13.8.2020 | Svátek má Alena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Jouza 15.7.2020 17:20

Vulpes pilum mutant non mores...........!!

M. Pivoda 15.7.2020 12:25

Jak vzpomíná na rok 1986 Wikipedie? https://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster

The Chernobyl disaster was caused by a nuclear accident that occurred on Saturday 26 April 1986, at the No. 4 reactor in the Chernobyl Nuclear Power Plant, near the city of Pripyat in the north of the Ukrainian SSR. It is considered the worst nuclear disaster in history and was caused by one of only two nuclear energy accidents rated at seven—the maximum severity—on the International Nuclear Event Scale, the other being the 2011 Fukushima Daiichi nuclear disaster in Japan.

Osobní poznámka: Protože jsem nastudoval španělštinu, dostal jsem příležitost pracovat na Kubě. Odletěl jsem tam sám (na ekonomicky nevýhodný kontrakt po dobu 9 měsíců) někdy začátkem dubna 1986 a vrátil jsem se v prosinci 1986. Fidel Castro byl v té zemi nezměrně respektovanější politik, než kterýkoliv jiný český politik v té době. Fidel ekonomicky experimentoval. S hlavními výnosy z cukrové třtiny se ale nedalo příliš vyskakovat. Morálně ale Fidel Kubě určitě pomohl, povzbudil občanské sebevědomí. Fidel byl skutečně davy strhujícím řečníkem. Nedalo se to vůbec srovnat s naším tehdejším prezidentem Gustavem Husákem.

Do naší lepší budoucnosti se lze proinovovat, nikoliv proinvestovat (například do Stupid Wings).

J. Kratochvíl 15.7.2020 9:54

Pane Klausi, mne by především zajímalo mnohem více než vaše poznámky to, že v poslední době se již otevřeně mluví o selhání tržních sil a trhu obecně, zvláště v době probíhající koronavirové krize. Z současné recese nás žádné tržní mechanismy nezachrání, ale pouze důkladné a svědomité naplánování vydávaných prostředků.

Jaký je váš názor?

To musí být pro vás velké zklamání asi tak jako pro soudruha Jakeše rok 1989 ! A pak, že neexistuje spravedlnost. Jakeš alespoň zmizel z veřejného života a neobtěžoval veřejnost nějakými hloupými poznámkami jako vy.

I. Pávek 15.7.2020 10:28

Výborně pane Kratochvíle ! R^

P. Staronový 15.7.2020 10:36

Všichni komouši v jeden šik!

Jakeš, Kratochvíl i Pávek!

J. Kanioková 15.7.2020 14:22

1*****, přesně !

P. Staronový 15.7.2020 10:35

" ... v poslední době se již otevřeně mluví o selhání tržních sil a trhu obecně" Jaké "v poslední době"? Vy komouši to tvrdíte pořád a pořád je to stejná pitomost.

J. Kratochvíl 15.7.2020 10:47

Tak mě laskavě vysvětlete, jak nás neviditelná ruka trhu vyvede ze současné epidemické krizi. Jak dokáže krizi zmírnit? To jsem na tebe zvědavý,antikomouši, můžeš se předvést.

M. Valenta 15.7.2020 11:14

To pan Staronový neví. On jen ví, že Klaus má ve všem recht.

P. Manda 15.7.2020 11:22

proč by zrovna vám měl někdo něco vysvětlovat ? Uklidněte se a truchlete.

J. Kratochvíl 15.7.2020 11:26

Ono to vysvětlování patří k demokratické diskusi, jestli víte, co to je. Podle vaší poznámky soudím, že ne. Vy víte pouze to, že Klaus má pravdu. To je pro diskusi trochu málo.

J. Novák 15.7.2020 16:08

Nijak. Neviditelná ruka trhu nikoho nikam nevede. Naopak. Ti, kteří se nechají vést díky neviditelné ruce trhu časem zjistí, že byli obráni i o to nic, co měli, a začnou psát přesně to, co píšete Vy.

P. Brich 15.7.2020 12:58

V dobách nedostatku v krizových situacích je přídělový systém (válečný komunizmus) efektivnější než trh, protože se teoreticky to nejnutnější dostane na každého. Pokračování přídělového systému mezi podnikatelskými subjekty je socializmus a ten, jak jsme experimentálně odzkoušeli, nefunguje.

