4.2.2023 | Svátek má Jarmila


GLOSA: Proč radar v rámci NATO a EU?

7.6.2007

Dlouho mi vrtalo hlavou stanovisko sociální demokracie, že by radar vlastně docela i chtěla, ale jen v rámci NATO a EU.

Přiznám se, jsem politický naivka a nechápal jsem rozdíl proč s NATO ano a s USA ne. Přece, když nás ten radar ohrozí, tak bude snad jedno pod jakým praporem.

Jenže ve dvoustranném vztahu s USA je rozhodnutí, které vyžaduje říci jasně ANO, nebo jasně NE, nepříjemně viditelné. Takové jasné vyjádření, zejména souhlasné, znamená ztrátu voličských hlasů skupiny obyvatelstva, o kterou se strana ve volbách opírala.

Ovšem kdyby byl radar postaven na území ČR na základě rozhodnutí NATO, to už by byla jiná záležitost. To už by bylo za co se schovat, na co se vymluvit. Oni nám to nařídili, my přece nemůžeme proti tomu nic dělat, musíme plnit závazky! Hoj holoubku, NATO rozkázalo, co my jsme mohli dělat? Museli jsme poslechnout!

Tímto postojem předvádí sociální demokracie nepěknou směs kondelíkovství a švejkovství. Vyvolává dojem, že je rozdíl v tom, zda na území ČR budou zaměřeny cizí rakety, protože je zde radar pod praporem USA, nebo naopak snad nebudou zaměřeny, protože je zde radar pod praporem NATO.

Opakuji, že jsem politický naivka, ale takový přístup chápu jako něco, čemu jsme my starší kdysi na vojně říkávali „skrutka“. Byl to velice výstižný termín zavedený našimi slovenskými spolubojovníky pro ty z nás, co neměli svoje stanovisko a kroutili se jako šroub!