29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

GLOSY: O světě a politice (15)

Svůj předchozí text jsem končil citáty ze studie Tomáše Ježka, které jsem si zapsal 21. července 1989. Pak nastal určitý předěl, protože jsem hned potom odjel – po dlouhých dvaceti letech – do USA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 11.6.2020 17:27

Je zde hodně příspěvků "hodíme to na Klause"!

Kolik toho hodíme na Teličku?

Václav Klaus nevymyslel pravidla "aby Česká republika byla montovnou". Dovážela v listopadu brambory. Rovněž netvrdil, že se mu nelíbí řepa cukrovka.

P. Staronový 11.6.2020 21:50

A to navíc Česko tou montovnou ani není, to jsou jen vlhké sny oranžgutanů a agenta Akáta.

M. Pivoda 11.6.2020 10:28

Stále (tzn. i v roce 2020 stejně jako v roce 1989) platí sdělení otce moderního managementu, P. F. Druckera, že inovace a podnikatelství mění ekonomiku významněji, než makroekonomická opatření.

Bankovní úředník Klaus nikdy nepracoval tam, kde se vytváří nová hodnota (aby tam pochopil, jak to reálně funguje). Banky jsou vždy jen servisní organizací.

Životaschopných (makroekonomických) konstelací existuje několik, ale životaschopnost celku se vždy opírá o mikroekonomické tvůrce nové hodnoty. Tvůrcem nové hodnoty se ekonom Václav Klaus určitě nestal tím, že se nechal jmenovat předsedou spolku Josepha Schumpetera (ekonoma inovátora). Amen.

Dovětek: Jsem překvapen, že dosud (na podporu Václava Klause) se neozval diskutující Staronový, který se zde nedokáže podepsat svým vlastním jménem. Typicky to dělají různí agenti.

P. Staronový 11.6.2020 13:10

" Typicky to dělají různí agenti."

Třeba agent Akát.

A když si to tak přejete, tak Klaus umožnil mnoho nových hodnot tím, že způsobil, aby na ně byly peníze. Bez nich to totiž prakticky nejde.

Na rozdíl od odevšad vykopnutého Akáta.

M. Pivoda 11.6.2020 15:03

Ekonom 19. století, Milan Prokop (Staronový) nerespektuje instituce politického zřízení, které zde po listopadu 1989 jím obdivovaný Václav Klaus.

Případ "agenta Akáta" byl soudně vyřešen v Praze v roce 2009, ale Milan Prokop se k principům demokracie nehlásí, takže rozhodnutí českého soudu nerespektuje. Je to prostě schizofrenní magor.

D. Marynel 11.6.2020 15:40

;-DR^

P. Staronový 11.6.2020 16:24

Jo Akáte, kdo s čím zachází, s tím také schází.

Zvláště když se montujete do ekonomiky, které rozumíte co koze, od prdele k noze.

Jaký jste typ magora, těžko říci, jistá je jen umanutost.

P. Victorin 11.6.2020 15:37

Vážený pane Pivodo, ekonomicky kvalifikovaně zdůvodňujete skutečnost, že společenské hodnoty vznikají "zespodu" - z činnosti tvůrčích jednotlivců či týmů, nikoliv z činnosti makroekonomů, kteří v podstatě pouze rozdělují finanční efekt vznikající tvůrčí činností.

Zdvořile ale oponuji Vašemu tvrzení, že "Bankovní úředník Klaus nikdy nepracoval tam, kde se vytváří nová hodnota... /citace/".

Podle mne zmíněný bankovní úředník dostal doslova "životní pracovní příležitost vytvořit nové hodnoty", pověřením od úřadujícího prvého polistopadového prezidenta Václava Havla, připravit a následně jako ministr financí řídit nezbytnou transformaci majetku zaniklé ČSSR, tedy uskutečnit epochální privatizaci ČR.

/pokračování/

P. Victorin 11.6.2020 15:38

Ve zmíněné životní pracovní příležitosti jmenovaný, bohužel, fatálně zklamal i když to dosud urputně popírá a o fakticky zbabrané privatizaci ČR tvrdí pravý opak, že údajně byla mezi státy bývalé RVHP mimořádně úspěšná, avšak neuvádí pro koho /že byla epochálně úspěšná, nikoliv pro stát a jeho poctivé občany, nýbrž pro mezinárodního finančního podvodníka Viktora Koženého a jemu podobné, které svými trestuhodnými mediálními výstupy Václav Klaus, jako výkonný ministr financí, do ČR z celého světa přilákal/... Přátelsky zdravím! R^

D. Marynel 11.6.2020 15:47

R^

D. Polanský 11.6.2020 9:05

Svět, přesněji papír, je plný krásných a moudrých myšlenek, ale zcela něco jiného je, jaký svět je doopravdy. Jasně to pochopil Vladislav Vančura, v jeho knihách nenajděte hlubokomyslné úvahy, kudrlinky, plané psychologizování, ale jenom činy protagonistů. Vše je jenom o konkrétních činech, třebaže často za nimi jsou myšlenky, ideje, názory, koncepce.