Socani všech odstínů se snaží dosáhnout krizového stavu zelenými hovězinami (OZE, atd) a humanitárními vepřovinami v podobě importu doktorů a inženýrů z Afriky a filozofů z písečných dun a ropných polí. A mudrci s uspokojením vykřikují, že trh nefunguje. :-)

J. Novák 15.7.2020 15:44

"v poslední době se již otevřeně mluví o selhání tržních sil a trhu obecně..." Ano, to se mluví. Začalo to v polovině 19. století během buržoazních revolucí? ty byly natolik krvavé, že nějakou dobu pak na tyto řeči nebyl ani čas ani důvod. Opět zesílily někdy koncem Dlouhého 19. století. V roce 1914 tyto řeči přešly v činy. Po válce na podobné nesmysly nebyl čas ani důvod, takže se toto otevřené mluvení začalo zase obnovovat koncem 20. let 20. století. V roce 1938 přešly tyto řeči v činy. Po druhém díle války na poražené straně na tyto nesmysly opět nebyl čas ani důvod, ale vítěz, který vzal vše, přeměnil opět slova v činy. Po Studené válce zase chvíli nebyl na nesmysly čas ani důvod, ale poslední dobou se opět začíná o selhání svobodné lidské práce a podnikání mluvit. Takže čekáme, kdy zase slova přejdou v činy a modlíme se, abychom se dožili doby, kdy po válce nebude na tyto nesmysly zase ani čas, ani důvod.

M. Fleishman 15.7.2020 16:32

Je až neuvěřitelná ta podoba Milouše Jakeše s Ing. Václavem Klausem. VK je sice jiná třída a původ, přesto v jednání a charakteru mají mnohé, mnohé společné. Více než se na první pohled může zdát. Velký rozdíl je v tom, že až VK odejde na Pravdu boží, jeho rodina to určitě nebude skrývat a bude očekávat státní pohřeb na účet daňových poplatníků.

P. Brich 16.7.2020 10:50

A po Vás ani pes neštěkne, M. Fleishmane. Prostě ani ta nula nezbyde.

J. Novák 20.7.2020 10:50

Marně přemýšlím, kdy Milouš Jakeš rozdával občanům státní majetek? Pokud si pamatuji, Milouš Jakeš měl velký problém pochopit princip socialistické přestavby, zatímco Václav Klaus neměl problém zorganizovat fundamentální změnu politického i ekonomického systému této země s minimálními negativnémi důsledky pro většinu obyvatelstva, což se v historii Evropy obdobně nepodařilo snad vůbec nikomu.

Takže Vaše tvrzenío podobnosti těch dvou pánů vychází z fatálního nepochopení jejich životního odkazu. Myslím si, že označit je za úplné opaky by výrazně více odpovídalo realitě.

P. Černý 15.7.2020 8:42

Tak mě napadá taky jedna glosa, aniž bych chtěl působit předpojatě vůči panu glosátorovi.

Ta naše zideologizovaná ekonomická transformace provázená rádoby liberálními glosami o nutném předstihu ekonomů před právníky, byla vlastně taky svého druhu kulturní revolucí.

Nakonec můžeme být spokojeni, že už tu revoluci máme za sebou. Před třiceti lety to odnesly vlastně jen podniky. Kdyby k tomu systematickému rabování a ničení státního kapitálu došlo až dnes, v době kdy se masově bourají sochy (a kdo ví, zda nedojde i na historické budovy), nejspíš bychom už neměli ani to Národní divadlo.

P. Staronový 15.7.2020 10:38

Naše transformace byla (i ve srovnání s jinými) úspěšná.

"Rádoby liberální glosy o nutném předstihu ekonomů před právníky" byl prostý fakt bez ideového podkladu.

J. Kratochvíl 15.7.2020 11:14

Naše transformace nebyla úspěšná, když zapříčinila to že za 3o let jsme nedosáhli průměrné úrovně evropské a že naše ekonomika veškerá je v cizích rukou. A tím pádem nejsme suverénní nad svým hospodářstvím. Tak čem spočívá ta úspěšnost. Mohl byste mi to vysvětlit.?

J. Novák 15.7.2020 16:00

Naše transformace byla nejlepší (resp. druhá nejlepší, ale za nesrovnatelných podmínek Slovinska) do té doby, dokud občany této země nepřemohl Mozkožrout flákačský a nedonutil je volit socialistické sliby místo poctivé práce. Klaus je vinen Opoziční smlouvou a Rychetským na postu šéfa dnes (anti)Ústavního soudu, ale za to, co píšete, může lid této země, který si socialismus zvolil v demokratických volbách 1998. "Akce čisté ruce" a "lákání zahraničního kapitálu" každému s IQ nad 50 již tehdy jasně ukázaly, kam se bude ubírat budoucnost této země, a že to nemůže dopadnout jinak, než píšete. Měl jste tyto otázky klást tehdy, dnes je příliš pozdě!

J. Kratochvíl 15.7.2020 18:04

Naše transformace nebyla úspěšná, protože jejím cílem nebyla poprava celých prosperujících odvětví a oborů naší ekonomiky, jak správně píše pan Černý v 11.33, ale naopak cílem bylo její povzbuzení a podpora odvětví ve kterých jsme byly úspěšní, t.j strojírenství, elektrotechnika, energetika včetně jaderné, textilní a oděvní průmysl, potravinářský průmysl atd.. Nevyváželi jsme na západ, ale měli jsme obsazené třetí trhy včetně SSSR na které se hned vrhly naši konkurenti, když podle vás tzv. úspěšnou transformací Klausovou tyto podniky padly. Co bychom za tyto trhy dnes dali..Klaus sliboval, že Rakousko doženeme do 3 let a kde je dnes Rakousko a kde jsme my po 30 letech. ČSSR nebyla v r. 89 zadlužená, ale naopak měla plno nesplacených pohledávek po světě, díky vývozu zcela konkurenčních výrobků. Nežila na úkor budoucnosti jako je tomu dnes pod vedením ekonomických Klausových učenlivých žáků.!

Snažíte se obhajovat Klause, ale píšete jak mu stále někdo ubližoval a kazil mu jeho "bábovičky". Na to vám naletí pouze tak antibolševici všeho druhu s IQ 50. v čele s paní Kaniokovou.

J. Novák 20.7.2020 11:19

1. o dohánění Rakouska nehovořil nikdy konzervativní Klaus, ale socialista Komárek.

2. smyslem ekonomické transformace nebylo, nikdy být nemělo a nebyla to transformace, kdyby bylo "...její povzbuzení a podpora odvětví ve kterých jsme byly úspěšní...", načež jmenujete třeba storjírenství či elektrotechniku, v čemž jsme zaostávali proti západním volnotržním ekonomikám o řádově desetiletí. Jestli hodláte tvrdit, že Škoda 742 byla ve světě žádanějším autem než Fiat Tipo/Tempra nebo počítač IQ 151 žádanější než výrobky IBM či Apple, tak byste se měl nechat léčit v patřičném zařízení např. v Praze Bohnicích. Zatímco po jmenovaných výrobcích volnotržních ekonomik šílel doslova celý svět (a pašovaly se i do ČSSR), o ty naše výrobky měli zájem jen na rozvojových trzích a jen s tou podmínkou, že za ně nebudou muset zaplatit (nejlépe nikdy).

3. bohužel realita byla taková, že ty rozvojové a východní trhy byly prodělečné a o naše výrobky tam měli zájem jen pokud nemuseli platit. Na západní trhy jsme pronikali pouze tak, že jsme prodávali pod cenou (např. reklamní slogan "nové auto za cenu ojetého"). Když se to ÚV pokusil změnit třeba právě v automotive, a dokonce měl pan Hrdlička takovou megakliku, že se Bertone chtěl pomstít Fiatu a navrhl celou karoserii 781 (později Favorit) "na dluh", tak TPV vyčerpala veškeré devizové prostředky celé VHJ a Favorit "vycucal" celé národní hospodářství jak krabičku džusu. Ano, díky tomu koupil Škodu VW, ale koupil "kapitalistickou" karoserii vyráběnou "kapitalistickou" technologií, kterou ale těžce zaplatili socialističtí otroci.

4. měli jsem cca 50 podniků, o jejichž produkci byl zájem a které perspektivu měly, ale 99 % ostatních nemělo cenu ani pozemku, na kterém stály. Smyslem transformace byla změna jejich managementu, výrobního programu a prodejních kanálů tak, aby buď dokázaly přežít, nebo uvolnily místo perspektivnějším.

J. Kratochvíl 15.7.2020 11:17

V r. 89 byla naše ekonomika v krizi rozpadem trhu RVHP. Jak se to mělo řešit vidíme dnes na řešení současné krize. Zachraňují se podniky a strategické firmy. A co udělal Klaus v po r. 89 naopak nechal tyto podniky rozkrást a vytunelovat.

P. Manda 15.7.2020 11:24

jste ideohlupák, nebo jen lžete ?

J. Kratochvíl 15.7.2020 11:27

Zkus napsat, hňupe, v čem lžu.

I. Pávek 15.7.2020 12:20

Já se vám divím pane Kratochvíle, že toho hňupa chcete přimět k diskuzi. To samé staronový.

J. Novák 15.7.2020 15:53

Čímž přesunul peníze od managementu státních podniků, o jejichž výrobky nikdo nestál a stavěly se z nich leda tak hladové zdi na nádraží, rovnou do peněženek občanů ČR prostřednictvím investičních kuponů.

Že mu za to ti samí občané neděkují, ale naopak nadávají do zlodějů a tunelářů, by mělo být důvodem k založení samostaného studijního předmětu v oboru psychipatrie.

P. Černý 15.7.2020 11:33

Pokud byla transformačním cílem poprava celých odvětví našeho průmyslu (jen z části vynucená změnou tržních podmínek) završená rozpadem finančního systému a krachem všech bank ve vlastnictví státu, pak zadané cíle splnila nejmíň na tisíc procent.

V této souvislosti není bez zajímavosti porovnání vývoje určitých ekonomických parametrů s mnohem zaostalejším a od počátku také zkorumpovanejsim Polskem. Svého času je vyhodnotil pan Marek z Deloitte.

Co se toho předstihu ekonomů týče, je škoda, že onen prostý fakt skvěle reprezentovaný současným předsedou vlády je takovým trnem v oku představitelům a sympatizantům Milionů chvilek pro demokracii.

I. Pávek 15.7.2020 12:01

R^