2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


GLOSA: Školní jablíčka - zpět do socialismu

22.12.2009

Jako by deficit státního rozpočtu a státní dluh nebyly dost velké, rozhodla dnes Fischerova vláda o jejich dalším prohloubení – schválila vynaložení 73 milionů korun daňových poplatníků na to, aby děti ve školách dostávaly zdarma jablka (20 milionů půjde přímo ze státního rozpočtu, 53 milionů skrze fondy EU).

Podle mě je lepší peníze daňovým poplatníkům nechat, ať se sami rozhodují, co dají dětem k svačině. Vzhledem k tomu, že stání rozpočet je v hlubokém deficitu, je podle mě lepší jej nezvyšovat, naopak by bylo lepší jej snižovat.

Fischerova vláda ale dělá pravý opak. Je to již druhé rozhazovačné rozhodnutí této vlády pokud jde o krmení dětí. Záhy po svém nástupu do úřadu rozhodla o distribuci dotovaného mléka do škol za použití 80 milionů korun daňových poplatníků.

Ať ministři dávají jablka svým dětem a za své, když chtějí. Ať se na svých zasedáních vůbec jablky nezabývají. Jablka ať prodávají zemědělci obchodníkům a obchodníci spotřebitelům. Ve školách ať se děti učí číst, psát a počítat.

Co je zdarma, toho si lidé neváží. Je tedy pravděpodobné, že školní jablíčka mohou dětem posloužit jako kopací nebo baseballový míč. Pokud jde o jablka, navrhoval bych spíš, aby EU zrušila některé z 1899 právních regulací týkajících se jablek (stejně jako nařízení o povoleném zakřivení banánů a desítky tisíc dalších).

Všimli jste si také, že se vracíme mílovými kroky do socialismu? Není dne, kdy vláda, ať již ta česká nebo ta z Bruselu, nějak neomezí spotřebitelskou svobodnou volbu a nezvýší pravomoci úředníků a politiků rozhodovat za nás. Kolik z nás si přeje do nového roku toto směřování zvrátit?

PetrMach.cz, převzato z blogu autora na Blog.ihned.cz

Autor je předsedou Strany svobodných občanů