P. Victorin 11.6.2020 7:58

Přečtením této zbylé části Glosy z klávesnice či pera prof. Ing. Václava Klause, CSc., dr. h. c. mult., si lze učinit několik závěrů, o kterých ze zdvořilosti raději nespekuluji, zda byly autorovým záměrem. Především, že autor je velice sečtělý a neobyčejně moudře uvažující jedinec, profesí mezinárodně respektovaný odborník v ekonomii, který se na půdě předních univerzit USA s kýmkoliv bez problémů domluví, nejspíš brilantní americkou angličtinou. Dále je z Glosy zřejmé, byť autorem nevysvětleno ani náznakem, že doma - v socialistické vlasti, zvané ČSSR, patřil k prominentům, které vládnoucí "dělnická třída", zvaná KSČ, pouštěla do zahraničí a v daném případě dokonce do "nejzrádnějšího kapitalistického zahraničí ze všech států kapitalisticky zrádných" - do zločinně imperialistických USA. Nejspíš tomu tak bylo, nikoliv proto, že by ambiciózní socialistický ekonom příliš okatě nesouhlasil s komunistickým režimem, ale možná, že tomu bylo z jiných důvodů, o kterých, z již zde výše zmíněných důvodů, opět nehodlám spekulovat.

/pokračování/

P. Victorin 11.6.2020 7:58

V poslední větě autor, jistě nikoliv bez taktického záměru sděluje, že aktivně přispěl k "pádu komunizmu", když stál po 17. listopadu 1989 na Václavském náměstí spolu s ekonomem Dušanem Třískou a rockerem Ondřejem Hejmou. Není jisté, zda si autor v této souvislosti při psaní Glosy plně uvědomil, pro něj ne zcela příznivou okolnost, že oba jím jmenovaní byli po výše uvedeném datu mediálně zmiňováni jako spolupracovníci komunistické tajné policie, tzv. StB. Ovšem, pokud jmenovaní zmíněnými spolupracovníky opravdu byli, mohlo by to vysvětlovat, proč jejich kamarád patřil k privilegovaným občanům ČSSR s právem navštívit dokonce USA? Zůstává ovšem neodbytnou otázkou - "Václav Klaus byl jejich kamarádem odkud?" - zda z práce u zmíněného Dušana Třísky, či z rockových koncertů u Ondřeje Hejmy, či ze "společného jmenovatele" obou, kterým je zmiňovaná spolupráce s StB, takže by šlo o "kamarádský trojlístek" spolupracovníků StB ?

/pokračování/

P. Victorin 11.6.2020 7:59

Tolik lze relevantně soudit a bez odpovědi se dohadovat z autorova textu.

Shrnutí a závěr: Ať autor svým textem sledoval cokoliv, pořád mi ale "hlava nebere", jak mohl tak vzdělaný a do jisté míry opravdu kvalifikovaný odborník v makroekonomii, naletět doslova jako hloupý "malý kluk" o 23. let mladšímu, nepříliš vzdělanému mezinárodnímu finančnímu podvodníkovi Viktoru Koženému, že ho spoluobčanům, v roce 1994, při privatizaci majetku zaniklé ČSSR v médiích představoval jako "Motor privatizace" a dokonce opakovaně hlásal - "Potřebujeme více Kožených!"?

J. Jirka 11.6.2020 21:30

Jděte k lékaři! Pomůže vám.

J. Pudil 11.6.2020 7:10

Plenky, stejně tak politiky je nutno pravidelně obměňovat.;-)

P. Manda 11.6.2020 8:48

Máte vyměněno ?;-D

D. Marynel 11.6.2020 15:46

Ctu zde cele zajimave clanky a vas bych se septal pane

Mando nic vice sem nenapisete nez to ze mate vymeneno??;-D;-D

P. Manda 11.6.2020 16:31

a co byste napsal vy. musíte se mne ptát ?

P. Manda 11.6.2020 16:34

mmch jste stejně vtipný jako, Vikrorgrupa chytrá.

D. Marynel 11.6.2020 17:50

Chcete byt zajimavej a ani neumite jmeno pana Victorina napsat;-D;-D

P. Victorin 11.6.2020 16:40

Pane Maryneli - od zdejšího "myslitele" pana Mandy, dle zde nabytých praktických zkušeností s jeho IQ a k tomu přiměřenou "kreativitou", můžete očekávat, že vás pošle k lékaři a k tomu přidá svou oblíbenou "peprnost" - spisovně řečeno - kaprolálii... Přátelsky zdravím! R^;-D

P. Victorin 11.6.2020 16:52

OPRAVA: Cizí slovo v závěru mělo správně být - KOPROLÁLII... Omlouvám se za překlep.

D. Marynel 11.6.2020 17:46

Od neho jsem urcite nic jineho necekal ,proto jsem se ho zeptal jestli ma vymeneno;-D

D. Polanský 11.6.2020 9:06

Když ne, to je počátek konce svobody.

M. Pivoda 11.6.2020 0:50

Makroekonomické úvahy o tom, co mělo být deregulováno dříve, a co později, jsou sice docela zajímavé diskusní téma, ale, bohužel, na výsledné české montovně to nic podstatného nezměnilo. Montovna je mikroekonomický popis.

Mikroekonomie je především o konkurenci a konkurenceschopnosti. Ale té konkurenceschopnosti se v této zemi po listopadu 1989 jaksi příliš neurodilo. Bohužel. Mne po listopadu 1989 například velmi zajímal výrazný pokles českých patentů v transformované české ekonomice.