27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

HISTORIE: Rudý děda

Poté, co Zdeněk Nejedlý požádal Antonína Dvořáka o ruku jeho dcery Otylky a po následném pádu na schodech se dokutálel až k nohám zmíněné Otylky, zrovna se objímající s Josefem Sukem, neměl příliš rád ani Dvořáka, ani Suka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Řezák 23.9.2016 10:20

S těmi námluvami to bylo takto: ...

Poté, co Nejedlý vykoktal svou nabídku, Dvořák odvětil: "Otylku vám nedám. Jednak vás nemá ráda, a i kdyby měla, tak bych vás musel schodit se schodů za to, jak ubližujete panu Smetanovi." Samozřejmě s ní počítal pro svého nejlepšího žáka, Josefa Suka. No, a protože Nejedlý ještě něco pindal, tak ho skutečně s těch schodů skopnul. Že padl k nohám Otylky, to jsem nevěděl, o to je to zajímavější. Bohužel Otylka zemřela velmi brzy, bylo jí pouhých 27 let, dala Sukovi syna a ten pak zplodil slavného houslistu.

K. Krejčů 23.9.2016 12:01

Re: S těmi námluvami to bylo takto: ...

no nevím - je známo, že Dvořák Smetanu moc "nemusel". Nebylo by tedy Nejedlého ubližování Smetanovi spíše doporučením?

J. Řezák 23.9.2016 13:43

Re: S těmi námluvami to bylo takto: ...

No, určitá soutěživost zde byla, Smetana mu trochu záviděl "světovost", ale jinak se respektovali. Smetana například vycoce cenil Slovanské tance. Smetana jako kapelník uváděl Dvořáka, Dvořák naopak hrál na violu pod Smetanovou taktovkou v Prozatímním divadle (příklad v Braniborech v Čechách). Jinak pověst o jejich nevraživosti šířil a podporoval hlavně rudej dědek, protože Dvořáka nenáviděl. Je zajímavé, že Nejedlý má dodnes pomník v Litomyšli.