Pátek 20. června 2025, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Slabá účast? Ale kdež

S výkladem čísel se dá kouzlit, ale má to své meze

Volby mají být racionálním počinem. Jejich výsledky se neopírají o emoce, dojmy a sympatie, ale o čísla posvěcená státem a jeho statistiky. Že i ta lze vykládat různě a že se k osobním výkladům rádi uchylují neúspěšní, se ví. Ale nemělo by se to přehánět, neboť například zrovna argumenty o údajně nízké účasti lze snadno potvrdit, či vyvrátit.

Takže. Lze nyní svádět neúspěchy na volební účast? Čísla říkají, že k obecnímu hlasování dorazilo 47,3 procenta oprávněných voličů. To má sice daleko k ideálu, ale i k alarmismu. Je to třetí nejvyšší účast v komunálních volbách od vzniku samostatného Česka. Vyšší byla jen v roce 1994 (62,3 procenta) a pak ještě v roce 2010 (48,5 procenta). Je to o tři procenta více než při propadu v roce 2014 (44,5 procenta). Což neznamená, že neexistují místní rozdíly. Ale záleží i na podání.

„Volební účast v hradeckém kraji byla druhou nejnižší v historii,“ zní titul zprávy ČTK. To působí výstražně. Ale ve vlastním textu se dozvíte, že jde o historii kraje, tedy historii pěti voleb od roku 2002. A druhá nejnižší účast z pěti voleb už nevyznívá tak děsuplně.

Srovnejme zajímavé oblasti s rokem 2014, kdy už kandidovalo hnutí ANO a volby proběhly na podobně nalajnovaném hřišti jako letos. V Praze šlo minule hlasovat 37,7 procenta voličů. Letos to bylo 46,4 procenta, tedy podstatně více. Přičítat vinu za pražský neúspěch ANO slabé volební účasti prostě nejde, i kdyby ten argument lákal sebevíc. V roli celostátního propadliště vystřídal Karvinsko (minule účast 31,2 procenta) okres Most (letos účast 35,3 procenta), což je nárůst, který by se dal shrnout i následovně: „ANO, už je líp!“

I ve volební účasti sledované po okresech se až překvapivě uchovávají některé oblastní rysy. Baštu aktivních voličů s nadpoloviční účastí najdeme na Vysočině (okresy Žďár nad Sázavou, Třebíč, Havlíčkův Brod, Pelhřimov). Platí to pro roky 2014 i 2018. Tyto věci mohou ovlivnit vyznění obecních voleb více než nahodilé výkyvy v účasti.

LN, 8.10.2018

Aston Ondřej Neff
20. 6. 2025

Nastala sezona skandálů (bude hůř).

Jan Ferenc
20. 6. 2025

Za Izraelem jednoznačně stojí i Česká republika.

Jan Bartoň
20. 6. 2025

Rusko napadlo Ukrajinu a je agresorem, Izrael napadl Írán.

Ondřej Neff
20. 6. 2025

Napůl ostříhaná hlava budí pozornost.

Ivo Fencl
20. 6. 2025

Výbor z Foglarova deníku přesto právě vychází

Zdeněk Lukeš
20. 6. 2025

Nedaleko východu z metra v pražských Kobylisích najdeme pozoruhodnou budovu: a to nejen...

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Propalestinští aktivisté v noci poškodili dvě letadla na základně britského Královského letectva...

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

V Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou pomáhala uprchlíkům ze sousední země, na kterou již...

Roman Joch
20. 6. 2025

Když agenti americké Imigrační a celní kontroly (ICE) zatýkali v Los Angeles cizince pobývající v...

svm Matěj Svěrák
20. 6. 2025

Policisté začali trestně stíhat muže, který vloni v květnu srazil v pražských Vysočanech svým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz