5.12.2019 | Svátek má Jitka


GLOSA: Tohle vážně není aprílový žert...

13.4.2010

... i když jsem se chechtala, až jsem se za břicho popadala

Tak jsme se minulý týden dozvěděli, že se pražské Muzeum pověstí a strašidel postavilo za primátora a Opencard.

Že by autorka koncepce chtěla doplnit výstavu o novou pověst a nové strašidlo?

Novou pověstí je prý ta o jednom velmi slavném pražském rychtáři a malém chlapci Janouškovi. Janoušek, malý rošťák, vždycky vymyslel nějakou klukovinu a tak dlouho dyndal na rychtáři, aby mu s tím pomohl, až hodný rychtář podlehl. “Ach ty kluku, ty mne jednou přivedeš na mizinu,“ říkával. Jednou si malý rošťák Janoušek vymyslel se svými kumpány novou hru na Červenou kartu. Prý ji rozdá všem Pražanům a ta jim pak bude plnit každičké přání. „Ale jak to chcete udělat?“ ptal se rychtář výtržníků. „No, my karty rozdáme a ty to zaplatíš z obecního – vždyť tam máš plnou truhlu zlaťáků!“ Chvíli rychtář potřásal hlavou, ale pak si řekl, co bych neudělal pro mládí. A tak svolil. Před svými Pražany se pak chlubil: „Již dnes vytvářím zítřejší Pražany.“ A tahal a tahal zlaťáky z obecní pokladny, až už si toho všimli i slepí. Jen konšelé se tvářili, jako že nic nevidí, a dál sahali do poloprázdné pokladny. Ale ti slepí ukázali prstem: „Oni kradou!“ Když konšelé uviděli Pražany, jak na ně míří ukazováčky volajíce „pryč s nimi, zloději“, zalekli se a honem rychle vyhodili rychtáře z okna, jak bývalo na pražské radnici zvykem: „To my nic, to on!“ A tak skončil jeden rychtář. A co bylo s malým rošťákem? No přece, ten už si omotal kolem prstu jiného konšela…

Od těch dob prý chodí po Praze červené strašidlo. Vypadá nevinně, jako obyčejná karta. Ale po nocích straší konšely a rošťáky, a ti pak prý vidí rudě.

P.S. Těm, co se nebojí, poskytne muzeum padesátiprocentní slevu na vstupném* - což ovšem rychtář dorovná z obecního, nejspíš. Třeba formou Partnerství – jde přeci o kulturu, ne?

* Pardon, jenom do voleb!

Převzato z blogu autorky s jejím souhlasemOVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.