9.8.2022 | Svátek má Roman


GLOSA: Rath musí docházet k soudu

13.5.2015

Utlumený léky a s problémy s rovnováhou, soustředěním a pamětí předstoupil před soud bývalý středočeský hejtman a kdysi vlivný sociální demokrat David Rath. Alespoň takto líčil své potíže. Nakolik tyto pocity odrážejí jeho skutečný zdravotní stav, to nelze jednoznačně ověřit.

Pokusit se o to měl soudem stanovený znalec. Ten si myslí, že stav Davida Ratha není natolik vážný, aby se nemohl účastnit soudního líčení. Zároveň se zmínil o tom, že otřes mozku byl u bývalého středočeského hejtmana diagnostikován na základě jeho výpovědi.

Také tato slova vyvolávají dojem, že nehoda při vyjížďce na kole může zapadat do série událostí, které přispívají k prodlužování procesu s Davidem Rathem. Řeč může být o sérii onemocnění, o snaze předčítat obsáhlé listinné důkazy, přehrávat hodiny odposlechů nebo požadovat další a další důkazy. Byť se soudce snažil proces urychlit, trvá zhruba 20 měsíců.

Respektive pouze jeho část. Většina obžalovaných si už vyslechla nepravomocný verdikt. Hlavní aktéři by podle něj měli zamířit za mříže na několik let. Podobný osud by měl potkat i Davida Ratha.

Vzhledem k tomu, že je považován za člověka, který korupční systém spoluvytvářel a zajišťoval mu politické krytí, by jeho osvobození, případně mírný trest byly považovány za velké překvapení. S ním nepočítá ani bývalý středočeský hejtman, ani jeho právní zástupce.

To neznamená, že pasivně čekají na rozsudek. Naopak se ho nejrůznějším způsobem snaží oddálit. Právě velká časová prodleva mezi spácháním trestného činu a pravomocným verdiktem by mohla výši trestu snížit.

Zdá se, že v první instanci se toho Davidu Rathovi i přes nasazení vlastního zdraví dosáhnout nepodaří. Soudce posouvá proces nezadržitelně ke konci.

Zároveň to neznamená, že proces s bývalým středočeským hejtmanem bude definitivně uzavřen. Obžalovaný bývalý středočeský hejtman bude mít k dispozici odvolání k vyšší instanci. Na její verdikt lze kvůli nejrůznějším průtahům čekat další měsíce, možná i roky. Záležet bude na zvolené taktice a také na ženách a mužích v taláru, kteří se budou touto kauzou dále zabývat.

Soudce Robert Pacovský by mohl napsat zajímavé pojednání o tom, čemu všemu musel za těch zhruba 20 měsíců čelit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus