6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Diskuse k článku

HISTORIE: Milada Horáková a národní socialismus

Před pár dny proběhla velká vzpomínková „tryzna“ nad tragickou smrtí komunistickou justicí popravené Milady Horákové. Je samozřejmě důležité, aby z historické paměti národa nebyla vymazána zrůdnost a nelidskost marx-leninské filosofie a ideologie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Sladka 4.7.2020 12:34

Omlouvám se, že se odkloním tak trochu od tématu. ale byla bych ráda, kdyby se tu někdo kompetentní vyjádřil k mému pohledu na proces s M. Horákovou. Já chápu trestní řízení tak, že jsou dvě strany - jedna je stát zastoupený tehdy prokuraturou a druhá je obviněný se svým obhájcem. O M. Horákové tedy rozhodl soudní senát. Přiznání vynutila policie (tehdy už zřejmě SNB). Ale v médiích se stále omílá Urválek a Polednová. Zcela kacířsky mám dojem, že odsouzení Polednové byla politická objednávka (odsouzená za zločinné spiknutí). Trochu se v tom ztrácím.

E. Novotny 4.7.2020 0:23

Tady se naprosta vetsina prispevatelu nejen odklonila od podstaty veci, ale hlavne si ohrala svoji vlastni politickou polivku a svuj jakysi - exhibicionistky - pocit znalosti veci. Nicmene dekuju za par skvelych prispevku ktere dojem zmirnily - a taky i dost objasnily.

Takze ne uplna marnost - to je dobre. Uzitecny clanek, anyway.

P. Staronový 3.7.2020 23:25

Já taky, ale "málo nás".

P. Staronový 3.7.2020 23:24

To si dobře zapamatujte, až sem zase budete cpát své dojmy.

P. Staronový 3.7.2020 22:35

Nezapomněl. Vybral jste si záminku, protože jsem holt "nežral" vaše provokace.

M. Kolář 3.7.2020 22:34

No jo. Tak to já jsem v té menšině která raději německého liberála než českého socana, natož komouše... Ale i národní politika bude vždy ..

H. Lukešová 3.7.2020 22:33

Josep Borrell, nutné podotknout, že je španělským socialistou, čím více je dnes kdo levicový, tím je větším antisemitou...

P. Staronový 3.7.2020 22:32

Kdo to bude kontrolovat?

H. Lukešová 3.7.2020 22:32

Stejně tak myslím, že to bylo roku 2016 světové mocnosti odhodily Stát Izrael, když se dohodly s Íránem na jaderné dohodě. Tehdy USA vedl zločinec Obama.

Naštěstí pan americký prezident Donald J. Trump posléze roku 2018 odstoupil od jaderné dohody a uvalil na Írán sankce.

No a zbývajícím světovým mocnostem se Trumpův postoj nelíbí, zatímco šítský ajatoláh Khamenei píše do twitteru "volná Palestina, konečné řešení" či nazývá Izrael "zhoubným nádorem", tak se nic neděje, darebák eunjní ministr zahraničí Josep Borrel řekl, zjednodušeně o nic nejde, víme, že íránský režim je antisemitský, ale musíme se s tím naučit žít, no bezva.

Ale Izraeli vyhrožuje sankcemi, jestliže uplatní suverenitu na židovská osídlení v Judeji a Samaří. Jestli k uplatnění suverenity dojde, to nikdo neví, možná ano, možná ne, já bych byla pro uplatnění suverenity, jenže okolnosti uvidí. Zatímco židovská osídlení nikomu neubližují, islámský džihád zabíjí kde může, ale špatné jsou osady, ne radikální islám...

P. Staronový 3.7.2020 22:31

Jo, pan Kolář píše reálně.

Pan Mařák se spíš snaží provokovat přehnanými nápady.

P. Staronový 3.7.2020 22:29

Lituji, ale ne. I kdyby Beneš "prozřel" dříve, na radikální řešení neměl "koule".

