27.1.2021 | Svátek má Ingrid


GLOSA: Rizikový čtyřkoaliční projekt

14.7.2006

Před měsícem směřovala z úst Mirka Topolánka a jeho mužů na adresu Jiřího Paroubka ta nejhorší obvinění, která se ani nesluší opakovat. Nyní titíž lidé nabízejí témuž Paroubkovi koaliční spolupráci. Buďme zásadoví a ptejme se: Pokud měla minulá tvrzení racionální jádro, je možné jít nyní na dohodu? A pokud byla nepravdivá, je možné na to zapomenout? Jak hluboko klesla politika v Česku? Tyto otázky nad pozvánkou Mirka Topolánka adresovanou Paroubkově ČSSD, aby s nimi vytvořila čtyřkoalici, jistě napadají kdekoho.

Projekt je ale rizikový ještě něčím jiným: jedinou opoziční stranou v Česku se tím stane KSČM, čímž může vzrůst její voličská podpora v příštích volbách nevídaným způsobem. Stane se nejen nejsilnější stranou na levici, ale možná i vítězem voleb! Ve všech demokratických zemích má totiž občan nutkání volit po určité době změnu. K takovému chápaní „politické užitečnosti kyvadla“ směřuje nepochybně i Česko. Proto se nezdá být návrh na vytvoření čtyřkoalice prospěšný ani pro demokracii jako takovou.

V Česku je „strana nevoličů“ velmi silnou stranou (letos měla zisk 35% hlasů) a jakkoli lze o jejím směřování polemizovat, je pravděpodobné, že jde o potencionální voliče spíše opozice než různých vládních koalic. Vidí tato rizika česká „pravá pravice“?Pronájem bytu 3 + 1 v Lipenské ulici
Pronájem bytu 3 + 1 v Lipenské ulici

Lipenská, České Budějovice - České Budějovice 3
11 500 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.