22.10.2019 | Svátek má Sabina


GLOSA: Zeman znovu kandiduje

9.11.2017

Vážení čtenáři, dovolte mi, abych se Vám představil. V devadesátých letech a později jsem učil lékařskou etiku a byl jsem primářem dětské psychiatrické nemocnice. Jsem lékař a dělal jsem nějakou dobu i gerontopsychiatrii a běžnou každodenní psychiatrii. Kdyby tedy někdo namítl, že nejsem dostatečně kompetentní, tak v této věci jsem, ale pravdu samozřejmě mít nemusím. Myslím si, že psychiatrie sama není dostatečně kompetentní na to, aby někoho vyřazovala ze společenského života. Konec konců nějak se vyvíjela a ani dnes není její vývoj u konce.

Co bylo dříve považováno za psychickou nemoc a regulovalo se medicínskými prostředky, to se medicínou dnes už nereguluje - například homosexualita - a je to i naopak. Medicína tedy není společnosti nadřazená a myslím, že jí chybí i jakýkoli substanciální základ. Přesto je mnohými oslovena, od soukromníků až po instituce, třeba lidé se ptají, jak to asi bude, jestli se ta a ta vdá, může ten a ten řídit, je ten a ten trestně odpovědný a podobně. Lidé medicínu považují za kompetentní, a proto se na ni obracejí s takovými dotazy.

Může tedy pan Zeman kandidovat na prezidenta? Jako lékař psychiatr a etik bych to nedoporučoval.

1. Není krizová doba, aby nás vedl takový člověk, v tom smyslu, že v době krize by se mohl uplatnit člověk s danými vlastnostmi. Je doba, která vyžaduje uvážená rozhodnuti, je doba jinak těžká, ale více se uplatní stenické a zdravé myšlení, nikoli myšlení poznamenané stářím a nemocemi.

2. Nemoc nemusí konvenovat s myšlenkovou svěžestí, ale zde již je zřejmé, z mnoha příkladů, která nahrazují vyšetření, že tady to tak není, že jsme svědky úpadku osobnosti, což se stává a zaslouží si naši úctu a péči, ale nikoli nám vládnout a potažmo o nás rozhodovat.

3. Pan prezident Zeman je nemocný a kdo o tom pochybuje, přehlédne Krkonoše. Kdo chce, aby se dál zabýval touto odpovědnou a těžkou prací, nejedná eticky, nutí ho, nebo mu dovoluje, aby dále strádal a ne odpočíval, a zřejmě sleduje jiné cíle.

4. Ne všechny funkce odcházejí najednou a viditelně. Pan prezident je něčeho stále schopen a něčeho není. Kdyby teď důstojně odešel, asi by mu to nikdo nevyčítal.

5. Ke stáří patří i to že se mnohé rysy osoby a prvky jejího chování, které dřív člověk zvládal a držel na uzdě, vyostří a nabydou patologických rysů. Z historie známe mnoho takových případů.

6. Pan Zeman má jistě možnost se rozhodnout. Nikdo ale nemůže pochybovat o tom že by jeho zdraví lépe prospělo se léčit než vykonávat náročný úřad prezidenta.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.