Neviditelný Pes

GLOSA: Ohňostroj ubohosti

26.12.2018

Na sedmé výročí smrti pana prezidenta Václava Havla se pan poslanec magistr Lubomír Volný rozhodl nazvracet na památku tohoto mrtvého muže. Krom jiného zveřejnil, že nemá V. Havla rád a že to mají havlisté respektovat. Inu dobrá, vždyť máme svobodu vyjadřování. Nejsem ani havlista, ani sluníčkář, nesympatizuji s názory takzvané pražské kavárny. Vůbec se nedomnívám, že by se pan Václav Havel měl stát nedotknutelnou a nekritizovatelnou ikonou – ostatně by o to asi ani sám nestál. Jen považuji za svou občanskou povinnost zastat se tohoto velkého muže našich dějin. Kopat do mrtvých je ubohost samo o sobě. V případě pana Volného jde ještě o něco horšího - jde o hloupost.

Váš věk, pane magistře, říká, že vám na konci bolševické totality bylo kolem patnácti let. Nebylo by tedy fér se vás ptát, jak jste vy protestoval proti režimu, zda jste se odvážil nevolit kandidáty tzv. Národní fronty, zda jste protestoval na demonstracích, zda jste se aktivně podílel na odporu vůči komunistické moci, zda jste se podepsal pod některou z iniciativ proti režimu. Na to se ptejte svých rodičů, třeba takoví byli. Jen si laskavě uvědomte, že to, co šíříte na sociálních sítích, to, s čím veřejně vystupujete, to, co vás vyneslo do politických pozic, smíte beztrestně říkat pouze díky aktivitám lidí, jako byl pan prezident Havel. Neznám vás, třeba jste charakterní a statečný muž a za svou pravdu byste šel do vězení a nechal se i s rodinou pronásledovat. To posuďte sám, případně se poptejte u svých blízkých přátel, zda vás za takového považují. Pokud ano, máte na své hrubosti právo. Demokracie, kterou máme také díky disidentům, vám toto právo dává i v případě, že tak statečný nejste. Ti lidé byli stateční i za vás a za to, abyste se mohl svobodně znemožnit, což jste poměrně nechutně na výročí úmrtí V. Havla učinil.

Náš politický systém je křehký, doba je zlá. Nevíme, jak důležitou roli která z politických stran může sehrát, která se může stát i pilířem v dalším vývoji. Nejsem sice volič SPD, jejímž jste vy členem, ale dovedu si představit, jakým neštěstím pro osud vaší strany můžete být. Je mi líto pana Okamury, že musí řešit takové hloupé hulvátství ve svých vlastních řadách. Škoda. Pokud to jediné, co vám zbývá ke zviditelnění na politické scéně, je zvracení na Václava Havla, tak to je mi vás upřímně líto. Přeji vám lepší dny!zpět na článek