HISTORIE: Tradice prezidentských novoročních projevů
Masaryk se po čtyřech letech vracel do vlasti již jako prezident nově vzniklého státu. 21. prosince 1918 byl nadšeně i slavnostně vítán davy na ulicích a reprezentanty nejvyšších institucí v Praze. Hned následujícího dne pronesl svůj první projev k poslancům Revolučního Národního shromáždění. Doba byla přetížena novými událostmi a vyžadovala autoritativní stanovisko muže, který požíval aureolu Prezidenta-Osvoboditele. Sám Masaryk se snažil vystupovat jako aktivní spolutvůrce státně politické doktríny a svá zásadní poselství velice důkladně zpracovával a promyšleně časoval jejich zveřejnění. Projev, který bychom mohli považovat za první novoroční poselství prezidenta byl přednesen 1. ledna 1919, opět byl určen především poslancům a představitelům vlády, ale - nezakládal tradici. V dalších letech již své ústřední projevy prezident Masaryk vázal najmě k datu jediného státního svátku meziválečného Československa, k 28. říjnu. Projevy na přelomu roku byly dále spíše zdravicemi či poděkováním za přání k vánočním svátkům či novému roku, jichž se prezidentovi dostávalo z úředních míst i od prostých občanů.
Význam vánočních projevů vzrostl však zejména později, v dobách mezinárodní válečné krize, která na Československo dolehla již po Mnichovské dohodě v roce 1938. Tehdejší vánoční poselství nově zvoleného prezidenta Emila Háchy bylo právě takovým výrazným hlasem zaznívajícím v době nejistoty a morálního rozkladu. V dalších letech tento povzbuzující hlas vánočních projevů převzal exilový prezident Edvard Beneš. Jeho londýnské vánoční promluvy již založily jistou tradici, která přinesla významný posun. Od dob císařského Rakousko-Uherska, přes meziválečnou republikánskou tradici byla klíčová poselství hlavy státu pronášena a určena voleným zástupcům lidu, tedy poslancům. Teprve v této době – pochopitelně rovněž díky nástupu nového elektronického masmédia, rozhlasu, se prezident obracel přímo k posluchačům, k národu.
Skutečnou tradici projevů pronášených na Nový rok však založil až první z řady komunistických prezidentů, Klement Gottwald, a to projevem předneseným 1. ledna 1949. Tradice vánočních projevů nebyla z ideologických důvodů žádoucí, novoroční termín se zdál naopak vhodný i s ohledem na mezidobí mezi deformovaným svátkem 28. října, nyní již slaveným jako Den znárodnění a den vyhlášení prvního pětiletého hospodářského plánu, a Dnem osvobození (9. května). Gottwaldova promluva s sebou nesla vše, co se dalo pro dobu upevňování moci komunistů využít; byla nadšená vůči stoupencům, smírná vůči neutrálům, bojovná vůči tzv. reakcionářům, tedy těm, kteří se odmítali podvolit nástupu nové totalitní moci, sebevědomá díky opoře východních sovětských protektorů.
V dalších letech a desetiletích se již řadily novoroční projevy v nepřetržité tradici, obsahově prakticky beze změn. Rok co rok zazníval z úst čelních představitelů státu přehled úspěchů a dokladů růstu. Přesto při detailním srovnání nelze přehlédnout některé proměny kontextu, který rámoval vítězná klišé. Snaha o vzbuzení zdání legitimity moci nutila v prvních měsících a letech komunistické mluvčí, aby přejímali tradiční pojmy a posouvali jejich význam. Tak byly v prvních novoročních poselstvích dál zdůrazňovány hodnoty demokracie a svobody, nyní to ale měla být jiná demokracie, socialistická. Se stejným záměrem formuloval Gottwald ideál prosazovaného „volného trhu“, pochopitelně se pod tímto sloganem neskrývala snaha o zachování či prosazování prvků hospodářské soutěže, ale prezentace postupně odbourávaných důsledků poválečného přídělového systému.
