáct.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pilny 24.3.2023 6:00

Všichni vybraní kandidáti se před porotou svléknou a budou obhajovat svoje gender pohlaví, aby komise mohla vybrat ty nejlepší gender soudce. A tak je to správné. Odbornost a zkušenosti nejsou důležité. A Šabatka v komisi, která nemá minimální právnické vzdělání je tragédie. Měla by navrhnou někoho z její šátkové nebo provokační menšinové kauzy.

I. Dvořák 23.3.2023 21:24

Kdesi jsem četl, že do mantlu ústavního soudce se chystá i "půladvokát" Mareček Bendů. Víte někdo o tom něco?

J. Černý 23.3.2023 12:47

Ministr Blažek: Benda by mohl být kvalitním ústavním soudcem !;-D

Mistr v řádkování textu a používání velkých písmen. To potřebujeme.

H. Kotaz 23.3.2023 15:52

TO SI DĚLÁ

srandu, co !

Vždyť Mareček byl snad jenom poskokem v advokátní kanceláři.

P. Diviš 23.3.2023 20:32

To má Blažek celkem pravdu, mohl by, ale nebude.

P. Molík 23.3.2023 12:16

Jako laik si myslím, že Ústavní soud ve stávající podobě a personálním obsazení je nadbytečný, jen dál množí svůj škůdcovský potenciál a stále víc se vměšuje do výsostných domén moci exekutivní. Pod Rychetského vedením je ÚS příliš ambiciózní a politicky zainteresovaný, supluje práci politiků a často se projevuje v tomto punktu jako příliš aktivisticky aktivní. Zároveň soudci ÚS evidentně dbají na to, aby jejich soukromé či parciální zájmy byly prostřednictvím nálezů Ústavního soudu náležitě zohledněny, tedy k prospěchu soudců. Např. podstata ústavního nálezu o zásluhovosti ve starobních důchodech spočívá v maximalizaci zisku ve starobním důchodu na úkor státní kasy u těch, kteří byli zvyklí po celý svůj produktivní věk maximalizovat své zisky na úkor státní kasy a chtějí v této nemorální praxi pokračovat i po odchodu do starobního důchodu, takže stát si hýčká skupinu privilegovaných důchodců-milionářů, kterým je v rámci "zásluhovosti" při valorizacích přidáváno nejvíc, a to částky v řádu tisíců, přičemž na opačném konci spektra starobních důchodů dostávají starobní důchodci přidávány částky v řádu desetikorun. V případě rozhodování o platech a zejména starobních důchodech jsou ústavní soudci v jasném střetu zájmů, evidentně preferují své zájmy coby příjemců mimořádně vysokých platů ze státní kasy. Ústavní soud pod taktovkou Rychetského ztrácí věrohodnost, vážnost a společenskou potřebnost. Podle mého názoru máme přebujelou soudní soustavu a na agendu Ústavního soudu by stačil stávající Nejvyšší soud, který by tak mohl být za tím účelem personálně posílen. Domnívám se, že právě dvě instituce v našem malém státečku jsou nadbytečné, že se snaží jen uplatnit svůj škůdcovský potenciál, jde o nadbytečný Senát a nadbytečný Ústavní soud.

J. Vorlický 23.3.2023 19:02

Instituce zvaná Ústavní soud není kočka ani pes. Je to údajně zvláštní ústavní orgán soudního typu, ZÚOST (Wikipedie, 9.3.2023). Pro radu a rozřešení svých problémů se na něj obracejí prakticky všechny státní instituce, Parlament, vláda, politici a hafo dalších, včetně obecných soudů. Řadu let se snažím proniknout do tajů správy českého státu. Vidím ZÚOST jako de facto nejvyšší správní orgán v zemi, pochopitelně s odpovídající mírou tzv. veřejné, tedy autoritativní moci a následně všem institucím nadřazený do míry, že sám rozhoduje o výši svých odměn. Pana Rychetského je třeba vnímat ne jako soudce, ale jako nejvyššího správního úředníka v zemi, a potom stav, který pan Molík popisuje, začne dávat smysl.

Nedomnívám se, že máme přebujelou, aspoň v principu, soudní soustavu. Spíš si myslím, že nemáme žádnou FUNKČNÍ soustavu. Věc je třeba řešit ne právně, ale politicky.

V. Novák 23.3.2023 12:10

Cituji: "...skutečně kvalitním ústavním právníkem se člověk stává zpravidla až po 55 roku věku..."

Kdysi jsem hrál docela dobře šachy a stoupal jsem v českém žebříčku nahoru. Jenže jsem je začal hrát pozdě, ve 22 letech a kolem třicítky jsem si uvědomil, že jsem narazil na svůj strop, že šachově výš už neporostu.

Sleduji světové hráče a vidím, jak s věkem upadá přes jejich obrovské zkušenosti jejich síla. Tak si říkám, proč by tomu mělo být u právníků jinak?! Každý psychiatr potvrdí, že s věkem ubývají duševní schopnosti. Proč by právníci měli být na vrcholu až po svých 55 letech?

