13.6.2021 | Svátek má Antonín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dolly 8.9.2009 17:12

Profesní neschopnost

našich tzv. politiků nedovolí jakékoliv poučení. Prý všechno špatné je k něčemu dobré, ale vypadá to tak, že tento případ je vyjímka, která potvrzuje pravidlo (jak praví moudrost našich předků).

Šerlok Homeless 8.9.2009 22:39

Re: Profesní neschopnost

Dolly, ta moudrost je špatně přeloženou antickou moudrostí, která praví, že vyjímka (vyjímečná, extrémní situace) verifikuje (prověřuje) pravidlo (jeho platnost či použitelnost i v extrémech). Tedy ne tak, že vyjímka z pravidla potvrzuje platnost tohoto pravidla, ale právě naopak: Použitelnost pravidla bývá prověřováno jeho uplatněním v extrémních situacích. Například použitelnost ústavy bývá (má být) prověřována jejím použitím při politických krizích. Je-li nepoužitelná, má být propříště zformulováno lepší, použitelné pravidlo.

Posleda 8.9.2009 23:27

Re: Profesní neschopnost

Šerloku, zkuste zapátrat v Pravidlech českého pravopisu (což platí i pro Dolly) : tam se dovíte, že správně česky píšeme výjimka, výjimečný... I léta proflákaná na ZDŠ se dají na stará kolena dohnat!

Dolly 9.9.2009 9:54

Re: Profesní neschopnost

Děkuji za školometský příspěvek, samozřejmě pro Vaše uklidnění jsem si přečetla pravidla pravopisu, nicméně jsem přesvědčena že jsme si s panem Šerlokem vzájemně rozuměli přes to, že naše texty nejsou zcela podle pravidel. Přeji Vám, abyste i nadále byl na stráži českého pravopisu i vždycky plnil všechny vyhlášky a kolikrát protismyslné předpisy neboť jinak by Vás nějaký jiný hnidopich mohl popohnat až k soudu (Bruselu).