21.9.2021 | Svátek má Matouš


HISTORIE: První odsun?

3.10.2016

Den 30. září je v českých dějinách dnem, kdy si připomínáme, nebo bychom alespoň měli, Mnichovskou dohodu a její důsledky pro existenci Československa. Ačkoli učebnice dějepisu datují počátek druhé světové války k napadení Polska 1. září 1939, různé národy svou roli v druhé světové válce ohraničují různými daty (například v Tichomoří válka také neskončila na počátku května vítězstvím nad Německem v Evropě, ale až o několik měsíců později).

Pro nás válka začíná de facto právě na konci září 1938. Zde se (dočasně) stáváme prvními poraženými, jak napsalo dobové České Slovo, zde začínají první odsuny a vyhánění statisíců spoluobčanů, ale zde také začíná úsilí prezidenta Beneše směřující k nulitě Mnichova (která nebyla vůbec samozřejmá) a ke konečné porážce nacistického Německa.

Historie by pro nás neměla být základním východiskem a měřítkem veškerého našeho konání. Měla by být oním zpětným zrcátkem, o kterém hovoří Václav Klaus: „Zpětné zrcátko v autě je naprosto nezbytné, nesmí však být tak velké, aby zakrývalo celé přední sklo.“

Musíme připomínat tehdejší německou menšinu nadšeně vytrhávající pohraniční kameny a vítající Hitlera, ale i Němce, kteří se s Čechy solidarizovali. Je třeba připomínat uprchlíky vyhnance z československého pohraničí, první odsunuté této války v Československu. Pouze takovou optikou a právě s vědomím onoho prvního odsunu a vyhánění je nutno se dívat na následné události, nezměrné tragédie druhé světové války a na všechny následné odsuny.

Do září 1938 se totiž datuje začátek konce soužití Čechů a Němců v jednom státě, nikoli do poválečných měsíců roku 1945 a 1946, jak nám svou svévolnou interpretací historie podsouvají někteří komentátoři. Právě kvůli nim je třeba si připomínat Mnichov, i navzdory tomu, že ono zpětné zrcátko účelově nastavují pouze na jednu stranu.

Institut VKAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.