23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


GLOSA: TOP 09 láká Moldana. Kdo bude další?

7.1.2010

TOP 09 prý láká senátora Moldana, a po voličích tedy bere nová strana občanským demokratům i elitní experty. Kdo přijde na řadu další?

Nástup TOP 09 byl veřejností vnímán jako plus pro ODS, které měli kalouskovci pomáhat získat středopravé voliče s křesťanským zázemím. Když se ukázalo, že tomu tak není a že k TOP 09 přebíhají ve velkém právě voliči ODS, začala být soupeřem. Potom celá pravice doufala, že nováček na politické scéně obsadí dosud neartikulovaná témata a "vychytá" nové voliče. Jenže tak tomu taky nebylo - TOP 09 postavila svůj program na stejných tématech jako ODS, pouze je lépe prodává. I zde tedy voliče vpravo spíše rozdělila než spojila. Teď tedy přichází souboj o tváře expertů a to pro ODS začíná být alarmující.

Právě "modří" totiž byli dosud vnímáni jako strana odborníků, tvůrců věcného programu a realistického přístupu k politice. Bohužel však ODS tuto devízu promrhala a svými experty mrhá. To se jí ale může hezky vrátit.

Trochu Opravdového Populismu

Schwarzenberg a Kalousek totiž brilantně využili étosu nové strany a naladili se na notu české veřejnosti. Není totiž pravda, že ta je pouze tupou masou, která volí podle výše sociálních dávek. Popularita Fischerovy vlády dává najevo, že občan touží i po fundovaných řešeních s minimálním nánosem "politického" balastu, což duo K+S promptně rozpoznalo. Cíleně na tyto požadavky apeluje a nebojí se při tom být i populistická.

Jak by měla na tento vývoj ODS reagovat? Měla by se vrátit ke kořenům, a to jak programově, tak personálně. Vážit si a využívat dlouholeté a odborně zdatné členy strany, oprášit tradiční programové principy a najít nové oblasti pro jejich využití. Chovat se tedy konzervativně, a to nikoliv pouze programem (i když tím taky), ale celkovým přístupem ke každodenní politice.

Autor je redaktorem CEVRO RevueAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.