27.2.2020 | Svátek má Alexandr


GLOSA: Rehabilitace politiky

24.9.2015

Příprava a schválení státního rozpočtu patří k nejtěžším úkolům koaliční vlády. Vyžaduje to schopnost partnerů najít kompromisy z hlediska programové orientace vládní politiky.

Podle dosavadního průběhu projednávání, v němž hlavní role patří z povahy věci ministru financí Andreji Babišovi, lze soudit, že i tato závěrečná fáze probíhá úspěšně a že obě závěrečná schvalování, ve vládě a na parlamentní úrovni, skončí dobře. I prezident republiky již prohlásil, že souhlasí s prorůstovým zaměřením rozpočtu a že je připraven zákon podepsat.

Spory jsou normální - problémy a poruchy patří k vládnímu provozu. Zatím se zdá, že je vláda za obratného řízení svého premiéra docela zvládá, byť tzv. Babišovo nepolitické hnutí ANO do jejího chodu vneslo zvláštní představy a přístupy. Je možno říci, že proces vládnutí se postupně v dobrém slova smyslu profesionalizuje.

I když neuplynula ještě ani polovina vládního období, dá se předpokládat, myslí si to i prezident republiky, že tato vláda vydrží celé volební období a že se jí může podařit to, o čem psal letos na jaře Václav Bělohradský, totiž rehabilitovat koaliční vládnutí.

Jiří Pehe v kritickém rozboru psal o „Babišově divadle jménem státní rozpočet“ (Právo 15. 8.). Pehe byl řadu let blízkým spolupracovníkem Václava Havla, a tak dobře ví, že Havlovi byla politika jako divadlo velmi blízká.

Politika samozřejmě není a nemůže být jen divadlo, ale v současném televizním věku má tato její stránka velmi důležitou roli.

Proto soudím, že nynější způsob projednávání státního rozpočtu lidem tuto problematiku přiblížil víc než dřív. A to je důležitější než mediální zisk, který z toho měl ministr financí Andrej Babiš.

Projednávání a schválení státního rozpočtu může upevnit i vnitřní soudružnost vlády a zprostředkovaně přispět i k dalšímu posílení její důvěryhodnosti u veřejnosti.

To je velmi důležitý moment v neobyčejně dramatické mezinárodní situaci, kdy Evropská unie čelí největší výzvě od svého vzniku, masové vlně migrantů, a kdy i u zdejší veřejnosti vzrůstá pocit nejistoty a strachu.

Vědomí, že v čele státu stojí důvěryhodná vláda, je pro většinu českých občanů jistou zárukou jejich bezpečnosti v dnešním rozkolísaném světě.

Autor je ústavní právník

Právo, 21.9.2015TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.