28.2.2021 | Svátek má Lumír


GLOSA: To lepší v nás a Dobrý den

29.8.2009

Začaly tradiční sliby protkané medovými hesly s očekávaným skočením na špek. Sledoval jsem předvolební pořad KDU-ČSL, kde pan předseda hovořil o tom lepším v nás. To lepší v nás jistě nacházíme (tedy alespoň občas), ale zcela to postrádáme u zvolených politiků na všech vyšších úrovních. Snad jen v menších obcích, díky tomu, že se lidé navzájem velmi dobře znají, tak tam i volení zástupci to lepší v sobě nalézají.

Heslo Dobrý den, to je kapitola sama pro sebe. Dobrý den si z národa dělají volení představitelé již celých devatenáct let. Když jsme v euforii vykročili k vysněné demokracii po čtyřiceti letech budování socialismu, tak převážná většina národa netušila, že nomenklaturní elita rychle naskočí do rozjetého rychlíku a bleskurychle se přemění v partu tunelářů.

Jakákoliv solidarita s lidem šla stranou a započal bezohledný souboj o co nejrychlejší zbohatnutí. Kdo z členů vlády, parlamentu, senátu a všech těch státních úředníků se snažil "sloužit" společnosti? Všichni tito jmenovaní ale prokázali schopnost velmi rychle schvalovat navyšování svých platů, obstarávání levných nemovitostí a lukrativních pozemků za hubičku. Stranický výtah k moci a majetku se stal jejich hlavním cílem, pro společnost nikdy nic nevytvořili. Naopak velká část národa, ti, kteří tvořili hodnoty, ti, kteří zajišťovali výrobu potravin a služby pro společnost, ti zpravidla nic nezískali.

Proto jsou do očí bijící rozdíly, kdy politik nebo tzv. manažer bez jakýchkoliv zásluh (mimo to, že legálně kradl) má měsíční příjem s pěti nulami za prvním číslem a naopak člověk, který celý život pracoval pro společnost, tvořil hodnoty, dokonce žil tak, aby nebyl nemocen, tak takový člověk obdrží od státu po 42 letech za odměnu důchod ve výši 5000 Kč. Tohle zkuste napravit, vážení volení zástupci lidu, potom vám každý volič rád odevzá svůj hlas.

Přerov
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.