24.10.2020 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

HISTORIE: Srpen 1969 – konec nadějí

Potlačením demonstrací 21. srpna 1969 skončily veškeré naděje na reformu komunistického režimu v jakékoliv, byť omezené formě. Toto potlačení jen demonstrovalo obrovský tlak Sovětů, kteří se nesmířili s žádným kompromisem a požadovali absolutní korektnost ke svým požadavkům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kombercová 18.8.2019 20:18

Re: Nezaznělo zde slovo M. S. Gorbačov, ale mnokrát Dubček

Jj.

E. Derat 18.8.2019 18:29

Re: Nezaznělo zde slovo M. S. Gorbačov, ale mnokrát Dubček

I vy jste nepochopil, že pan Podracký nepíše o srpnu 1968, ale o srpnu 1969. Tedy při blížícího se padesátiletého výročí zrady československých politiků Dubčeka, Svobody atd., kteří nechali střílet do vlastních lidí. Takto bylo zavražděno pět lidí, jejich vrazi nebyli nikdy potrestáni. To už nebylo o sovětském imperialismu, ale o čs. zrádcích a jejich přisluhovačích z řad VB, LM, ČSLA atd. Hodnota této epizody spočívá v tom, že jsme světu ukázali skutečnou tvář těchto politiků, ale bohužel i nemalé části národa.

I. Mertl 18.8.2019 18:04

Re: Nezaznělo zde slovo M. S. Gorbačov, ale mnokrát Dubček

Ano, v r. 1968 Dubček pobláznil většinu obyčejných členů partaje i dost naivních nestraníků iluzí, které nemohl reálně věřit ani on sám. Pokud jí věřil, byl buď hloupý nebo provokatér. Jen shodou šťastných okolností, především pak proto, že většina nestranických Čechů Dubčekovu vizi považovala opravdu jen za iluzi, celá epizoda Pražského jara skončila jen pár desítkami mrtvých a postřílenou fasádou Národního muzea. Hodnota epizody spočívá jen v tom, že českému národu i světu opět ukázala skutečnou tvář ruského imperializmu.

S. Kalužík 18.8.2019 17:15

Re: Vkládali jsme naděje do falešných proroků.

Oprotivá tomu souhlasím :) A ani si nemyslím, že je to drsné - je to prostě výstižné!

V. Podracký 18.8.2019 16:24

Re: Nezaznělo zde slovo M. S. Gorbačov, ale mnokrát Dubček

Píši o r. 1969, nikoliv o r. 1990. V r. 1969 to byl především Dubček.

F. Žůrek 18.8.2019 14:34

Nezaznělo zde slovo M. S. Gorbačov, ale mnokrát Dubček

Dnes nepochybně žijeme ve svobodě. Ale proč? Řekl bych, že zásluhou M. S. Gorbačova, který de facto položil komunismus v SSSR na lopatky. Dnes již takový stát (CCCP), který nás ovládal, již nemáme. To je dnes přece podstatné. Že tehdy našim prezidentem bude Gustáv Husák, o tom se rozhodlo v Moskvě a tak to pokračovalo. Přišly prověrky se zásadní otázkou: "Souhlasíte se vstupem sovětských vojsk?" ... Práci jsme potom měli všichni, ale soudruzi tehdy rozhodovali o tom, kdo bude nadřízeným a kdo podřízeným a to byl princip "normalizace" ve společnosti.

B. Volarik 17.8.2019 21:37

Oceňuji přístup pana Podrackého ke komentářům.

Je velmi citlivý a založený na solidním realistickém pohledu na tehdejší situaci. Pan Podracký reaguje na připomínky věcně, bez emocí, nepodceňuje a neuráží.

Zde je alegoricky má pravice k potřesení....

I. Mertl 17.8.2019 18:27

Re:

No bravo! A konec režimu následoval, co? Gratuluji.

J. Jurax 17.8.2019 18:13

Ale kuš ... věnoval jsem pozornost ... :-)

I. Mertl 17.8.2019 17:53

Re:

A Vy jste prosím konal jinak, pane Juraxi? Vyhazoval koleje do vzduchu? To nebyla naše vláda, pane, ale vláda nám vnucená, mohli jsme jen koukat na střídání, toť vše, případně emigrovat.

