10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


GLOSA: Prezidentská volba není v této zemi žádné drama

16.2.2008

Lidé, noviny a všechna media jsou rozhořčeni nad tím, co se děje kolem volby prezidenta. Padají názory, že by se měla zachovat tradice - třeba u tajné volby etc. Já osobně bych to neviděl tak černě. Když se podíváme do minulosti prezidentských voleb,všechny byly v této zemi doprovázeny aférami, hádkami až nechutnostmi.

První volby v roce 1918 byly atypické a celkem v klidu. Při volbě 1920 jsme my Češi urazili Němce a byl průšvih a dlouhodobé aféra s národnostními rozbroji.V 1927 se objevili silní protikandidáti jako např. Antonín Švehla dr.h.c., dále probíhaly boje mezi národnostmi Češi versus Němci a versus Slováci. TGM prohlásil že pokud nebude zvolen v první kole, dále nebude kandidovat. Vyjádřil se, že nebude „prezidentský poškrabek“. Karel Čapek napsal v dopise Švehlovi: „Velmi mne znepokojují hlasy novin a stran k prezidentské volbě. Lidovci se chovají kluzce - mám velkou úzkost ne o to, jak to dopadne, ale z ostudy pod národní úroveň.“

Situaci zachránil právě Švehla, který prohlásil, že kdo nebude volit Masaryka, by zasloužil pár facek a on že je ochoten mu je dát. Masaryk prošel v prvním kole. V roce 1934 byl TGM již vážně nemocen, přesto byl donucen kandidovat. Beneš měl odpůrce a jeho zvolení nebylo průchodné. Dělaly se kompromisy s komunisty, kteří si diktovali podmínky – kdo se má propustit z vězení atd. Po abdikaci TGM v roce 1935 byla situace pro Beneše velmi komplikovaná - musel udělat kompromisy se Slováky i s komunisty (myslím, že propustili Gottwalda z kriminálu), takže zase šarvátky, hádky a nechutnosti. Naštěstí pod tlakem hrozby z Německa dostal Beneš tolik hlasů, kolik TGM nikdy nedostal. V roce 1945 byla Benešova volba jednohlasná a pak už volby známe.

Zajímavost z volby prezidenta Gottwalda bylo, že po volbě šel s manželkou Martou na mši, kde si nechal požehnat od kardinála Berana, aby téhož zavřel později do domácího vězení. Pak už volby byly 100%.

Jedna z voleb prezidenta Havla byla také obrovská šaškárna, tenkrát 16 hodin mluvili republikáni a plili na V. Havla, až Dáša Havlová musela pískotem protestovat. Václav Havel tenkrát vyhrál o jeden hlas, a to byl zavřený Sládek.

Takže, prezidentská volba není žádné drama. Jen se pokračuje v českém pimprlovém divadle. Nihil novum sub sol.Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...