25.1.2020 | Svátek má Miloš


GLOSA: „Sorosova“ univerzita

10.4.2017

Jak vzpomínáte na debaty a události v letech 1990 až 1996, které předcházely odchodu CEU z Prahy?

Už je to strašně dávno, na moc detailů si nevzpomínám. Základní dojem je však ten, že jsem pana Sorose už tehdy považoval za velké nebezpečí budování demokracie u nás. Nenamítal jsem proti jeho nadaci v Praze, ale jeho univerzitu jsem považoval za velký problém. Přesto je třeba říci, že Sorosovu univerzitu v Praze před více než dvaceti lety nikdo nezakázal. Česká vláda, jejíž jsem byl předsedou, tehdy „pouze“ většinově odmítla této instituci poskytnout dalekosáhlá privilegia a úlevy, které si nárokovala a jimiž podmiňovala své fungování v Praze. Pozdější politické aktivity George Sorose a jím financovaných institucí v řadě zemí světa potvrdily, že toto rozhodnutí bylo správné.

Obával jste se už tehdy nějak Sorosova vlivu na českou politiku a podporu „občanské společnosti“ aj.?

Ano, obával a obávám se toho dodnes. Jeho jméno je pro mne symbolem totální desinterpretace slova „občanská společnost“, já jsem vždycky chtěl „společnost občanů“ s dovětkem „společnost svobodných občanů“. To nechtěl a nechce pan Soros. Ten chce společnost vyvolených a navíc bohatých.

Jak vnímáte nynější kroky maďarského premiéra Orbána? Máte pro ně pochopení, předjímal jste je?

Kroky premiéra Orbána v tomto smyslu vnímám jako odvážné, mimořádně potřebné, kéž by něco takového udělala i dnešní česká vláda.

(Odpovědi na otázky jako podklad pro článek Lidových novin dne 7. dubna 2017 na toto téma.)

www.klaus.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.