8.12.2021 | Svátek má Květoslava


GLOSA: Obálky sloužily k upevnění moci už Stalinovi

15.4.2011

Ve své proslulé destalinizační řeči v roce 1956 Nikita Chruščov mluvil mimo jiné i o takzvaných obálkách – „konvertach“, které sovětská nomenklatura pravidelně dostávala za své věrné služby diktátorovi a jeho diktatuře. Obálky, tyto neveřejné a korumpující odměny, se staly jedním ze symbolů sovětského komunistického režimu.

Při rozebírání podrobností skandálu kolem Věcí veřejných mám pocit, že přihlížím absurdnímu divadlu. Vít Bárta si šok, který svět prožíval z Chruščovových odhalení, jistě nepamatuje. Vlastně si ho ani pamatovat nemůže: Chruščov pronesl svůj historický projev, který znamenal počátek konce komunistické diktatury, sedmnáct let před páně Bártovým narozením. Pochybuji též, že Vít Bárta studoval některé teoretické rozbory či věcné popisy, jak byla Stalinova diktatura prakticky uskutečňována. Třeba proslulou Avtorchanovovu knihu Technologie moci, kterou jeden z blízkých Stalinových spolupracovníků uveřejnil po svém útěku na Západ.

A přesto on, tvůrce „antidinosauřích“ Věcí veřejných, začal používat k upevnění své moci přesně stejné metody, ke kterým dospěl po desítkách let krvavého experimentování jeden ze dvou nejodpornějších diktátorů, kterého zrodilo dvacáté století:mám na mysli Josifa Džugašviliho, v dějinách známého spíše pod přezdívkou Stalin.

Skláním se hluboce před géniem našeho lidu: v otázkách technologie moci, zvláště pak tunelování a korupce, si nezadáme před velmocemi.

MfD, 13.4.2011

Autor je jaderný fyzik
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.