26.2.2020 | Svátek má Dorota


GLOSA: Slíbil a splnil?

25.10.2013

Bývalý poslanec Marek Benda se tentokrát na kandidátní listině ODS ocitl na místě opravdu nevolitelném. Na svých internetových stránkách proto pod titulkem "Kroužkujte Marka Bendu!" (ano, s vykřičníkem) opírá svůj bratrovražedný rozkaz o pochvalná vyjádření, ba přímo doporučení, od Tomáše Töpfera, herce a ředitele Divadla na Vinohradech, Jaroslava Kubery, primátora města Teplice, a od profesora Karla Eliáše. Proč ne.

Pozoruhodný je však právě text připsaný profesoru Eliášovi. Pravděpodobně jej opravdu sám napsal, po zralé úvaze, jak už tak právníci každé své slovo pečlivě váží. A tady je nutno v obdivu postát nad brilantními formulacemi, ale též nad málokdy vídanou úžasně úspornou stylistikou. Jak nemnoha slovy a na několika málo řádcích vyjádřit mnohé, to se hned tak nečte.

Abychom tedy také my zůstali struční, konstatujme jen, že se zmíněným textem podařila strefit hned tři aktuální témata. Z textu, který vzápětí ocitujeme, se pozorný čtenář dozvídá, kdo je profesor Eliáš (krom jiného od listopadu 2009 do ledna 2011 proděkan Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni), že jeho studentem (i když posléze neotitulovaným) byl Marek Benda, a jak to nejspíš bylo namáhavé v Legislativní radě vlády a v Poslanecké sněmovně při projednávání nového a částí právnické veřejnosti dost hlasitě kritizovaného občanského zákoníku; a jak měl Marek Benda osobním angažmá v orgánech vlády a parlamentu splnit, co svému profesoru slíbil, totiž onen zákoník protlačit. Také to chtěl profesor Eliáš sdělit? Zde je text z internetových stránek Marka Bendy doslova:

Prof. JUDr. Karel Eliáš, hlavní autor návrhu nového občanského zákoníku, právník, právní vědec a přední český civilista a komercialista:

Poznal jsem Marka Bendu jako jednoho ze svých studentů, znám ho jako kolegu v Legislativní radě vlády a pozoroval jsem jeho práci v ústavněprávním výboru Poslanecké sněmovny při půlročním projednávání návrhu občanského zákoníku. Náleží mu mé uznání za jeho právnické znalosti i respekt k jeho zásadovosti a čestnosti. Je to člověk, který splní, co slíbil. Proto si přeji Marka Bendu v našem Parlamentu.7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.