25.9.2021 | Svátek má Zlata


GLOSA: Rehabilitace politiky

24.9.2015

Příprava a schválení státního rozpočtu patří k nejtěžším úkolům koaliční vlády. Vyžaduje to schopnost partnerů najít kompromisy z hlediska programové orientace vládní politiky.

Podle dosavadního průběhu projednávání, v němž hlavní role patří z povahy věci ministru financí Andreji Babišovi, lze soudit, že i tato závěrečná fáze probíhá úspěšně a že obě závěrečná schvalování, ve vládě a na parlamentní úrovni, skončí dobře. I prezident republiky již prohlásil, že souhlasí s prorůstovým zaměřením rozpočtu a že je připraven zákon podepsat.

Spory jsou normální - problémy a poruchy patří k vládnímu provozu. Zatím se zdá, že je vláda za obratného řízení svého premiéra docela zvládá, byť tzv. Babišovo nepolitické hnutí ANO do jejího chodu vneslo zvláštní představy a přístupy. Je možno říci, že proces vládnutí se postupně v dobrém slova smyslu profesionalizuje.

I když neuplynula ještě ani polovina vládního období, dá se předpokládat, myslí si to i prezident republiky, že tato vláda vydrží celé volební období a že se jí může podařit to, o čem psal letos na jaře Václav Bělohradský, totiž rehabilitovat koaliční vládnutí.

Jiří Pehe v kritickém rozboru psal o „Babišově divadle jménem státní rozpočet“ (Právo 15. 8.). Pehe byl řadu let blízkým spolupracovníkem Václava Havla, a tak dobře ví, že Havlovi byla politika jako divadlo velmi blízká.

Politika samozřejmě není a nemůže být jen divadlo, ale v současném televizním věku má tato její stránka velmi důležitou roli.

Proto soudím, že nynější způsob projednávání státního rozpočtu lidem tuto problematiku přiblížil víc než dřív. A to je důležitější než mediální zisk, který z toho měl ministr financí Andrej Babiš.

Projednávání a schválení státního rozpočtu může upevnit i vnitřní soudružnost vlády a zprostředkovaně přispět i k dalšímu posílení její důvěryhodnosti u veřejnosti.

To je velmi důležitý moment v neobyčejně dramatické mezinárodní situaci, kdy Evropská unie čelí největší výzvě od svého vzniku, masové vlně migrantů, a kdy i u zdejší veřejnosti vzrůstá pocit nejistoty a strachu.

Vědomí, že v čele státu stojí důvěryhodná vláda, je pro většinu českých občanů jistou zárukou jejich bezpečnosti v dnešním rozkolísaném světě.

Autor je ústavní právník

Právo, 21.9.2015Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.