P. Staronový 3.7.2020 22:26

Spíš legrační. V celém světě se nadnárodní strany moc "nechytají". Každá více či méně národní je, jinak by byla bez voličů.

Lidí, kterým je (příkladně) německý liberál bližší než český socan (natož komouš), je sakra málo, ve všech státech. Proto se vůbec neprosazují celoEUnijní strany.

P. Staronový 3.7.2020 22:23

Podstatný je ten socialismus. Ta národnost v Česku je spíše fraška.

J. Kraus 3.7.2020 22:20

Díky za článek. Jsou Židé praví po matčině linii a židé nepraví, přijavší vnější znaky. Mentální zábrany dnešních lidí brání pochopení jejich postavení a role v minulosti i teď. Dnes už je vše opět tak rozjeto, že nemá moc smysl do toho šťouchat, kriticky ani v dobrém, opět k největší škodě židů nepravých, vedených s podporou Západu na nová jatka. Co se týče znárodňování, Západ nás odmrštil v Mnichově a na Jaltě, pan president Dr.E.Beneš šel pak jedinou volnou cestou. Ve Francii, a nejen tam, se po válce znárodňovalo ještě víc, nedotáhli to ale až k těm ševcům jako pak u nás komunisté.

M.Horáková, člověk jistě opravdový a čestný, byla zřejmě neopatrná až těžce naivní a musela tím provokovat. Obrazně špička ledovce. Před svým zatčením byla na jakési schůzce či jednání na faře ve Vinoři, sousední vesnici. Podle vzpomínek o tom věděli všichni lidé v okolí, ti oposičníci se se svými plány snad všude schválně chlubili a doba, jako v té Francii, šla nalevo.

M. Kolář 3.7.2020 22:18

Sorry za reakci od neosloveného ..

Bez ohledu na program.. :-/ . Zajímavé..

M. Kolář 3.7.2020 22:05

Drobná osobní poznámka. I já mám osobní zkušenost s prapředkem/prarodičem z okruhu národních socialistů. Odsouzen na 25 let v monstrprocesu v oblasti chomutovsko-mostecko. Návrat domů r. 1960..

T. Krystlík 3.7.2020 22:03

Rádo se stalo. Problém je ještě hlubší, vážený pane Mařáku! Žádná hlavní česká politická strana za 1. republiky nebyla prosta českého nacionalismu, jen u agrárníků bylo křídlo nezasažené nacionalismem, ale nebylo s to se prosadit. Od roku 1945 dodnes jsou všechny strany v českých zemích bez ohledu na program nacionálně socialistické a to včetně komunistických.

M. Kolář 3.7.2020 21:59

Pojem nominální > formální, jmenovitý, atd... Dějiny nemají nominální linku.. Rv

V. Klepetko 3.7.2020 21:52

Opravdu si myslíte, že je to nutné? Kdo nebo co Vás nutí? :-)

M. Mařák 3.7.2020 21:50

Je navíc překvapivé, že byl v jejím čele dokonce i bývalý premiér Paroubek. Pro mne se jedná o něco naprosto nepochopitelného.

Jinak děkuji za celkové historické shrnutí vývoje pojmu národní socialismus.

M. Mařák 3.7.2020 21:45

Dobrou, taky vstávám brzy a valím na nákupy.

V. Klepetko 3.7.2020 21:45

Asi bych souhlasil. Možná že bych ale tyto hříchy více poměřoval a srovnával s tím, jak se ten nacionalismus projevoval v daleko odpornejší podobě u jiných.

A třeba "nesocialistický" nacionalismus Japonců napovídá, že pro nějakou typologii se ta Martinova kombinace příliš nehodí. Vyskytoval se totiž i internacionalistický socialismus a nesocialistický nacionalismus právě toho japonského typu. Uznávám, že to téma příliš jednoduché není. Myslím, že to Martin příliš zjednodušil...

