28.9.2021 | Den české státnosti


GLOSA: Politika.cz

25.7.2019

Existují země, kde se průměrní a podprůměrní lidé v politice nevyskytují, nebo se vyskytují jen zcela výjimečně a mihnou se na politickém výsluní jaksi šmahem. Například ve Velké Británii a USA je téměř nepředstavitelné, aby o politickou top karieru usilovali lidé bez vysokoškolského vzdělání, respektive lidé, kteří nemají vystudovanou některou z prestižních univerzit.

U nás je situace jiná, stačí mít diplom z jakékoli obskurní vysoké školy - a máme jich tu dost - a hurá do vysoké politiky. A když není ani to, stačí vstoupit mezi mladé straníky, tam tzv. „sbírat zkušenosti“ a potom hurá na vrchol politického dění. Vzpomínáte - za socialismu i člověk na pokraji debility mohl být s podporou soudruhů třeba i ministrem. Potom jsme zacinkali klíči a po pár letech se třeba vyučený strojvůdce stal předsedou vlády. A jak to dopadlo? Co k tomu dodat.

Faktem asi je, že ministr zdravotnictví nemusí být nutně lékařem a ministr školství vysokoškolským pedagogem. Nicméně na libovolný ministerský, parlamentní a senátorský post by v dnešní době měl být nominován pouze člověk s obrovským myšlenkovým přesahem v oblasti, kde se bude pohybovat a kterou bude ovlivňovat, popřípadě řídit. Tedy člověk v první řadě skvěle vzdělaný a kultivovaný, o zkušenostech nemluvě. Jinak jen těžko může počítat s respektem. A co se týká kvality práce těchto lidí - stačí málo a Ústava na to pamatuje. Poslanci a senátoři nám občanům slíbili: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že budu mandát vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ A na doplnění - prezidenti nám slibují: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Oba tyto ústavní sliby jsou téměř doslovně stejné, jasné a výstižné a nepředpokládají jakýkoli jiný výklad, předpokládají totiž zmíněnou značnou kultivovanost slibujících... Celá naše Ústava je psána velice volně, kultivovaně a excesy nepředpokládá...
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.