P. Molík 23.3.2023 12:37

Zkušenost se nedá nastudovat, zkušenost je mimořádně cenný vklad do osobnosti člověka. A lidé bez životních zkušeností snadno upadají do jakobínsky nadšeneckého stavu myšlení, ve kterém může být uplatňování jejich vysokého intelektu podobné uplatňování intelektu R. Heydricha. Třeba u nás někteří pirátští chytrolíni typu Peksy soustavně prosazují mimořádné škodlivé nápady a plány, např. že nepotřebujeme žádné elektrárny, že si všechnu elektřinu pohodlně dovezeme ze zahraničí, a spoustu dalších do nebe volajících hloupostí, které svědčí o totální ignoraci reality a potřeb občanů ČR. Klást důraz na inteligenci není všeobjímající a spasitelnou praxí, naopak může jít o mimořádně kontraproduktivní praxi. Inteligentní člověk ukrývající se v prodejné lokajské duši může být pohromou, třeba Fiala coby premiér, který v poslušném úklonu přebírá jako pošťák všechny nesmysly s mimořádně velkým škůdcovským potenciálem tak, aby byly implementovány do našich zákonů, takže takto osobnostně vybavený člověk ve vysoké funkci může značně ztížit život miliónům občanů, a to jen proto, aby sklidil v Bruselu pochvalu. Takto lokajsky ambiciózní lidé jsou schopni silou své morální zvrácenosti ohrožovat i základní civilizační výdobytky naší středoevropské civilizace.

V. Novák 23.3.2023 12:59

Kdyby šachista neměl zkušenosti a neřídil se jimi, zůstal by na úrovni věčného začátečníka.

P. Molík 23.3.2023 13:24

Taky jsem hrál šachy, ale nejprve jsem se musel naučit prohrávat. Zkušený šachista nikdy o sobě nebude tvrdit, že dobře hraje šachy.

V. Novák 23.3.2023 14:30

Prohry patří životu, jsou tím, co nutí člověka se zlepšovat, neboť se jim chce v budoucnu vyhnout.

Česká jednička, David Navara, může o sobě bez jakýchkoli pochyb tvrdit, že hraje šachy dobře a netýká se to jen Davida Navary, ale i mnoha dalších českých hráčů.

No a pokud míníte mé vyjádření: "Kdysi jsem hrál docela dobře šachy", věnujte pozornost slovu DOCELA.

J. Jurax 23.3.2023 18:04

Zkušenosti věkem přibývají, kognitivní funkce věkem ubývají.

K stáru máte zkušeností na rozdávání, ale 498:31 už zpaměti nespočítáte a furt zapomínáte, kam jste si položil brejle.

L. Žaloudek 23.3.2023 19:58

Nemyslel jste 496, pane JJ?

J. Jurax 23.3.2023 22:24

Nemyslel, o to je to těžší ... ;-D

Z. Koutecký 23.3.2023 11:15

Vážený pane Kolmane, asi jste si nevšiml, že v současné době se klade důraz na názorovou jednotu, nikoliv pestrost. Jen neprozřetelný politik by do dnešní názorově jednotné sestavy EU- prezident-senát-poslanecká sněmovna-vláda vložil nějaký pestrý ÚS.

P. Molík 23.3.2023 12:40

Ano, názorová unifikace je kategorickým imperativem současné eurohujerské doby. Názorová košatost, která je ve skutečnosti podstatou demokracie, nyní není žádoucí a podle správně politicky uvědomělých hlupáků je tato košatost zavrženíhodná. Brusel se řídí heslem KDO NEJDE S NÁMI, JDE PROTI NÁM !

V. Novák 23.3.2023 14:38

Já bych si o vás netroufl napsat, že jste politicky uvědomělý hlupák. To člověk respektující jiné názory prostě nedělá. Vaše averze k EU, které přiřazujete nesmyslná hesla o vás vypovídá víc, než si myslíte.

Tím porušujete vlastní "košatost názorů!" EU

J. Ptáček 23.3.2023 10:36

Pestré ústavní soudce hradní panel vybere, ale dokáže vybrat i kvalitní?

P. Diviš 23.3.2023 11:58

To by musel mít jako první kritérium kvalitu, odbornou i lidskou, ne gender, vztah k EU, politické zaměření a podobné nesmysly.

J. Jurax 23.3.2023 18:10

Přesně. Ještě jste zapomněl na LGBTQ+ a příslušnost k menšinám, jakož i vztah kandidáta k grýndýlu.

V. Kuhaj 23.3.2023 9:27

Tušil jsem, jak dopadne prezidentovo rozvažování nad podpisem úpravy důchodových valorizací, tuším, jak dopadne "pestrost" ústavních soudců. Po pečlivém výběru budou vybráni soudci loajální k této vládě, k EU, genderu i grýndýlu. Progresivní Evropané jako Rychetský.

P. Pepax 23.3.2023 10:00

R^ přesně tak.

P. Diviš 23.3.2023 10:17

Nějak se vám plete dohromady právo a politika.

V. Kuhaj 23.3.2023 13:12

No, já s tím fakt nezačal!;-D;-D

P. Brich 23.3.2023 14:11

Jako Rychetskému?8-o;-)

F. Kusák 23.3.2023 9:14

Moje poznámka spočívá v tom, tak, jak to kdysi vysvětloval JUDr. Cepl, spoluautor Ústavy, totiž že US má rozhodnout pouze o tom, zda je schválená zákonná norma nebo závažný verdikt nějakého soudu v souladu s Ústavou či nikoliv. Navrhovat nebo doporučovat jakákoliv řešení mu nepřísluší. Je to, myslím, dost srozumitelné.

H. Kotaz 23.3.2023 10:23

Vysvětlujte to Rychetskému.

P. Diviš 23.3.2023 11:58

Ten to ví.

P. Brich 23.3.2023 14:12

Ale nekoná!!:-P