T. Krystlík 3.7.2020 21:44

Je nutné připomenout časovou posloupnost vývoje. Nacionální socialismus není vynálezem německým, nýbrž českým. V Čechách v roce 1897 vznikla vůbec první národně socialistická strana jako reakce českých národoveckých socialistů na internacionálnost a historický materialismus sociální demokracie – Česká strana národně sociální – která měla čelit marxismu, „výtvoru židovsko-německé buržoazie" a vést české pracující třídy ve vlasteneckém duchu. Nevycházela z filozoficky podloženého světonázoru, neměla fundovaný program, řídila se spíše náladou a vypomáhala si demagogií. Prioritou českého nacionálního socialismu vůči německému se zakladatel strany Václav Klofáč vždy chlubil. Český nacionální socialismus po Klofáčovi „poněmčil“ sudetský Němec Rudolf Jung, rodák z Plas, Německá dělnická strana (Deutsche Arbeiterpartei, DAP) vznikla v listopadu 1903 v Ústí nad Labem a deklarovala, že bude bojovat „proti všem cizím vlivům“. V květnu 1918 se na sjezdu ve Vídni přejmenovala na Německou národně socialistickou dělnickou stranu (Deutsche Nationalsozialistische Arbeiterpartei, DNSAP). V lednu 1919 byla v Mnichově založena Německá dělnická strana (Deutsche Arbeiterpartei, DAP), jejímž členem se v září stal i Adolf Hitler. V únoru 1920 se strana přejmenovala na Národně socialistickou německou dělnickou stranu (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP). Podobně měnili název své strany čeští nacionální socialisté. Na jaře 1918 byla přejmenována na Českou stranu socialistickou, po vzniku republiky až do roku 1926 to byla Československá strana socialistická, poté Československá strana národně socialistická, která se v roce 1948 přejmenovala na Československou stranu socialistickou. Po roce 1989 vystřídala šest názvů, dnes existuje pod názvem Česká strana národně socialistická. Česká republika má jako jediný stát v Evropě stranu nominálně nacionálně socialistickou.

V. Klepetko 3.7.2020 21:35

Ale uznávám, že jako intelektuální provokace je ten článek hezký. Je ovšem zatížen evropským suprematismem a evropocentrismem i bílomyšlenkovizmem! :-)

Dobrou noc, jdu dřív spát, zítra za rozbřesku vyrážíme na houby!

M. Kolář 3.7.2020 21:29

Tak s tím Benešem jistě, také proto jsem na článek pana Mařáka takto reagoval. Na článku mně nevadí zkoumání a nalezení podobností oněch ideologických východisek.. Ale mám tam problém s tím, jak je tato rozlišovací rovina "překlopena" do kontextu reálné historické situace a reálných historických osobností. Ale nacionalismus u nár. soc. samozřejmě byl, Beneš také věřil na chiméru slovanské vzájemnosti, Horáková měla tvrdě antiněmecké projevy... Kdyby nebylo Masaryka, kdoví jak by tito lidé smýšleli ve svém zralejším věku ..

E. Novotny 3.7.2020 21:26

I kdyz zde, panove (vetsina) operuji ozdobne fluskulujicim jazykem, ktery ma omracit, (vcetne autora), ale nikam konkretne nemiri, porad pan Navratil a take pan Kolar mne oslovuji, Jejich prispevky povazuju za rozumne a logicke. Tady argumentace funguje.

M. Mařák 3.7.2020 21:26

Všichni jsme Gogo, no jistě...

V. Klepetko 3.7.2020 21:24

Stejný základ mají i tři Abrahámovská náboženství. A i s těmi psy máme stejného evolučního prapředka. No a? :-)

M. Mařák 3.7.2020 21:17

Ta ideologie se vyvíjela různě, vždyť o tom píši, ale ten její základ byl shodný.

M. Mařák 3.7.2020 21:15

Ahoj, dík za tip, mrknu se po tom. Docela mne zaujal i vývoj v Chile, když jsi nakousl tu Jižní Ameriku. Tam se národní socialisté dostali k moci v koaliční Lidové frontě se socialisty a komunisty, no a nakonec z ní vystoupili, neboť se jim zdála málo levicová.

To je docela pikantní.