J. Jurax 17.8.2019 17:25

Ehm ... nevěnovat pozornost těm, kdož nám vládnou, je pošetilé. A bylo i tehdy.

I. Mertl 17.8.2019 17:11

Re: Konzervativní pohled? Ne, naivní!

Bohužel/bohudík jsem tehdy už nevěnoval komunistům žádnou pozornost. Hnusili se mi, už mi osobně nepřekáželi a ani jsem na ně neměl čas, pracovně i osobně. Jen jsme tehdy kroutili hlavou, považovali jsme to za iracionální: "To Vám přece Moskva nedovolí, hlupáci! Jak dlouho?" a užívali si kulturní volnosti. Inu, hlupáci. Ale díky za těch pár chvilek pocitu svobody. Národ si je užíval a nechal stranu stranou, nezasluhovali pozornost. Díky Bohu.

V. Podracký 17.8.2019 16:30

Re: Konzervativní pohled? Ne, naivní!

Samozřejmě, že to vím. Sledoval jsem jejich počínání celou dobu. Díval jsem se na to s odstupem, komunista jsem nebyl, můj otec byl 10 let v komunistickém kriminále. Znal jsem ty spolužáky a spolupracovníky, kteří napřed stáli s hrdostí čestnou stráž u Stalinova pomníku a nosili rudé šátky. Potom začali kritizovat, potom začali odporovat a posléze začali demonstrovat v r. 1968. Přišli na to sami, že komunismus je blbost, ale chtěli to změnit. Mysleli si, že to změní. Ke kapitalismu se vracet nechtěli, ani nemohli. Tak reformovali. Bylo to jejich východisko Reformovat to šlo, jenže potom už by to nebyl komunismus, ale nějaký sociální stát jako na Západě. Nebo to šlo reformovat čínskou cestou. Tu nabízel Štrougal. Chtěl volný trh, ale totalitní nadvládu. Sověti nám to mohli povolit. Ale nejspíš to nechtěli bezprostřední sousedé, protože by to museli potom zavést také.

V. Podracký 17.8.2019 16:18

Re: Jen podotknu....

To je právě to, proč se upálil Palach a Zajíc. To rychlé podvolení. Ale to záviselo na komunistech, jiní do toho nemohli kecat, jinak to byla kontrarevoluce. A zklamal tedy kdo? No prostě komunisté, kteří potom na to doplatili, byli vyházeni ze strany a ze zaměstnání. Mysleli si, že to nějak usmlouvají ústupky

I. Mertl 17.8.2019 15:18

Konzervativní pohled? Ne, naivní!

Rozebírat události let šedesátých je záležitost vděčná, zvláště není-li k nim moc co říci, že, pane Podracký? Osobně to vidím jako záležitost prajednoduchou, hloupoučký pokus z hlubiny kompartaje. Jedinou skutečnou záhadou zůstává, z čeho pocházel a jak skutečně byl motivován optimizmus skupiny soudruhů kolem Dubčeka, že něco jako tak podivuhodného jako socializmus s lidskou tváří může být kompatibilní s moskevským komunismem. Jen úplný naivka nebo hlupák mohl považovat takovou kohabitaci za možnou. Celá "revoluce" proto skončila tak, jak musela, protože Stalin byl sice již 15(!) let mrtvý, ale stalinizmus byl ještě přežíval; také Západ byl stále rád za status quo. Neskončila krvavěji, resp. doopravdy krvavě, jen díky tomu, že drtivá většina nekomunistické populace sice s díky akceptovala uvolnění politických a kulturních svěracích kazajek, ale přitom se jen s pobavením dívala na kdoví zda skutečnou snahu straníků o nějakou změnu režimu. Škoda? Kdo ví, ale čas tehdy nenastal, ale i tak díky za pár roků naděje. Alespoň já to tak tehdy cítil a vidím i dnes. Co Vy, pane Podracký? Víte, jak na to ti "reformisté" přišli i jak to doopravdy mysleli?

J. Fridrich 17.8.2019 15:15

Re: Jen podotknu....

