28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

GLOSA: Pomůže případ CASA opozici?

Parkanové se nejhlasitěji zastali Kalousek a Nečas. Znectili policii, na což policie moudře nereagovala. Kalousek však argumentoval i věcně, když se odvolal na dopis někdejšího socdem ministra financí Sobotky, který říkal, že unikátní vojenské dodávky nelze znalecky ocenit (cituji volně podle paměti).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 22.6.2012 11:02

Jak by případ Casa mohl opozici pomoci?

Copak má opozice z doby kdy vládla obraně méně másla na hlavě a hnoje na rukou, než Topolánkovsko-Kalouskovské řízení MO? Lumpárny Kuhnela nebo Tvrdíka  si s lumpárnami Bartáka v ničem nezadají!

J. Boleslav 21.6.2012 12:41

Myslím, že hlavní problém

nákupu letadel CASA nebyl ani tak v jejich  (ne)ocenění, jako v nevyhlášení otevřeného zadávacího řízení. Armádní zakázky se sice mohou procesovat v jiném režimu, na tomto případě se ale jasně ukázalo, jak to může být ošidné. Speciální režim armádních zakázek je dán jejich choulostivostí (utajením) a dále časovými aspekty. Zda byly v daném případě časové aspekty až tak zásadní, nedovedu posoudit, zdá se mně ale spíše, že ne. Rovněž o nějaké obzvláštní choulostivosti dané dodávky bych si dovolil docela pochybovat. Nechť ale věc posoudí nezávisly soud, který snad bude mít k dispozici více relevantních informací než my z medií.

P. Gabriel st. 22.6.2012 11:05

Re: Myslím, že hlavní problém

Hlavním problémem nákupu je naprosté nesplnění technických požadavků armády z hlediska dopravitelnosti zbrojní techniky a zřejmě (dle srovnatelných nákupů jinými armádami NATO) předražená cena.

V. Váňa 21.6.2012 7:43

Nezlobte se, pane autore,

ale zdáte se mi trochu zmatený.

 

E. Heusinger 21.6.2012 7:21

Pane autore,

doufám, že po hlasování o vydání Parkanové se k tematu vrátíte.

P. Pavlovský 21.6.2012 3:54

Ocenit všechno nejenom lze,

je to dokonce někdy i nutné! Dovedou-li  pojišťovny v rámci zákona (!) ocenit i takové věci jako ztrátu zraku, končetiny nebo dokonce života, musí být ocenitelný i každý stroj, jakkoli speciální. Kdyby ocenitelný nebyl, mohla by se jeho cena pohybovat od nuly do nekonečna.

Obrněná auta i letadla mají nějaké základní parametry, jako jsou objem, rychlost, váha, průchodnost terénem, akční radius, odolnost proti útokům z venčí atd. Musí být porovnatelné s jinými obrněnci a letadly, už proto, aby bylo možné vybrat ke koupi právě ta a ne jiná.

Výrok o hodnotě čehokoli je vždy, filosoficky viděno, výrokem srovnávacím. Bez srovnávání bychom ani nemohli říci "dneska je venku hezky". Je to vždy pouze relativní, nikoli absolutní (stejné "hezky" by jinde a jindy mohlo znamenat špatně).

Výrobci "speciálu" si na světových trzích zajisté konkurují, úplně stejně, jako všichni ostatní výrobci ostatních komodit. Jakpak by si, prosím, mohli konkurovat, kdyby jejich jedinečné výrobky nebylo možno ocenit, porovnávat?

Dopis pana Sobotky je z tohto pohledu výrazem absolutní nemohoucnosti v logickém myšlení.

P. Lenc 21.6.2012 9:00

Re: Ocenit všechno nejenom lze,

Přesné, srozumitelné.A co se týče p.Parkanové,měla by být vydána,ovšem v tom případě i další politici včetně pana Sobotky, neboť se dopustili zrovna takových nekompetentností jako ona.Soud s paní Parkanovou, pokud proběhne, bude velmi zajímavý.

J. Rechnovský 21.6.2012 9:59

Re: Ocenit všechno nejenom lze,

Máte naprostou pravdu! Hodnotících kriterií je sice poněkud více než při nákupu rodinného auta, ale hodnotit vojenská technika se nejen dá, ale hlavně musí! Těžko by se totiž ve světě obhájil enormní nárůst ceny techniky v její každé další generaci. Například americký stíhač F18 E/F, který představující  4. generaci stojí kolem 60 mil. USD. F22, jediný sériově vyráběný stroj 5. generace na světě, stojí už 160 mil. USD...

A teď zpět k CASám. Každá z nich stála asi miliardu Kč. Standardní americký transportní C130 Hercules je podstatně větší a výkonnější. Stojí kolem 30ti mil. USD, tedy 600 mil. Kč. Nejnovější verze C130J "SuperHercules" stojí cca 60 mil. USD. Jaké kriterium vedlo k tomu, že byl upřednostněn menší, málo rozšířený a dosud "nevyladěný" stroj oproti standardnímu, spolehlivému a velmi osvědčenému typu? Navíc za podobnou cenu?

Pokud nebude uveden zásadní a logický argument je nepochybné, že zcela nekompetentní Parkanová se musí zpovídat u soudu za prošustrování peněz daňových poplatníků.

J. Literák 21.6.2012 11:56

Re: Ocenit všechno nejenom lze,

Nezapomínejte na politická hlediska, Hercules je americký, CASA evropská. Stačí se jen podívat, co Američané dělali při výběru dodavatele flotily nových tankovacích letadel, které původně vyhrál Airbus. To ovšem neznamená, že jsme nemohli nakoupit lepší letadla za nižší cenu.

J. Rechnovský 21.6.2012 12:40

Re: Ocenit všechno nejenom lze,

Máte jistě pravdu, ale politické hledisko bych v případě nákupu za několik stovek mil. USD nepřeceňoval. Ostatně Poláci nakoupili F16 za 3.5mld. USD těsně před svým vstupem do EU a taky se svět nezbořil...;-)