26.5.2022 | Svátek má Filip


GLOSA: Revoluce? Ne, ale…

31.12.2019

Před 30 lety zvolil Havla komunistický parlament

Jedni v posledních týdnech slavili, další vzpomínali a jiní skuhrali na promarněné šance. Že události staré 30 let probouzí i dnes emoce, je nepochybné. Ale shodnout se na tom, co to vlastně bylo, do jakého slovníkového hesla to zaškatulkovat, je složitější. Bylo to vítězství svobody, to je jasné. Ale šlo o revoluci? Převrat? Pokojné předání moci? Dnes už to škatulkování nemá praktický smysl. Ale kdo se jím zabývá, za klíčové datum považuje 29. prosinec 1989 – volbu Václava Havla československým prezidentem.

Ta volba na mnohé působí jako klíč k určování rostlin. Václav Havel, uznávaný lídr disentu i sametové revoluce, se stal prezidentem proto, že pro něj jednomyslně hlasoval komunistický parlament. Puntičkářsky vzato, už to vylučuje používat výraz revoluce. Vždyť má-li být revoluce revolucí, je třeba vládce popravit (jako v Anglii a Francii v 17. století a 18. století), vyvraždit jeho rodinu (jako v Rusku ve 20. století) či alespoň s potupou odstavit dosavadní mocenské elity.

V tomto smyslu u nás o revoluci nešlo. V tomto smyslu se též skuhrá na Havla, že se nechal zvolit těmi, kteří ho dosud haněli, i na první svobodně zvolené exekutivy a legislativy, že komunistickou stranu nepostavily mimo zákon. Ano, je dobré shrnout chyby, přesněji plusy a minusy, které řešení toho či onoho problému přináší. Ale mějme na paměti, že vyčnívají minusy toho řešení, které se prosadilo – ne těch, která se nabízela coby alternativní.

Právem se kritizují minusy kuponové privatizace. Ale jaké minusy by vznikly při sázce na přímé prodeje či na zaměstnanecké akcie? Podobně je to s kritikou volby Václava Havla komunistickými poslanci. Jaké chyby a minusy by přinesly alternativní scénáře? Co kdyby Marián Čalfa „neukecal“ poslance pro Havla a byl by zvolen třeba Alexander Dubček? Kdo by byl prezidentem, kdyby ho volil až první svobodný parlament? Takové otázky si pokládejme místo prostého skuhrání na „ukradenou revoluci“.

LN, 28.12.2019Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...