V době prvních projevů se můžeme setkat ještě s jedním prvkem, který do budoucna vymizel. Prezidentské projevy Klementa Gottwalda byly formulovány se snahou demonstrovat autoritu moci a její kontroly politického, ale také hospodářského vývoje. Mimo jiné tak zaznamenáme komentáře vývoje cen jednotlivých komodit, zejména potravinářských produktů a potřeb denní spotřeby – „A nyní, jak včera oznámil ministr Krajčíř, přichází s Novým rokem další zlevnění.“ Tyto věty (prezidentský projev z 1. 1. 1950) či komentáře k zvyšování platů v jednotlivých resortech a oborech (1. 1. 1951), již v pozdějších letech nezaznívaly, byly postaveny na příliš exaktních, ověřitelných, a proto zpochybnitelných odkazech. V dalších letech již byli posluchači a čtenáři v Československu zavalováni výhradně makroekonomickými daty, miliony tun, hektolitrů a kubických metrů nezměrných úspěchů. A tak se na dlouhou dobu nejvýraznější novinkou v prezidentských projevech stalo jejich uvedení na televizní obrazovky. (Nejstarší archivní televizní záznam pochází z roku 1958 a svůj projev na něm předčítá Antonín Novotný. Projevy byly důsledně předtáčeny, první prezidentský projev v živém vysílání pronesl až Václav Klaus v roce 2004.)
Z obsahové i formální jednolitosti novoročních projevů komunistické éry se nakonec vymykal jen jediný, a to první novoroční poselství prezidenta Svobody. Generál Svoboda byl do prezidentského úřadu zvolen 30. března 1868, a svůj první novoroční projev tak pronášel v atmosféře národního ponížení a bezmoci v okupovaném Československu. I z pečlivě voleného oficiálního stylu projevu probleskovaly motivy sounáležitosti a jednoty, která mohla být v té době podprahově vnímána jako jednota proti okupantovi, byť takto pochopitelně nebyla míněna. Mimochodem, prezident Svoboda si ponechával jistou míru osobitosti i v oslovení svých posluchačů. Gottwald ve svých prvních dvou novoročních poselstvích užil ještě oslovení „drazí spoluobčané“, od roku 1952 on i všichni jeho nástupci až po poslední projevy Gustáva Husáka užívali jednotnou uvodní formuli „drazí spoluobčané, soudružky a soudruzi“, právě s výjimkou Svobody, ten se na své posluchače a čtenáře obracel opět jen jako na „spoluobčany“, v roce 1972 užil dokonce ještě o něco familiérnější oslovení „drazí spoluobčané, milí přátelé“.
Zlomovým novoročním projevem nutně muselo být první poselství Václava Havla. Vše bylo revolučně jiné, nejen obsahem, i formou. Jeho slova „Milí spoluobčané ..., naše země nevzkvétá“, byla jen úvodem kritického hodnocení, neznámého z nekdejších tradičních formalistních proslovů. Označení předchozí éry nekompromisním pojmem totalita, pojmenování jejího zhoubného vlivu na všechny oblasti života národa, najmě pak na jeho morální charakter, to vše znělo v té době originálně. Jistě, v kontextu tehdejších událostí byl podobný charakter projevu předvídatelný. Nicméně přesto projev vzbudil – a vzbuzuje i zpětně – obrovskou pozornost. Pro tuto dobu sice nemáme peoplemetrická měření sledovanosti, ale lze předpokládat, že se jednalo o vůbec nejsledovanější prezidentský novoroční projev. – Jednak aktuální revoluční atmosféra vzedmula výjimečnou vlnu zájmu o politiku vůbec. Ale svoji roli sehrál rovněž nebývalý zájem o samotného mluvčího, o oslavovanou, mnohými vzývanou, a přesto obecně v té době málo známou osobnost Václava Havla.
Z formálního hlediska Havlův projev představoval ještě další nezanedbatelný přínos. Jednotná uniformita předchozích prezidentských projevů se ustálila rovněž na charakteristice pozice mluvčího. Prezidenti v nich vystupovali s pozdravy a poselstvím „jménem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, Ústředního výboru Národní fronty, československé vlády i jménem svým“. – Takto naposledy Gustáv Husák v roce 1989 jako prezident republiky (generálním tajemníkem komunistické strany byl jen do r. 1987) demonstroval nejen vnitřní, ale rovněž vnější jednotu moci, moci stranické, která v totalitním pojetí ztotožňovala a překrývala zákonodárnou (parlamentní) i výkonnou (vládní a prezidentskou) autoritu. V Havlových poselstvích se tak lidé nově učili rozpoznávat specifický autorský styl mluvčího, ale najmě chápat důležitost role osobnosti a osobního názoru v politice.
Již přes sedmdesát let přednáší čeští (dříve českoslovenští) prezidenti své novoroční projevy. Jejich proměnlivost byla a je pochopitelně závislá na politických podmínkách, a právě proto jsou v průběžném srovnání zajímavými komentáři své doby.