6.6.2020 | Svátek má Norbert


GLOSA: Zeman nemá rakovinu, má ji jen tak „napůl“

14.2.2019

Státní zastupitelství zamítlo stížnost Kanceláře prezidenta republiky proti skončení stíhání brněnského politika Svatopluka Bartíka za to, že šířil zprávu o rakovině Miloše Zemana. Nespáchal trestný čin.

„Závěr o tom, že v případě výroku Svatopluka Bartíka na adresu Miloše Zemana není dáno podezření z trestného činu, dle státního zástupce vychází v případě trestného činu pomluvy z absence jeho úmyslného zavinění, zejména ve vztahu k zákonem předvídanému škodlivému následku, jakož i jeho nedostatečné způsobilosti k tomuto následku,“ uvedl pro Lidovky.cz dozorující státní zástupce Arne Nekula. V této části kauzy státní zástupce přitakal závěru kriminalistů, že vzhledem ke znovuzvolení výroky radního Zemanovi neublížily. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,“ dodal Nekula.

Zastavme se alespoň na vteřinu u zdůvodnění toho, že Bartík nespáchal trestný čin. Hlavním argumentem státního zástupce je totiž „trumf“ v podobě opětovného zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky. Nebylo tak shledáno naplnění „objektivní stránky“, což máme chápat tak, že i když byl Bartíkův výrok nepravdivý (byla zveřejněna lékařská zpráva o zdravotním stavu Zemana, která konstatovala, že Zeman rakovinou v „terminálním stadiu“ netrpí), nezpůsobil nezvolení Zemana prezidentem na druhé období.

Takže to otočme- co když by Zeman zvolen nebyl? V takovém případě by Bartík trestný čin spáchal? Podle logiky státního zástupce ano, i když by to sotva Zemanovi pomohlo k tomu, aby byly prezidentské volby prohlášeny za neplatné. To tvrdí i Zemanův právník Nespal.

Podle Nespaly navíc nebylo správné přejít tvrzení Bartíka s tím, že prezidenta se nikterak nedotklo, jelikož ho voliči vyslali do jeho druhého mandátu. „Tento delikt, tedy ohrožení cizích práv, je deliktem ohrožovacím, nikoliv následkovým,“ argumentoval Zemanův právní zástupce. „Názor státního zastupitelství je, že pokud vyhrál, tak se nic nestalo. Ale to není pravda,“ vysvětloval serveru.

Nyní tedy zřejmě bude pokračovat civilní řízení, v němž se Zeman domáhá částky 5 milionů korun. Copak vymyslí moc soudní, aby „potrestala“ Miloše Zemana, který podle některých správních soudců „ovlivňuje české soudy“. Trochu mi celá kauza připomíná odposlechy Andreje Babiše, jejichž pořízení a zveřejnění rovněž trestným činem podle policie nebylo. To Čapí hnízdo...

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.