GLOSA: Strach z ostudy převážil
Čeští zákonodárci si chtěli zvýšit čistý příjem velmi logickým způsobem. Navrhli, aby se poslanecké náhrady nedanily tak, jak do roku 2008. Tvrdí, a to velmi správně, že se náhrady nedaní v žádných profesích (viz cesťáky apod.) a že zdaňování náhrad poslanců je tak "nesystémové". Pokud se této argumentace týče, je bez poskvrny a správná.
Nicméně hodí se připomenout, že si poslanci z poslaneckých náhrad udělali výhodný byznys pro sebe samé. Buď si je ponechávali a používali ve svém vlastním zájmu (viz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si za ně pořídil luxusní bydlení), nebo je sice vydávali na své asistenty, od nich pak ale často vyžadovali reciprocitu a část takto vykázaných peněz skončila buď zase v jejich kapse, nebo v kapse politické strany. Proto byl návrh na zdanění poslaneckých náhrad přijat, i když i tehdy se o něm hovořilo jako o nesystémovém zásahu.
Je na místě rovněž připomenout, že poslancům klesly platy o víc, než domysleli, a řada z nich se pak tvářila velmi překvapeně. Guru VV Vít Bárta na tomto faktu postavil svou obhajobu "půjček" svým kolegům, na které dopadlo "tvrdě" zdanění poslaneckých náhrad. Před nepravomocným odsouzením mu to ale stejně nepomohlo.
V důsledku neschválení navržené úpravy poslaneckých platů však současně spadl pod stůl i návrh na zvýšení platů soudcům, o kterém rozhodl před jistým časem Ústavní soud. Ministryně práce a sociálních věcí už údajně připravuje návrh novely, která tento malér vyřeší.
Není pochyb, že si většina poslanců napříč politickým spektrem uvědomila, že zvyšovat si plat daňovými kličkami v době, kdy reálná mzda v Česku poprvé za několik let kvůli inflaci klesla, je eufemisticky řečeno neprozíravé. Je také nutné připomenout, že i snaha o zrušení zdanění poslaneckých náhrad byla podporována napříč politickým spektrem. Zákon navíc neprošel jen těsně.
Většina poslanců se tedy ze strachu z dalšího trapasu vůči veřejnosti nakonec rozhodla nechat svůj čistý příjem beze změny. Budou tak muset vystačit s "pouhými" padesáti tisíci korunami základního platu a zdaněných náhrad, což jim stejně zaručuje nadstandardní výši čistých příjmů. A to se vůbec nebavíme o kvalitě jejich práce a o vlivu docházky (vlastně absencí) na schůze poslanecké sněmovny a výborů sněmovny. Návrh poslankyně Klasnové, aby se za absence snižoval plat poslance až k nule, také neprošel. Vánoční dárek si tak poslanci nenadělili stejně jako vánoční nadělení v podobě srážek za absence. Nebyla to však jen bouře ve sklenici vody. Kvalita oné vody byla totiž už na počátku velmi mizerná a nebyla k pití.