Středa 10. června 2026, svátek má Gita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

GREEN DEAL: Pokus o perpetuum mobile

Český průmysl svým výkonem na úrovni roku 2017 a půjde ještě níž.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

JK

Doplňme, že to celé dekarbonizační šílenství, kterým ničíme Evropu, postrádá jakékoliv opodstatnění. CO2 velmi pravděpodobně nemá na klima významný vliv. Zřejmě nepůsobí to strašlivé oteplování. Oteplovalo a ochlazovalo se opakovaně. Zatím vždy si příroda poradila sama. Ani my bychom neměli poroučet větru a dešti, ale měli bychom se snažit přizpůsobovat. Nevyhazovat peníze za dotace na OZE, za biopaliva, neničit přírodu těžbou vzácných kovů pro BEV, nedovážet FV panely z Číny atd. atd. Jen se sami úplně nesmyslně plazíme před nám nepřátelskými režimy. Nic nenahrává Rusku a Číně více, než naše vlastní sebedestrukce Green Dealem.

3 0
možnosti
PS

Článek by byl fajn, kdyby nebyl v rozporu i s tím, co vyzkoumaly univerzity, a to dávno před tím, než to někdo začal prosazovat jako politiku.

Jistě: omyl není vyloučen, ale argumenty v článku argumenty nejsou. Pálit fosilní zdroje (= akumulovanou zelenou energii), jen proto, že je to snazší, není důvod. Zelená politika je jen o tom, že obnovitelný zdroj má přednost. Ne, že jde o jedinou povolenou alternativu, jak se pokouší tvrdit autor.

2 1
možnosti
MN

Tak nevím, hloupý, nevzdělaný nebo fanatický věřící? Nebudu hned pochybovat o vašich kognitivních schopnostech, pak ale padáte do poslední kolonky.

1.) Nejsou žádné obnovitelné zdroje. Ukažte mi fotovoltaický panel který je obnovitelný. Nebo obnovitelný větrník. Samotný název je záměrně nepravdivý.

2.) Ano OZE má přednost v situaci kdy na 2 hodiny přes poledne vyjde slunce, ale za kopcem jede uhelná elektrárna a pálí uhlí protože je v záloze a protože se nevyplatí vypnout. TJ. energie z takového Občasného zdroje je nejméně 2x dražší. Nehledě k tomu že méněcenná energie z Občasných zdrojů je mnohem dražší než energie ze zdrojů stálých takže ta se musí z důvodů víry uměle zdražovat povolenkami.

3.) Svým rozšířením Občasné zdroje dokázaly jenom to že bez stálých zdrojů se civilizace neobejde.

4.) Co se produkce CO2 týká tak závislost je jasná, čím víc Občasných zdrojů tím větší produkce CO2.

5.) Čím víc OZE tím dražší energie.

1 0
možnosti
AT

A42l62e25š 60T70e87p27l45ý

23. 8. 2024 20:13

Taky pěkný článek - kdy se "provalilo", že před cca 1 milionem let Grónsko nepokrýval žádný ledovec - a koncentrace CO2 byly přitom nižší, než dnes. A to bez jakéhokoliv lidského přičinění...

Ale pravověrné alarmisty to "nevychýlí" - oni si z toho přeberou jen "křehkost" klimatického systému Země.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-vedc...

4 0
možnosti
PD

Zkuste k tomu číst přidat i pochopit. Ale s tím asi budete mít potíže.

2 1
možnosti
KN
JP

Logické,Markéta argumentuje perfektně a nepokouší se šířit nenávist.Děkuji.Budu ji volit ve volbách do Senátu.

7 0
možnosti
MZ

Volil bych ji také, ale bydlím jinde.

2 0
možnosti
JK

Zajímavé je, že Čína si na něčem podobném jako je v Evropě Green Deal, jen v podstatně rozumnější podobě, staví již 20 let svou ekonomiku. Přesněji řečeno ji transformuje. A přesto tamní ekonomika roste pořád již více než 40 let tempem nevídaným. A kdyby jen to: Čína si předsevzala a také to pomalu začína i plnit, že právě těmito novými, moderními technologie ekonomicky dobude svět.

"Som z toho voľajako zmätený." Jak je možné, že na těchto technologiích (solární články, větrníky, elektrovozy) vydělává, když jsou tak nesmyslné? Druhou možností pak je, že na nich prodělává - ale jak je pak možné, že při tak obrovských sumách prodělaných peněz čínská ekonomika "neklekne", spíš naopak? Nebo ti Číňané snad objevili perpetuum mobile a ty obrovské sumy prodělaných peněz jsou motorem čínské ekonomiky?

Spíš si myslím, že když dva dělají to samé, tak to nikdy není to samé.