Já jsem nemyslel vojenský odpor ihned po 21. srpnu 1968, ale to velmi rychlé podvolení se těm násilným změnám krátce po okupaci a potom těch 21 roků hanby..

J. Fridrich 17.8.2019 14:59

Re: Souhlas pane Podracký.. Jen podotknu pro náš národ nepříjemn

Jugoslávii ne, ale Miloševičovo agresívní Srbsko..

V. Podracký 17.8.2019 14:27

Jen podotknu....

Bylo horší znásilnění v r. 1938 a nešli jsme do toho, byť jsme měli armádu a všechno. V r. 1968 bylo asi nemožné do toho jít. Nevím jak? Šel by do toho prezident Svoboda? Dal by rozkaz armádě? Pochybuji. V té době šlo pouze zachovat něco ze svobody. Proto se upálil Palach a Zajíc. Totální arogance moci SSSR byla právě v tom, že nám nenechali ani malý kousek svobody nabyté v r. 1968. To je jejich největší vina a dnes se v Rusku diví, že se k nim tak chováme. Je ovšem pravda, že dnešní Rusko s tím společného nic nemá, ale odpor k Rusákům vznikl v té době a těžko se nějak překonává.

J. Tachovsky 17.8.2019 13:08

Re: Souhlas pane Podracký.. Jen podotknu pro náš národ nepříjemn

Tak tak, Jugoslavii zvladlo az NATO

V. Podracký 17.8.2019 10:22

Re: Vkládali jsme naděje do falešných proroků.

To je sice drsně přesné pojmenování, nicméně tenkrát jsme byli rádi tomu Dubčekovi, který nebyl vyloženě zločinecký.

J. Fridrich 17.8.2019 10:19

Souhlas pane Podracký.. Jen podotknu pro náš národ nepříjemn

Souhlas pane Podracký.. Jen podotknu pro náš národ nepříjemné konstatování - takové znásilnění, jaké proběhlo tou noční okupací naší země 21.8.1968 a únos 4. nejvyšších státních činitelů by si většina jiných zemí a jejich obyvatel tak, jak my, líbit nenechali.. Uvedu namátkou dva - Poláci a Jugoslávci by do toho šli - jak říkal TGM " Tož budeme sedlat ". Na Jugoslávii si netroufl ani největší řezník v čele SSSR soudruh Stalin v roce 1949...

V. Podracký 17.8.2019 10:19

Re: Co je to reforma komunistického režimu ?

Tenkrát bychom přivítali jen slabý náznak svobody. Ta totalita byla zaková, že slabé světélko bylo zářivou lampou.

K. Janyška 17.8.2019 9:07

Co je to reforma komunistického režimu ?

Nikdy jsem ji nechtěl. Chtěli jsme s mým tátou, okradeným komunisty a dvakrát zavřeným v 50.letech, aby rudí zmizeli z povrchu zemského... Dzp.

D. Polanský 17.8.2019 8:28

Re: Vkládali jsme naděje do falešných proroků.

Asi tak. Drsné, ale výstižné. Dodal bych, že Dubček byl obyčejná loutka. Ten ani nevěděl, co se vlastně děje.

B. Volarik 17.8.2019 2:47

Vkládali jsme naděje do falešných proroků.

Dubček byl neschopný poseroutka, který se rozpačitě vezl na vlně, kterou nedokázal kontrolovat.

Svoboda byl několikanásobný zrádce národa. Měl se v osmašedesátém zastřelit, jenže tím jen vyhrožoval a pak stáhl ocas mezi nohy.

Husák byl extraordinérní svině.

J. Sinnreich 17.8.2019 1:09

Evropske hodnoty

Cinsti soudruzi jsou ucenlivymi zaky moskevskeho Politbyra. Uz na namesti Nebeskeho klidu v r. 1989 dokazali, ze se s nejakymi protesty nehodlaji zbytecne dlouho patlat. Stejne dopadne i pokus o zachranu demokracie v Hong Kongu. A stejne necinne stoji cely Zapad, zvlaste pak EU se svymi, tak proklamovanymi, "Evropskymi Hodnotami". Drzi hubu. Strach a hlavne ksefty jsou prednejsi.