0 5
možnosti
VP

V28a40ň28u75r58a 15P46e88t42r

23. 8. 2024 19:37

Čína na prodeji FVE, větrníků a elektromobilů pitomým Evropanům pochopitelně vydělává. Doma spouští dvě uhelné elektrárny týdně!

4 0
možnosti
JK

Nejsem a nikdy jsem nebyl podporovatelem Green Dealu. Současně ale nemám rád, když někdo plácá páté přes deváté. Tedy:

"Je naprostá utopie, že postavíme ekonomiku na zelené ideologii, na nulových emisích a na elektroautech. Je to v rozporu s fyzikálními zákony."

Může paní Šichtářová své tvrzení, že je to v rozporu s fyzikálními zákony, dokázat? Ptám se čistě vědecky - jaký přírodní zákon se tímto porušuje, v čem, a co konkrétně je v rozporu? Jen prosím neuvádějte zákon o zachování energie. To, že něco v současnosti ještě neumíme udělat na 100 %, ještě není důkazem, že je to proti přírodním zákonům. Lidé na strojích těžších než vzduch létají teprve od roku 1903, ale ani před 500 nebo 1000 lety to nebylo proti přírodním zákonům. Ty jsou pořád stejné. Živočichové (některé druhy) létají již více než 100 miliónů let.

Mimochodem ve druhé polovině 19. století se objevilo vícero pokusu o létání ve strojích těžších než vzduch. Ale mnozí tehdejší "učenci" v tom měli jasno: létat mohou jedině ptáci, určitě ne lidé. Což podle úhlu pohledu je i není pravda.

Proč to zmiňuji? Argumentovat proti nesmyslům jiným nesmyslem je cesta do pekel. Odpůrci progresivistických bláznů (ke kterým se řadím i já - k těm odpůrcům) si zadělávají na velké problémy v budoucnu. Může se totiž stát, že nějaký stát nebude vědět, že "zelená energie" v rozporu s přírodními zákony a proto takovou ekonomiku vybuduje. V takovém případě progresivisté pak budou mít na každou kritiku své ideologie stejný protiargument: "O zelené energie jste také dlouho tvrdili, že je to nesmysl a jde proti přírodním zákonům. Proto nemáte právo teď kritizovat tohle a tohle."

1 3
možnosti
JK

Pani Šichtářová - tak jako všichni, co brojí proti zelené energii, účelově nerozlišují mezi ideologii a technologii. Ideologie Green Dealu tak, jak ji prosazuje Brusel, je samozřejmě nesmysl. Ale to automaticky neznamená, že nesmyslem je i samotná technologie. Řečeno jinak - s vaničkou vylévají i dítě - tedy samotné technologie zelené energie.

Na Slovensku je jeden takový fanatický odpůrce zelený energie - mimochodem velice schopný politický komentátor. A ten rovněž argumentuje, že to odporuje přírodním zákonům. Jen jednou velice krátce naznačil, jakému - zákonu zachování energie. Ovšem to se dá vyvrátit levou zadnou. Ale několikrát již nezapomněl zdůraznit, že on je doktor přírodních věd (RNDr.), takže on to přece musí vědět.

Lidé jako pani Šichtářová - a že jich na NP je - se od myšlení Bruselu odlišují jen minimálně - matematickým znaménkem. Když Brusel hlásá plus, oni říkají minus. A opačně. Oba tábory jsou ovšem na té samé ideologické lodi, která pluje odnikud nikam. Technologické otázky totiž nelze vyřešit ideologickými žvásty.

1 7
možnosti
SK

Vážená paní autorko,

obávám se, že se s tím návratem do středověku pletete. Ve středověku se totiž topilo dřevem, a hle, co jsem našel na internetu:

Spolková agentura pro životní prostředí (UBA), která je podřízena Spolkovému ministerstvu životního prostředí, přes noc povýšila využití energie ze dřeva z „klimaticky neutrální“ na „klimaticky škodlivou.“

Za tím stojí společný, dosud nepublikovaný dokument ministrů Zelených Roberta Habecka (hospodářství), Steffi Lemkeové (životní prostředí) a Cema Özdemira (zemědělství), o kterém informuje Die Welt.

UBA již na svých webových stránkách přeprogramovala svou kalkulačku CO₂. Na spálení jedné tuny dřeva se nyní uvádí 1,7 tuny oxidu uhličitého.

(proklik z portálu D-fens na příspěvek "Německo klasifikuje dřevo jako škodlivé pro klima")

Takže až se to prosadí na úrovni EU ...

5 0
možnosti

Ano, ještě větší blbci než jsme doufali. Němci nedělají malé chyby.

Takže to nebude ani středověk, ale zpátky na stromy.

6 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz